Ynt: STM32F103C8 Solenoid valfin enerjisini kestiğinde flashdaki kod bozuluyor

Başlatan z, 21 Şubat 2016, 08:01:12

z

İlginç bir durumla karşı karşıyayım.

STM32F103C8 ile yaptığım devre, bir sürü step motor ve soleoid barındıran robot mekanizmasına kumanda ediyor.

Herşey kusursuz işlerlen sıra solenoidin çekilme ve bırakma aşamasına geliyor. Soleonid çekiliyor fakat solenoidin enerjisini kestiğinde mekanizma birden duruyor kartın PC ile haberleşmesi de susuyor.

Çipi resetlesemde artık sistem bir daha hiç çalışmıyor.

Bu sorun olduktan sonra çipi okudum ve orjinal kod verileri ile karşılaştırdığımda flashdaki verilerin bozulduğunu gördüm. Mesela 0x45 olan veri 0x41 olmuş.

Bir de yazma koruması koyup öyle deneyeceğim. Gerçekten ilginç bir durum.

mesaj birleştirme:: 21 Şubat 2016, 06:33:24

****** !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ******

Yazma koruması koydum. Artık solenoid enejisi kesildiğinde ne sistem donuyor ne de flash bozuluyor.

Bu daha da ilginç oldu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Abi senin yaptığın kartlarda böyle sorunlar olmaması lazım :)

Belki selenoide paralel ters hızlı bir diyot sorunu çözer :)

baracuda_33

Reset alan islemci ile cok karsilastimda programi sileni degistireni hic gormedim. Diyot zaten atmistir heralde. Bootlooder donanimi va. Varmi acaba devrede.

Okan AKÇA

Selonoid kontaktor gibi ürünler baslibasina parazit kaynağıdır. Bu güne kadar işlemci reset yemedi ancak lcd çöktüğü durumlar oldu.

Erol YILMAZ

ecunnu

Z hocam islemciyi j-tag ilemi programliyorsunuz? msp430 serisi bir islemcide benim basımada boyle bir sey gelmisti, islemci kendiliginde j-tag moduna giriyordu.

z

Evet jtag ile programlıyorum. Ssteme son halini vermediğimden jtag programlayıcı sürekli olarak takılı durumda. Fakat jtag sapıtıp çipi progamlamaya kalksa verilerin tamamın değil de sadece bazı verilerin bazı bitlerini nasıl değiştirsin?

Aslında sorunun üstüne odaklanmak lazım.

Fakat write protect yaptıktan sonra jtagın usb konnektörünü de sökmüştüm. Onu da bir geri takıp deneyeyim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com