CD DVD lens kontrolü

Başlatan DaRt, 03 Mart 2016, 11:25:47

Andromeda

Mekaniği için birçok dvd söktüm..optigi kirlenmiş dvd ler pc cilerden ucuza alınabilir..ben 3-5 liraya
10 tane falan almıştım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Henüz laser blok gelmediği içi bloğun mil yatağı çaplarından emin olamıyorum fakat 3mm olduğunu tahmin ediyorum.

İndüksiyonlu taşlanmış 3mm çaplı mil bulabileceğim yer biliyormusunuz?

Gene bu proje için iç piyasadan, motor kıçında kaliteli analog tako diğer tarafında da yaklaşık 1/10 redüktör olan DC motor bulabilirmiyim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DaRt

Mil yatağı 3 mm hocam. Dün yazmıştım. 2 tane mil yuvası var. eksen mesafelerini ölçeyim dedim ancak. Ölçemedim. Siz elinize geçince ölçersiniz artık.
3mm indüksiyonlu mil bulmanız zor. Bazı firmalarda 3mm taşlanmış paslanmaz mil bulunuyor. Bunlar iyi toleranslıdır. İşinizi görecektir. Kaç cm boyda gerekli size?
Bir önceki mesajınızda yazdığınız hız konusunda. Çok hızlı bir mekanizma olsa bile bu işlemin hızlanacağı anlamına gelmiyor. Şöyle ki; dryfilm datasheetlerinde dryfilmin pozlanması için gereken ışık enerjisi miktarı yazar. Üreticilere göre değişse de ortalama 50mJ/cm2 değeri verirler. Siz mekanizmayı hızlandırdığınızda dryfilme yeteri kadar ışık enerjisi düşmeyeceğinden tam pozlama olmayacaktır. Dolayısı ile lazer pozlama ile hızlı bir işlem olması isteniyorsa öncelikle lazerin oldukça güçlü olması gerekiyor. Ardından mekanizmanın yüksek hızlarda yüksek doğrulukla hareket ermesi gerekiyor. Hatta fırsat bulursam lazer gücünü 100mw kabul edip 50mj/cm2 değeri ile 10x10cm plaketin pozlanma süresini hesaplarım. İnternette 50x50 plaketleri 20sn gibi zamanda pozlayan prof makineler var. Ortalama büyüklüte bir oda kadar. Aynalı mercekli. Onlardaki lazerlerin gücü ne acaba.
Polygon  motorum yurtdışına sevkedildi görünüyor. Önümüzdeki hafta gelir. Olursa o daha iyi olacak.

Ek: 1J =1Wsn, 50mj/cm2 dry film pozlama değeri 50mWsn/cm2 anlamına gelir. 100mW laser ışık gücünün tamamını kullanırsak saniyede 2 cm2 pozlama yapabiliriz. 10x10 cm plaket 100cm2. Bu durumda 100/2=50sn de plaket pozlanır. Gayet iyi bir değer. Mekanizmayı hızlandırmak gerek.

z

Lazer gücünü 10 mw kabul edip 50mj/cm2 değeri için;

0.1mm çaplı dairenin alanı 0.0078mm^2

Bu durumda gerekli enerji 0.0039mj eder.

10mW laser bu enerjiyi 0.00039 saniyede yayar.

Bu durumda gene çapak vs ihmali yaparsak 0.00039 sn de 0.1 mm hareket ederiz.

Yani 10 cm yi 0.4 sn de tarayabiliriz.

10mw için bu hesapta sorun yoksa bizdeki lazerle bayağı hızlı tarayabilmemiz lazım.

3mm millerden falan vazgeçtim. Daha önce yaptığım mekanizmanın bir benzerini daha iyi sürücülerle kullanacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=fCHrIVuNBJM

engerex

Epeydir aklımda olan bir durum. Satıcıların yazdığı lazer güçleri ne kadar doğru? Nasıl anlayabiliriz. Epey inceledim ancak güvenemedim.
455nm ne kadar etkili?

DaRt

Satıcılara güvenilmiyor. Öyle pahalı güçlü lazer almışlığım yok ancak çok şikayet var internette. 405nm dalga boyundaki lazerler sorunsuz pozlama yapıyor. Aslında olması gereken 380~390 nm  ama bunu bulamadım ben. 455 nm de iş gürür ancak 405 nm gibi performanslı olmaz bence.

İnternette neden hazır bluray üniteleri kullanılan  lazer pozlayıcı olmadığını anladım bugün. Kaplini değiştirip çalışır hale getirdim cncyi. Lazer üniteyi z eksenine bağlayıp dry film kaplı plakete yaklaştırdım. Lazeri çalıştırıp 300mm/dak hızla düz bir hat çizdim. Yaklaşık 0,1 mm genişliğinde çizgi şeklinde pozladı. Aynısından birkaç tane daha çizdim. Ardından sodyum karbonat banyosuna attığımda acı gerçekle karşılaştım. Çizginin pozlanan kısmı 0,1mm olsa da lens etrafındaki kaçak ışınlar çizginin kenarlarını da az miktarda pozluyor. Banyoya girince bu az pozlanan kısımlar birden renk değiştiriyor ve o kısımlar erimiyor. 0,1 mm olması gereken çizgi 1mm oluyor bir anda. Hızı 800 mm/dak ya çıkardığımda bu durum daha hafif oluyor. Ancak yine de pozlanması gerektiği kadar olmuyor. Hızı daha fazla arttırmak gerekiyor ancak benim sistemim nbuna müsat değil. Bu nedenle deneyemedim. Ayrıca hızlı bir tarama olsa bile aynı çizginin üzerinden  kez geçtiğinde yine aynı durum olacak sanırım. Bunun üzerinde üniteyi makineden ayırıp tekrar elle denedim. Ünitenin altından plaketi olabildiğince yüksek hızla çektim, çok ince bir pozlama oldu. Banyo sonrası ise çok bariz bir kalınlaşma olmadı. Yani yüksek hızlı bir sistem gerekli. Haftaya cncnin bir ekseni üzerine kayışlı bir mekanizma yapıp deneyeceğim. Olmazsa erceğin altına çok küçük bir delik olacak şekilde siyah bant yapıştırıp deneyeceğim.

engerex

Lazer elde ettiği lazer enerjisinin 15-20 katı kadar elektrik enerjisi harcıyor(türüne göre değişir.).
Satıcıların bahsettiği bildiğim kadarıyla tükettiği enerji. Sizdeki modülde bu şekilde mi?

DaRt

Yok hocam. Benim aldığım lazer diyot yada pointer şeklinde değil. Pioneer  bdr-209 bluray yazıcının lazer ünitesi. Yani cihazın üzerinde gelen lazer diyot var bende. İnternette bu diyotu test edenler 1100mW doğrudan ışık değerini görmüşler. 600ma 6,5v sanırım beslemesi.

z

Optik zoomlama yapılacak ve geri besleme olacak.

Cihazın üstünde geribesleme sensörü her şey var.

Ben bulamadım ama sen de bir araştır. Herhangi bir markanın blueray cihazının şeması lazım.

engerex

Modül dediğime bakmayın, farkındayım.
Fokuslamayı ile oynayarak dağılma önlenebilir veya aza indirilebilir.

birkan

Videodaki adam 405nm 100mw lazerle gayet güzel iş çıkarmış. Neden aynısı yapılmıyor da bluray lazerine odaklanılıyor orasını anlayamadım.

Cemre.

Alıntı yapılan: DaRt - 04 Mart 2016, 19:53:54
Satıcılara güvenilmiyor. Öyle pahalı güçlü lazer almışlığım yok ancak çok şikayet var internette. 405nm dalga boyundaki lazerler sorunsuz pozlama yapıyor. Aslında olması gereken 380~390 nm  ama bunu bulamadım ben. 455 nm de iş gürür ancak 405 nm gibi performanslı olmaz bence.

İnternette neden hazır bluray üniteleri kullanılan  lazer pozlayıcı olmadığını anladım bugün. Kaplini değiştirip çalışır hale getirdim cncyi. Lazer üniteyi z eksenine bağlayıp dry film kaplı plakete yaklaştırdım. Lazeri çalıştırıp 300mm/dak hızla düz bir hat çizdim. Yaklaşık 0,1 mm genişliğinde çizgi şeklinde pozladı. Aynısından birkaç tane daha çizdim. Ardından sodyum karbonat banyosuna attığımda acı gerçekle karşılaştım. Çizginin pozlanan kısmı 0,1mm olsa da lens etrafındaki kaçak ışınlar çizginin kenarlarını da az miktarda pozluyor. Banyoya girince bu az pozlanan kısımlar birden renk değiştiriyor ve o kısımlar erimiyor. 0,1 mm olması gereken çizgi 1mm oluyor bir anda. Hızı 800 mm/dak ya çıkardığımda bu durum daha hafif oluyor. Ancak yine de pozlanması gerektiği kadar olmuyor. Hızı daha fazla arttırmak gerekiyor ancak benim sistemim nbuna müsat değil. Bu nedenle deneyemedim. Ayrıca hızlı bir tarama olsa bile aynı çizginin üzerinden  kez geçtiğinde yine aynı durum olacak sanırım. Bunun üzerinde üniteyi makineden ayırıp tekrar elle denedim. Ünitenin altından plaketi olabildiğince yüksek hızla çektim, çok ince bir pozlama oldu. Banyo sonrası ise çok bariz bir kalınlaşma olmadı. Yani yüksek hızlı bir sistem gerekli. Haftaya cncnin bir ekseni üzerine kayışlı bir mekanizma yapıp deneyeceğim. Olmazsa erceğin altına çok küçük bir delik olacak şekilde siyah bant yapıştırıp deneyeceğim.

Hocam fotoğrafçılıkta polarize filtre kullanıyoruz. Acaba bu problemi çözmede işe yarayabilir mi? Circular polarize, Linear polarize?

DaRt

@birkan Ben bu lazer üniteyi içindeki lazer diyot için aldım. Amacım elimdeki lazer yazıcıdan çıkma lazer polygon mirror sisteminin infrared lazer diyotu yerine bu aldığım diyotu takmaktı. Elimde hazır ünite olunca hazır üniteyle bir deneyim dedim. Az önce elimdeki lazer diyor için lens ve housing aldım. Ürün gelince bu diyotu videodaki şekilde kullanabileceğim. Yoksa tabiki videodaki sistem daha kolay.

@Cemre. Dediğiniz konuyu araştıracağım.

@z http://www.diyouware.com/DiyoPCB-MKI Burada bnzer bir ünite için yapılmış çalışma var. Bluray ünitesi ile pcb pozlama yapmış eleman.

z

Üçyüzlü nanometre dalgaboylarına inildimi fiyatlar onbinlerce Euroya fırlıyor.

Blueray laser zaten en tepedeki laser. Adı üstünde mavi ışın laser.

mesaj birleştirme:: 05 Mart 2016, 00:11:20

Kuru filmi nerden alıyorsunuz?

superconductor

Bahsedildimi bilmiyorum. Lazeri yönlendirmek için galvo scannerlar iyi bir çözüm. Reçine kullanan 3D printerlarda reçine lazer ile kürleniyor ve birçoğu galvo scanner kullanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=gK14SaaYMoc

Bir başka çözüm ise DLP. DLP şu sıralar 3D printerlarda da kullanılmaya başladı. Sanırım en hızlı çözüm bu.

https://www.youtube.com/watch?v=gmlvujD2oHI