Kuluçka makinası Isıtıcı seçimi hakkında

Başlatan Mucit23, 01 Mart 2016, 10:45:48

Mucit23

Selamlar

Bir mutfak fırını büyüklüğünde kuluçka makinası var. Bu kuluçka makinası için elektrik tüketimi az bir ısıtıcıya ihtiyaç var. Normal su ısıtıcılarının elektrik tuketimi biraz fazla oluyor.  Bu yüzden ortalama 1m3 bir hacmi 35-40 derece  sıcaklığa en optimum şekilde çıkaracak ısıtıcı seçimi konusunda bilgiye ihtiyacım var.

Örneğin elimde aşağıdaki gibi bir ısıtıcı bant var.

Bu ısıtıcı zaninda fueloil taşıyan bir boruyu ısıtmada kullanılıyordu.  88W civari bir güç tüketiyor 10-15dk içerisinde 50-60 derece sıcaklığa çıkıyor.  İş görürmü bilmiyorum ama biraz kaba olduğundan bunu kullanmak istemiyorum.  Bunun yerine az güç tüketecek ve etkin ısıtma yapabileceğim ne tür malzemler var?

DaRt

Elektrikli ısıtma sistemlerinde elektrik tüketimini belirleyen şey ısıtılacak ortamdan dışarıya kaçan ısı ve ısıtılacak ortamın kütlesidir. Dolayısı ile siz ısıtıcıyı değiştirseniz bile tüketiminiz aynı kalacaktır. Termostatlı sistem olduğunu düşünürsek düşük güçlü ısıtıcı daha sık devreye girecek, yüksek güçlü ısıtıcı seyrek devreye girecek ancak toplam enerji tüketimi aynı kalacaktır. Kuluçka makinesini görmeden, ısı yalıtımı nasıl bilmeden ısıtıcı önerisi verilemez. Ben son yaptığım küçük çaplı pcb fırınında 12volt 40 wattlık 4 tane 3d printer rezistansı kullandım. Bilgisayar güç kaynağı ile besledim. Gayet iyi oldu. Sizin için uygun gibi bu çözüm. Alan büyük olduğundan ısıyı yaymak için bakır veya alüminyum heatsink yapmak gerek tabi.

Mucit23

Makinanın gövesi sunta ama üzerine iç tarafında strafor tabaka üzerine paslanmaz çelik giydirme ile izolasyon yapılmış. Temel seviyede izolasyon var. Resmini verdiğim malzemenin makinayı ısıtacağını düşünüyorum. Ama montaj açısından biraz zahmetli olur. Bunun yerine kullanabileceğim bir tel rezizstans arıyorum.

Aslında normal rezistanslardaki sorun şu. Reziztanslar genellikle bayağı güçlü oluyor ve 500Wdan düşük bulamıyorum. Haliyle elektrik verince 200C üzerine çıkıyorlar. Bu ısıyı etkin bir şekilde içeriye yaymak problem. Heatsink ler vs kullanmak gerekirki biraz zor bir iş. Bu yüzden yüksek güçlü ısıtıcı kullanıp sık açılıp kapanan bir sistemdense düşük güçlü bir ısıtıcı kullanıp yavaş açılıp kapanan bir sistem olsa daha güzel olacak. Mesela tel rezistans olsa makinanın yan duvarlarında tümüyle rezistans dolaştırabilirim.

sadogan

Buzdolabi  gibi soğutucuların kapılarında kullanılan 2-3 metre boyunda yanmaz kablo gibi isıtıcılar var.
Gücünü bilmiyorum.

CaFFeiNe

Mucit23

Ampül ON-OFF kontrolde çabuk patlıyor.

Böyle bir ürün buldum araştırırken
http://www.servismarketi.com/urun/kulucka-makinasi-kablo-isitici-silikonlu-180-watt-6-mt-pro-heat/2354

Veya şöyle bir ısıtıcı alıp Radyal fanın önüne takmayı düşünüyorum. Elimde birkaç tane çıkma radyal fan var. Kullanmış olurum.
http://www.servismarketi.com/urun/kulucka-makinasi-isitici-300-watt-25-cm-x-165-cm-/10

Ama hangisi uzun ömürlü olur deseler ben kablo ısıtıcı derdim. Diğerinde fanın sürekli çalışması lazım. Fan bozulsa rezistans yanar.

askuzucu

Kuluçka makinası için seçilen ısıtıcı çok güçlü olmamalı, 10-15 dakikada 20 dereceden 50 dereceye çıkarabiliyorsa idealdir.Isıtıcı sıcaklığı nispeten düşük kalmalı ki uzun ömürlü olsun. Yine hava ile temas etmemeli ki oksitlenmesin. Ben de seri bağlı üç adet akkor ampul öneririm.Böylece filaman sıcaklığı düşük kalacağından çok uzun süreler çalışacaktır.

sadogan

Silikon kablolu olan soğutucu kapılarında kullanılan ısıtıcı. Fırın içerisi müsait ise fırın içine serilerek
daha homojen ısıtma sağlanabilir.

eem7490

Ampul. Hem ucuz. hem işine yaramazsa başka yerde kullanabilirsin. Ama işini görecektir. Ben yapmıştım. Yaklaşım 50cm ebatlardaki küp hacmi 3-5 dk da ısıtabiliyordu 20 dereceden 40 derecelere. Hem bozulursa kullanan kişi de marketten alıp temin edebilir.

ÜC

Profesyonel uygulamalarda genelde boru rezistans kullanıyorlar. İstediğin güç ve ebattada yapıyorlar. 200W serpantin (ısıyı daha iyi yayar) dahil 15cm daire biçiminde boru rezistans 25 tl.

http://www.isierrezistans.com/boru-rezistans.html

HexfeT

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 01 Mart 2016, 14:09:56
akkor ampül(ler)?

Ampul deyince aklıma geldi. İlkokul 4. sınıfa giderken karton kutu, saman, yumurta, ampul ile bu işi yapmaya kalktım. Evi yakıyordum. :D

Mucit23

Uygun güçlü boru rezistans bulsam kullanırım. Ama daha önce gidip birkaç firmadan sormuştum en düşük bulabildiğim 800W dı sanırım. Aydınlatma dışında ampül kullanmak istemiyorum. Hem rezistans olursa ileride pid kontrollü bir termostat cihazı takabilirim.

dursuncemal

:=