ASENKRON MOTOR HIZ KONTROL YAPTIM

Başlatan salim ALTIN, 16 Eylül 2005, 09:33:59

salim ALTIN

Merhaba.
bir elimde makas ve silikon kumaş vardı bunu okurken... Sanırım bunu kullanacağım. Ama TO-220 veya TO-248 kasa 600 volt 15 - 20 amper igbt yi hangi fiyattan satın alabilirim. Tabi bunun 1200 volt olanı da lazım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

bigbey

Alıntı yapılan: "bunalmis"
V/F sürücü motorunun hızını dilediğin gibi ayarlamanı sağlayacak.
Eğer takometrik geri beslemeli bir şey yaparsan yükün bozucu etkisinden de kurtulursun.

Arkadaş bana takometrik geri besleme konusunda biraz bilgi verebilirmisin.
motor devrini birim zamanda değişmelerini mi sezinleteceğiz.bizim verdiğimiz enerjinin faz açısı belli çünki biz veriyoruz. motorun takosundan gelen bilgiyi ne şekilde değerlendireceğiz.
tako yerine pozisyonermi kullanılacak. birazcık bilgi rica ediyorum.
TA6R

z

Çıkış büyüklüğünün türevi ile orantılı geri beslemeye takometrik geribesleme denir.

Eğer motor miline  takometre monte edersen takometre senin için çıkış büyüklüğünün (pozisyonun) türevini kendisi alır. (Açısal pozisyonun türevi olan açısal hızı elde edilir).  Eğer kontrol edilecek büyüklük ivme ise elindeki sinyali bir kez daha türetirsin. Yok pozisyon ise bu kez tako çıkışını integre edersin. (Yada bu işleri yapan sensör kullanırsın.)

Takometre billgisi kontrol ünitesi tarafından kullanılarak, motorun açısal hızındaki hata tespit edilir ve kullanacağın kontrol tekniği hatayı yok edecek V/F oranını hesaplanır.

Eğer bu teknikle un değirmenindeki taşı çevireceksen V/F in olumsuzluklarının hiç bir önemi yok tabiki.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
Asenkron motor kontrol içinözellikler ne olmalı sorusuna cevap vermek gerektiğinde piyasa ihtiyaçlarını iyi incelemek gerekli.

a- Yanlızca start stop ve ileri geri butonu ile bir tane potansiyometreye ihtiyaç duyan uygulamalar %50

b- Vektör kontrol ve  yük değişimine hassas cevap  ihtiyacı, gereken uygulamalar %30

c- Geri besleme ve hassas pozisyon bilgisine ihtiyaç duyan uygulamalar ( ki bunlar eş güç değerindeki servo sistemlerin maliyeti nedeniyle asenkron ile çözülmeye çalışılıyor.) %20

yılda satılan asenkron motor sürücü miktarları konusunda yaklaşık rakkamlar hakkında bilgi sahibi olan varmı.?

Ben bu nedenle özellikle basit olsun ama yeterki yapılabilir olsun noktasında ısrarlıyım. Ardından mutlaka ikinci aşama olan daha iyisi yapılmalı gelecektir. Ama önce bir ürün ve yapı ortaya çıkmalı.

Gelişen teknolojiler sayesinde pek yakında büyük firmaların bu konuda tekelleşmesi başlayacak. mesela.;

böyle bir ürün girecek piyasaya.
Adam bonding makinası kurmuş İGBT leri  chip olarak alıyor IR den. Tüm dünyaya satmak hedefi ile ucuza pazarlıyor. işte o zaman yapmak kavramı ve kelimesi bu iş için sarfedilmesi anlamsız olacak.

Bu gün sessiz sedasız kendi inverter ini yapan firmalar tanıyorum. asla ayrı ürün olarak satmak değil amaçları. yanlızca kendi işlerinin bir parçası olarak kullanmak istiyorlar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ahmet abüü

Asenkron motor kontrolünde kaliteyi belirleyen en önemli unsurlardan birisi düşük devirlerde ki kararlılıkdır. 3 - 7 Hz. civarı gibi. Tabii ki performans için cihazınıza gereken en önemli şeylerden birisi bu günkü modaya uymak ve IPM kullanmak ; mesela bu işin üstadı Mitsubishi Kraliyet ailesinden bir IPM seçmekte fayda var. Ayrıca IPM 'i beslediginiz DC Bus kondansatörlerinin degerleri ve hesabı aşırı derecede önemli. Mitsubishi IPM modüllerinin kısa devre dayanımından övgü ile bahsedilir.
http://www.mitsubishichips.com/Global/common/cfm/eLineUp.cfm?FOLDER=/product/power
http://www.mitsubishichips.com/Global/common/cfm/eProfile.cfm?FOLDER=/product/power/powermod/dipipm/dipipm1200v
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

salim ALTIN

Merhaba.
Mitsubishi modüllerin resimde görülenleri için fiyat vermiştim. Kısa devre dayanım konusu tabiki birazda o modülün kalitesi ile ilgili. Biz nasıl bir yapı düşünürsek düşünelim komple profesyonelce tasarlanmış bir yapıdan daha mükemmel olması kolay değil. Ama esnek olması mümkün.
Bu şu demek:

Bu tarz bir yapı oluşturulabilir. Zaten çift yüzlü kart yapıyoruz. Sürücüyü 3 faz motor sürücü modülü kullanırız. Burada elde edilecek performans mitsubishiye yakın olacaktır. Bizim esnekliğimiz ve kazançlarımız ise özellikle aynı yapıyı değişik güçler için imal edilebilir yapmasıdır. Ayrıca bir arıza durumunda mesela 6 lı modülün bir igbt si bile bozulsa kaldırıp hepsini atmak gerekir iken burada yanlızca arızalıyı değiştirmek yeterli olacaktır. Bunlar satış sonrası için düşünüle bilinir. Gerçi bugüne kadar (3 yıllık süre içinde) yerli imalatlarda da %10 u geçen arıza oranı na pek raslamadım ama. (Samel hariç)
Bir başka konu hiç kuşkusuz üretim miktarına bağlı olan maliyettir.
Söz konusu yapıyı oluşturduğumuzda bir tane ile 100 tane aylık üretim arasındaki maliyet çok fazla fark etmeyecektir. Fakat 100 adeti aşan üretim miktarlarında gerek mitsubishi gerek semikron gerekse fuji modüller fiyat olarak makul seviyelere gelmekteler.

ahmet abüü

Asenkron motorları düşük devirlerde çalışırken osiloskop ile incelemeni tavsiye ederim. Benim tespitlerime göre en iyisi FUJİ. Yaptıgın cihazın kalitesini anlamak için ; aynı güçte iki motoru al ve birini fujiye bagla digerini kendi cihazına , aynı frekansda(3-5Hz) sürer iken osiloskop ile incele farkı daha net görmek mümkün oluyor. Delta nın hız kontrol üniteleride çok iyi netice veriyor eger parametreleri iyi ayarlanır ise.
Tabii ki aradaki farkı görebilmek için ; bu denemeler esnasında motorların yük altında olması şart. FUJI nin ve DELTA nın tork verimliligi mükemmele çok yakın. Muhakkak cihazını bir yük altında çalıştır ve kıyaslamaları da bu şekilde gözlemle.
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

salim ALTIN

merhaba.
Teşekkürler.
görmemiz daha doğrusu karşılaştırmamız gereken nedir.? sinyaller bize ne anlatacak. Yada o sinyallleri bizim elde etmemiz için ne öneriyorsunuz.?
nasıl bir yaklaşım kullandıkları konusunda fikriniz varmı. bunlarla ilgili bir kaynak , makale v.b. ne tavsiye edersiniz.?

salim ALTIN

Merhaba.
28 kasım da istanbulda mitsubishi power modüller ile ilgili seminer vardı. Burada bir simülatör programdan bahsedildi. linki aşağıda. henüz ben de bakmadım ama ilgilenmeye değer anladığım kadarıyla.
http://www.mitsubishichips.com/Global/index.html buradan girip melcosim ver.2 yi indirin. simulation soft altında. tabi user key almanız için form doldurmalısınız.

CoşkuN

Hadi size kıyağım olsun.Form doldurmakla uğraşmayın.Bu melcosim elime geçti bir yerden:
:lol:
   Melcosim

Şimdi gelelim benim derdime:
Okulda tasarım ödevi olarak V/f kontrol aldım.Tasarım dediğime bakmayın ben sadece similasyonunu yapacağım MATLAB/Simulink'te.Amacım hız değişse bile motordan sabit tork elde edebilmek.Şimdi biraz tartışalım istiyorum.Asenkron motoru nasıl modelleyebilirim? Aslında Simulink'te hazır model olarak da var.Alternatifleri araştırıyorum.Bu V/f kontrol için hangi parametreleri okumalıyım ve buna göre PWM sinyallerini nasıl üretmeliyim? Yukarıda bu konulardan biraz bahsedilmiş ama daha geniş tartışalım istiyorum.

CoşkuN

Bu haftasonu V/f kontrolü çalıştım.İşin mantığını anladım şimdi sıra geldi simulinkte modellemeye.Tekrar edecek olursak DC ile beslediğimiz inverterimizi PWM ile sürüyoruz.PWM sinyallerini de istediğimiz frekansı üretecek şekilde kontrol sistemiyle kontrol ediyoruz.V 'yi ne ile kontrol ediyoruz? Biraz kafam karıştı doğrusu.

z

frekansı değiştirdiğin için motor çekeceği akım değişecek, akımı olması gereken değere voltajı ayarlayarak getireceksin.

Voltajı değiştirmezsen, frekans arttıkça akımın düşecek, frekans düştükçe de akımın artacak, amaç  V/F oranını sabit tutmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Frekansı değiştirmek için PWM sinyallerini kullanıyoruz peki voltajı değiştirmek için de inverterin DC besleme voltajını mı değiştireceğiz.Yani invertere DC sağlayan doğrultucuyu mu kontrol edeceğiz?

CoşkuN

Yukarıdaki resimlerin ilkinde MATLAB içindeki demolardan biri var.Orada asenkron motora vektör kontrolü yapıyor.Ben de bunu v/fe e çevireceğim.2.resimde de ilk resimde vector controlü yazan kutunun içi.Biz o kutunun içini vektör değil de v/f kontrol haline getireceğiz.O kutuda speed ve iabc ile gösterilen bağlantılar motordan alınan ölçümleren geliyor.Speed controller da ayrık bir PI kullanmış,Current kontrollerda da akımı belli bir histerisiz bandında sabitliyor.Benim anlamadığım kontrol işleminden sonra bunu uygun PWM sinyallerine nasıl çevirdiği.Evet fikirlerinizi bekliyorum.

salim ALTIN

Merhaba.
Yeni aldığım bir bilgiye göre Teknik Ün. Nejat TUNÇAY hoca güç elektroniği konusunda bir çeviri yayınlamış. İsmi güç elektroniği olduğunu söylediler. (kendisi ile konuşan bir abim) Ben henüz alamadım ama KABALCI da olabileceğini söyledi.Bu konudaki ünlü bir yazarın( Ned mohan) çevirisi imiş.  Birçok konuda iyi olabileceğini söylediler. Tavsiye edilir.

http://www.literatur.com.tr/lykitap.asp?id=220103
Detaylar:

Son on yılda güç-yarıiletken ve mikroelektronik teknolojilerinde meydana gelen ilerlemeler ve bunun paralelinde toplumun artan refah düzeyi, giderek güç elektroniğinin devrelerinin yer aldığı akıllı sistemlerin kullanımını artırmıştır.
Güç elektroniğinin sanayi ve günlük yaşamdaki uygulamaları o denli artmıştır ki, bunların hepsini burada yazmak bu giriş notunun amaç ve kapsamını aşacaktır. Ancak ev eşyalarından aydınlatmaya, ulaşımdan ısıtmaya, enerji iletiminden depolamaya, süreç kontrol sistemlerinden robotiğe kadar her alanda güç elektroniği önemli rol almaktadır. Bu yönelimin gelecekte de artarak devam edeceği görülmektedir.

35.99 dolar

Product Code : zBK974599GW391
Author : Ned Mohan, Tore M. Undeland, William P. Robbins,
ISBN : 9758431994
Edited By : Kenan Kocatürk
Translated by : Nejat Tuncay, Metin Gökaşan...
Publisher : Literatür Yayıncılık
Published : Istanbul, Sep. 2003
Pages : 874