HARİKA BİR DENİZ ALTI BAŞKA NASIL OLURDUKİ

Başlatan kartel, 19 Eylül 2005, 18:45:32

z

Bence dengeyi dert etmeye baslasan iyi olur.

Elinde ucan bir balon olsun. Buna hafif bir agirlik asarsan balon hep dik havalanir denge sorun olmaz.

Simdi ucan balonun geometrisini ornegin kagit yapistirmak suretiyle bozarsan (A4 kagidini balonun tepesine yatay duracak sekilde yapistir) sistemi dengeye getirmek iskence olur, diyelim getirdin en kucuk dis etkenle denge bozulur.

Gene de sen bilirsin. Sonucu merakla bekliyorum.

Bu arada ben de memurum, memurlar bu islerden anlamaz diye kural yok.

Video sinyalini digital tasimana gerek yok. Analog cikisli video kameralar var hatta dogrudan TV anten girisine baglanan tipleride mevcut. Dolayisi ile ekstra devre yapman gerekmez.

Tek yapilacak sey kumanda sinyallerini tasiyici uzerine bindirip yollamak. Bunun icin cok yuksek iletisim hizlarina ihtiyacin yok. Projen siradan bir proje olsaydi kimse sana program yazmaya yanasmaz sadece fikir verirdi ancak projen ilginc ve takdire sayan. Bu nedenle sana yazilim ve donanim konusunda destek olmak isteyen uyeler cikacaktir.

(Zaten PICli donanim kismi para tutmaz bakarsin senden para bile istenmeden devreni yapanlar cikar)

Tek kablo ile enerji dahil diger sinyallerin iletilmesi kafana yatarsa projenin detaylarini konusulur ama su denge isine kafam yatmadi.....

Sorum butun arkadaslara. Onerdigim standart TV kablosunun izolasyon voltajini ve akim tasima kapasitesini biliyormusunuz. (Yahodan aramak isime gelmedi)

Soruna gelince uzmanlik alanimin icinde fiberler yok. Sadece tahminde bulunurum oda yaniltici olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kartel

ilk olarak şunu belirtmek isterimki  denge sağlamak zor gibi gözüktügü doğru  lakin en basitinden tam ortadan demir bir  çubuk monte etsen çok fazla yarar sağlar  kendi yüksekliği 18 cm olduğuna göre 20 cm lik bir çubuk bile iş görebilir hatta üst kısmına iyice kurutulmuş ve izole edilmiş olarak tahtadan balık şeklinde yontulmuş bir duba konulabilir
vida sistemiyle içindeki aküleri oynatmak cok hassas bir konrol kabiliyeti gerektirir ve vida sistemi zaman gecikmeli işleyeceğinden verimli bir sonuç alınabileceğini sanmıyorum
hem alınsada bu sistemde sağlanan denge çok kolay bozulabilir
deniz altını köpekbalığı şeklinde yapmayı düşünüyordum kurallar gereği bayağı uzun olması gerekiyordu 2m10cm gibi bu boyutlarda bir aracın batıkların içine giremeyeceğini düşünen yakınlarım ne yap ne et küçük olsun diye bastırınca bende bir şekil tarif edin karar verelim dedim sonuç ortada  :cry:  yeni şekiller yeni zorluklar getirir (buda torun sözü olsun :lol: )
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

aster

kartel

@aster hele bir bitireyim sonra ne için olursa kullanırız beraberce
aklımda birşey var mesela şakacıyla anlaşıp köprüde balık tutmaya çalışan insanların kancasına ilginç notlar takabiliriz
örnek: öteki köprüde yem atıyorlarmış bütün balıklar oraya yemlenmeye gitmiş bende şimdi oraya gidiyorum :D
örnek:abi yaa canım peynir çekti kancaya peynir taksana bi zahmet
örnek:on dakika sonra geleceğiz abii
acayip gırgır olurdu heralde
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

z

Aster sagolasin.

http://www.klaskablo.com.tr/katalog/19.html dan izolasyon voltajiyla sorun olmadigi anlasiliyor.

Akim tasima kapasitesinden sozedilmemis ancak 0.58 mm captan 1A akitilir diye dusunuyorum nede olsa kablo su ile soguyacak. (Kablonun su icindeki kimyasallara dayanimi nasil olur bakmak lazim)

1000m si 37 kg ve dis capi 4.9 mm ise hacmi 19 dm3.

Yogunluk 37/19 = 1.95 kg/dm3 sudan agir. (Deniz suyunun yogunlugu nedir?)

Belki kablo disina minik samandiralar konabilir. Yada akim tasima kapasitesi yeterli olursa http://www.klaskablo.com.tr/katalog/20.html

Su sogutmanin etkisini de iyi arastirmak lazim.

kartel

yaw niye
illede kablo  12 volt 28 amper enerjinin nesi var yetmezmi ki
yada illede enerjiyi yukarıdan yollayalım dersek  metal zırhlı fiber kullanırız  ve zırhın üstünden 1000 veya 2000 volt yollarız tuzlu su topraklama için çok ideal gerisini trafolar halledebilir fiberdeki veri elektirikten etkilenmediğine göre sorun olmaz
indiksiyon bobini mesela olmazmı ki

z

Fiber optik ile veri aktarimi (video vs) nasil olur fikir yurutemem o yuzden   kabloya taktim. En azindan kabloda fikir cimlastigi kolay oluyor.
Ancak fiber isleriyle ugrasanlar varsa belki onlar seni yonlendirir.

Birde kablo yada her neyse celik telle desteklenmeli yoksa herhangi bir aksilikte denizaltiyi dibe gondermekte var. Boylesine pahali bir duzenegin riske atilmamasi gerekir.

!!!! RF ci arkadaslar !!!!

Deniz altindan cekilen kablolara gurultu binmemeli diye dusunuyorum. Dolayisi ile kablonun yer yuzundeki ucuna zayiflamis olarak ulasan tasiyicinin yukseltilmesi sorun olmaz. Yaniliyormuyum?

kartel

1.rovu bitirdim yardımlarınız için teşekkürlerimi sunarım
2. rov için gerekli olan malzemeleri aldım ve fikirlerinizi üstünde uygulayacağıma emin olabilirsiniz bu seferki derinliğin karadenizin derinliği olan 2 km olacağını bilgilerinize sunarım
malum basınç cm kareye 207 kilo olacak
yani işim baya zor sizlerden dualarınızı bekliyorum