HARİKA BİR DENİZ ALTI BAŞKA NASIL OLURDUKİ

Başlatan kartel, 19 Eylül 2005, 18:45:32

kartel

selamlar bitirmek üzere olduğum tahmini 45 kiloluk denizaltı için fikir sorayım dedim denizaltının (rov un) ne gibi görevler yapmasını istersiniz şimdilik sadece kamera taşıyor fiber optik iletişimli malüm rf suyun içinde işlemiyor ha bide ben tek başına çalışıyorum ve bana bayağı zor geliyor kendime proje ortağı arıyorum benim iyi olduğum konu mekanik lojik kapılarla elektroniğide iyi bilirim ama pıc konusu bana bayağı uzak kumanda için yaptığım devreyi lojik kapılar ve analog entegrelerle yaptım ama bayağı büyük bir devre çıktı ortaya empirme basıp kullandım ama 70 e yakın kablo çekmem gerekti joistiğe devre içine filan küçük bir pıc in bu işleri ve daha fazlasını yapabiledeğini biliyorum ama pıc bana uzak  ve öğrenecek vakit ayırmaya kararlıyım
fikirlerinizi bekliyorum
kafkaskarteli@hotmail.com [size=] [/size]
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

DMGS

Öncelikle çalışmanızdan ötürü kutlarım bu projenizle ilgilenebileceğimi size iletmek isterim özellikle uydu konumlama cihazı ekleyebiliriz daha sonra küçük bir sonar ayrıca su an sorun yasadıgınızı düşündüğüm rf kiti de halledebilirim sanırım ancak bu sistem ile bana ayrıntılı bilgi vermeniz gerekli örneğin ne kadarlık bir ağırlığı daha uzerinde barındırabilir ayrıca boyutları ne kadar bu sistemin açık bir şekilde özetçe bilgilerini gönderebilirseniz yardımcı olabilirim.

kartel

KUTLAMANIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
toplam ağırlık olan 45 kg nin içinde 15 kilo civarı eklenebilecek kapasite var içinde şu an kalan 30 kiloya dahil  4 akü var yeterli zaman sağlamak için tabii eğer ağırlık sorunu çıkarsa akülerden birini görevden alabiliriz buda bize 2.5 kilo daha yer açar ve toplam 17.5 kiloluk yerimiz olabilir
özetlersek
üstündekiler ve kullanılmaya hazır olanlar:
3 adet şarzlı matkap motoru (ikisi ileri geri biri yukarı aşağı ortada olan)
1 adet redüktörlü dc motor (kamera ve farların olduğu başlığı aşağı yukarı oynatmak için)
4 adet akü(monte ve sabitleme için gereken yatak hazır ve içinde
kullanılan sac kalınlığı: 1 mm
kumanda için gerekli olan role kartı ve veri algılama kartı motor hız kontrol için 4 adet transistör ve soğutucu şasesi
toplam yollanabilen 15 komut  
komutların ikisi hız konrol için değişken frekans göndermek üzere yapılandırılmış
istenirse 15 komutu birden aynı anda yollayabilme imkanı
şimdi gelelim rf konusuna rf benim işimi görmez çünkü suyun 1 km altındayım video yollamak için yüksek frekansa ihtiyacım var bırak yüksek frekansı düşük frekans bile 10 metre aşağı dalamaz boğulur uydu yer tespitine gelince  sonarla çalışmadığı sürece  oda biraz zor ben tek çare fiber diyorum hazır cihazlarıda var piyasada mesafe sorunu yok istemediğin kadar uzaklara gidebilir
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

murat79

mesela  girilmesi  tehlikeli  yerlerden  mesela  deniz  altındaki fay  hatlarından  kum  ve  kil  örnekleri  toplayabilecek  bir  donanıma  gerek  olabilir  belki
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

z

Çok güzel proje

Pervaneleri çeviren motor millerinin kenarından su girmesini nasıl engellediniz?

Birde trasistörleri soğutmaktan bahsetmişsiniz. Transistörleri doğrudan denizaltı gövdesine bağlarsanız ayrıca soğutucu kullanmanıza gerek kalmaz. Yüzlerce metrelik fiber optik kablo çok ağır olmayacakmı?

Dalma ve çıkmayı hazneleri doldur boşalt ile mi yapacaksınız?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Macera

Alıntı yapılan: "bunalmis"Pervaneleri çeviren motor millerinin kenarından su girmesini nasıl engellediniz?
Hidrolikle çalışan kepçelerin sızdırmazlık keçeleri hidrolikçilerde satılıyor.
(Hidrolik basıncı 100 ve hatta daha yüksek seviyelerde)
Bu keçeler mil pürüzsüz olduktan sonra su kaçırmaz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kartel

selamlar haraketin çıkıp suyun girmemesini sağlıyacak üç yöntem kullanılmaktadır.
1 manyetik alan kullanarak
2 körüklü conta kullanarak
3 salmastra denen mum'lu ip kullanarak
manyetik alan: düşük güçteki momentleri iletmek için kullanılıyor örnek : su,doğalgaz ve elekritik saatleri gerçek bir araştırma denizaltısında deneme amacıyla özel bir manyetik sistem kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır bilginize
körüklü conta: ponomotik sistemlerde kullanılıyor bildiğimiz siyah simit contasının plastiğinden yapılmış olduğu için yüksek hızlarda işlevini yitirir
salmastra: pamuklu bir kumaşın veya ipin mum emdirilmiş hali kullanıldığı yerler tekneler takalar gemiler su vanaları eski tür çeşmeler deniz altılar bende salmastra kullandım daha doğrusu eca vananın içindeki mili çıkarıp kendi milimi yerleştirdim üstünde basınca karşı dayanıklılık ayarı bile mevcut salmastralı vanaların iki çeşidi mevcut mil kalınlığı  8mm olanı 9mm olanı şu ana kadar en çok tercih edilen sistem lakin çalışma sistemi yüzünden aşırı enerji kaybı oluyor ve bu  yüzden manyetik alanla güç iletimi konusunda araştırmalar yapılıyor
fiber kabloya gelince hem tek uçlu ve metal zırhı olmayan fiber kullanacağım hemde pilastiğin ağırlığıyla suyun ağırlığı birbirine çok yakın ve suda battı çıktı halinde duruyor suda pek ağırlığı olmayacak
transistörleri sadece soğutucu alüminyuma bağladım fan  filan koymadım zaten
dalma ve çıkma için o ped şişe deniz altı için yapılan sistem çalışır ama bir bilemedim iki metre derinde daha aşağı indiğinde valfi açar açmaz su içeri dalar ve savurma mororu buna engel olamaz içeri giren suyu dışarıyada atamaz gücü yetmez savurma pompasının değil pistonlu pompanın işi bu yüksek basınçtan bahsediyorsak yüksek basıncın kurallarına uymak lazım bu kurallarda benden çift yönlü pistonlu bir pompa istiyor ve piyasada istediğim ölçüde bulmak zor bırak istediğim ölçüyü çift yönlü pistonlu pompa bile bulamadım tabi bir kaç üç yollu vana kullanarak çift yönlü hale getirilebilir ama o zamanda sarı veya alüminyumdan veya sudan etkilenmiyecek malzeme kullanılmş bir pistonlu pompa bulmak lazım ve benim torna tezgahım yok olsa zaten kendim yapardım
macera kardeşimizin kastettiği körüklü conta kullanılarak yapılabilirdi ha hazır değinmişken sızdırmazlık keçeleri arkasındaki pilastikten yapılmış olan körüklü contayı tozdan,çapaktan korumak için kullanılıyor basıncı engellemek için değil
baktım çok iş var ben yeterli değilim makina lazım ve acelem var kolay yolu seçtim ortadaki baca gibi duran delikte bir motor var ve aşağı yukarı hareket etmemi o sağlıyor herşey bittikten sonra denizaltıyı ağırlıklar yerleştirip dengeleyeceğim  sudaki ağırlığı 20 gıram olsa yeter motor fazla zorlanmadan görevini yerine getirir

z

Tepeye en az 3 adet motor koymaniz gerekmezmi? Herhangi bir sebeple denge bozulursa sistemin tekrar dengeye gelmesi icin agirliklara guvenemezsiniz.

Eger denizaltiya fiber optik kablo baglayacaksaniz enerjiyide bir kablo ile gonderseniz daha pratik olmazmi?

kartel

murat79 kardeş şu anki avatara bakarsan robot kolu kameranın görüş açısında bağlıyabileceğimiz bir yer olmadığını görürsün bir yer var aslında sağ ve soldaki yarım küreler ama çok tipsiz olacağından hiç şüphem yok
bir dahakine robot deniz altı yaparsam kollar kaçınılmaz olur hele bunu bir bitireyim  robotada başlarız inşaallah
[/URL][/img]

kartel

sayın bunalmış bey
denge konusuna şu açıdan bakın kurallara göre  kürenin dengesini sağlamak çok zordur  ama üstündeysen  peki ya içindeysen  içinde herhangi bir yerine yeterli ağırlık konduğu zaman küreyi kendi haline bıraktığımızda her çekimi dünyanın en hızlı hesabını yapıp kürenin ağır olan kısmını altta kalacak şekile  getirir ve denge sağlanır bu dengeyi bozmak çok zor değildir ama dengeyi bozan etken ortadan kalkar kalkmaz yer çekimi devreye girecek ve denge tekrar sağlanacak yani denge işini ben değil yer çekimi halledecek
küreyi örnek verdim çünkü suda denizaltıyla kürenin yer çekimi savaşı çok büyük benzerlikler taşır
fiber metal zırhlı olmayacak dememin sebebi kablo ağırlığı içindi eğer enerjiyi kılıftaki zırh tan yollarsam işime yarar tabi ama kablo ağırlığı yüzünden çalışma mesafesi kısalır
piyasada yeterince ince plastik korumalı ve cam lifli fiberler var  onlar işimi görür
seçtiğim fiberin yapısı şöyle olacak  cam lifli tek uç fiber antenkablosunun  içi gibi pilastik koruma etrafında ip zırh (çekme mukavvemeti için) ve son olarak anten kablosunun dışındaki gibi pilastik kabuk
pilastik = su = 0 (pilastik suya denktir ağırlık vermez)genel olarak tabii
cam=su=artı 1 (cam sudan ağırdır ağırlık verir)
ip ten zırh =su= eksi 1 (ip ve çevresindeki boşluklar sudan hafiftir yukarıdaki ağırlığı telafi edebilir)
toplam ağırlık 0 (tecrübe ve tahminlerime dayanarak tabii)
buna birde enerji taşıyacak metal katarsak sorun çımaya başlar diye düşünüyorum

z

Kure ornegi okey ama kureden farkli geometrik sekillerde denge problem olur. En basitinden bir carpisma halinde denge bozulursa sistem kendini nasil toparlayacak?  ( Ben sadece kafama takilan problemi soyledim. )
Gercek denizaltilarda benzer sorun oluyormu yada dediginiz gibi sistemin agirlik merkeziyle mi cozulmus bilmiyorum.

Ancak hastalanip yan yatmis akvaryum baliklarini goz onune getirirseniz endisemi anlarsiniz.

Akim tasima isine gelirsek size onerim olacak;

TV kablolarini bilirsiniz. Eger yeteri kalitede bir kablo bulabilirseniz hem enerjiyi hemde video sinyalini hemde kontrol sinyallerini ayni kablodan iletebilirsiniz.

Isiniz hem kolaylasacak hemde zorlasacak, soyleki;

Standart kablolarin izolasyan gerilimi bilmiyorum ama eminimki aranan sartlarda kablo bulabilirsiniz.

Enerji iletiminde ornegin 100V kullanip transformator prensibiyle akimi dusurebilirsiniz. Boylece incecik iletkenden gerekli enerjiyi nakledersiniz.

Video sinyalini tasiyici uzerine bindirip ayni kablo ile tasimak mumkun.

Kontrol sinyallerini de gene bir baska tasiyici ile gonderebilirsiniz.

Radyo/TV teknikleri ile yeterince hasir nesir olduysaniz gerekli donanimi cok kolay kurabilirsiniz.

z

Bu arada simdi aklima geldi, eger denge problem olmaya baslarsa deniz altinin icine yatay olarak  90 derece aciyla yerlestirilmis iki uzun vidayi  motorla dondurerek agirca iki vidanin ileri geri gitmesini dolayisi ile agirlik merkezinin yerini kaydirarak gerekli dengeyi saglayabilirsin. (180 derece tepe takla olmadigi surece)

kartel

dengeyi hiç sorun etme ben düşünmüyorum bile
fiber fiyatlarına bakmışsın galiba  öyle gözüküyor :D  
0.1 mm lik bobin telinden de yollayabilirim yeterli enerjiyi ama digital videoyu ve pıc komutlarını :!:  benim işim değil ben sadece iskide çalışan bir memurum ve ilkokul mezunuyum nasıl (memur oldun deme uzun hikaye ;) )
peki sana iki seçenekli  bir soru: fibermi daha uzağa iletebilir bakırmı?
tabii bir pilanın varsa zaten ortak arıyorum  :idea:

kartel

kartel