CD DVD lens kontrolü

Başlatan DaRt, 03 Mart 2016, 11:25:47

DaRt

@z Hocam ben bunu aldım. http://www.aliexpress.com/item/5-meter-30cm-Photosensitive-dry-film-instead-of-thermal-transfer-production-PCB-board-photosensitive-film-longth/1783412168.html

@superconductor Hocam. Benim hayalimdir bu dmd çipler. Daha dün bakıp iç geçirdim, benim için şu anda çok pahalı bunlar. Tek aynalı olan modelleri var ancak onları bulamadım, fiyatları hakkında bilgim yok. Ben 20x30 cm alan tarayacak tarayacak bir sistem istiyorum ve 2540dpi olmalı. Bu da yatayda 20320 nokta taraması gerektiği anlamına geliyor. 60derecede bu alanı tarasa toplamda bir tur çözünürlüğü 121920 olmalı. Adım motorları bu kadar yüksek çözünürlükte kontrol etmek için mekanik dişli sistemi gerekli. Dişli sisteminden kaynaklanacak boşlukları telafi etmek kolay olmayacaktır. Ebaydan 1/64 mekanik çevrimli step motor aldım. Gelince tek eksen için deneyeceğim bu galvo scanneri.

engerex

2540 DPI nedir böyle? Gerekli mi? Araya dişli vs. girerse boşluk çoğalır. Motor kaplinle mile bağlansa daha uygun olur.

DaRt

Aşağıdaki videoda adamlar polygon mirror scan yöntemiyle 127000 dpi çözünürlükte çalışarak 1 mil 25um yol çıkarıyorlar. 2540dpi bunun yanında komik kalıyor. Eğer ayna sürekli yön değiştirecekse dişli sisteminde boşluk sorun yaratır. Ancak ayna sürekli aynı yöne dönerse aynanın herhangi bir anda hangi konumda olacağını bileceğimiz için o noktalarda lazeri açıp kapayarak yüksek çözünürlükte pozlama yapabiliriz. Tabiki her devirin sadece 60 derecesinde tarama yapılacağından sistem 6 kat yavaşlayacak. Bu nedenle polygon mirror scan yöntemi bulunmuş. Altıgen ayna ile kayıp olmadan her an pozlama yapılabilmiş. Bu sistemin kötü tarafı ise elimizdeki polygon aynaları adım motora bağlamak mümkün değil (merkezden çok az bir miktar kaçsa bile 6 kenarın her biri aynı konumda lazer ışığı aynı noktaya düşürmez.) Hazır adım motora bağlı ayna yok. Mevcut motrolu aynalar bldc kullanıyor bunlarda 26000 dev/dak ile dönüyor. Her devirde 121920 nokta pozlayacağımızdan 1 saniyede 50milyon nokta pozlamak gerek. buna yetişecek işlemci, bu frekansta çalışacak lazer diyot hep sorun. Ya motoru yavaşlatmak ya da yazılımla ayar vermek gerek. Yazarken yoruldum. Helal olsun adamlar yapmışlar.

! No longer available

z

Raster taramada dişli boşluğunun önemi yok.

Tarama hep bir yönde yapılacağı için dişlideki boşluk kapanmış oluyor.

Boşluklar vector taramada sorun olur.

mesaj birleştirme:: 05 Mart 2016, 13:35:39

Arge aşamasında film ile uğraşmak yerine UV ışıkta parıldayan fosforlu bir yüzey bulmak lazım.

Ayrıca gene arge aşamasında laseri çok az akımla sürmek gerekecek. Laser akımı düşürülürse benek çapı da küçülür diyebilirmiyiz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Bu kadar uğraş niye? PCB üretim bandı mı kuracaksınız?

z

Kişisel pcb işlerini basitleştirmek diyelim. Hoby diyelim. Kişisel gelişim diyelim.

DEno_12

Hocam iyi de bu kadar uğraştıktan sonra uğraş alanı buna dönüşüyor. Asıl amacınızdan çok fazla sapmış olmuyor musunuz?

Sonuçta herşey projenizi gerçekleştirmek için prototip kart ihtiyacıyla başlamıştı. Fakat şimdi prototip kartınızı üretmek için başka bir projeye başlamış oldunuz. Ayrıca delik içi kaplama yapamamak da cabası.

Çok güzel uğraşlar, çok güzel konular ama bu kadar ileri gitmek asıl treni kaçırmak gibi geliyor bana. Ütü yerine laminasyon kullanmayı anlıyorum da çinde bu kadar ucuza profesyonel düzeyde pcb bastırabiliyorken bu uğraşlara gerek var mı emin olamıyorum. Eğer hobi ve kişisel gelişimse ya da TR'de, çinlilerin müşterileri panelleme mantığıyla paralel yeni bir şirketin ilk adımlarını atıyorsanız ne mutlu bizlere.

z

Yapmaya çalıştığımız makine ile seri üretim olmaz. Kişisel kartlar yapılır sadece. Ütülemeye göre çok artısı var.

Bir başka başlıkta açtığım prototip kartı diyorsan o basıldı bile. Pazartesi elimde olur.

DaRt

@z hocam. Yarın cnc ile lazerin gücünü düşürerek tekrar deneme yapacağım. Çok umutlu değilim ancak bir miktar işe yarayacaktır lazerin gücünü düşürmek. Diğer taraftan 100mw ve 200mw lazer aldım. Bunların farkı sonsuz odaklı. İlk mesajımdaki videoda olduğu gibi denemeler de yapacağım gelince. Polygon mirror ve 1/64 çevrim oranlı adım motor yolda. Bir yansıtıcı ayna bulmam lazım bulamazsam bluray ünitesinden sökerim.

@DEno_12 Şahsen elektronikçi değilim ben. Olursa uzun vadede prototip baskı devre kartı imalatı işine girmeyi düşünüyorum. Ufaktan çalışmalarım var cnc delik delme ve delik içi kaplama kabul edilebilir kalitede tamam. Laminasyon makinesi kolay imalat aşamasındayım. Şu an en büyük sorunum pozlama. Lazer çıktı ile kaliteli olmuyor. Photoplotter için film bulamıyorum. Geriye tek lazer pozlama kalıyor. Bu nedenle uğraşıyorum. Olursa imalat işi olmazsa kişisel gelişim ve hobi benim için bunlarla uğraşma sebebim.

serdararikan

bahsettiğiniz altıgen ayna ve motor ikilisi laser yazıcıların içerisinde var.geçen bi tanesini söktüm. hatta laser ve devreside mevcut

! No longer available

bu alet.
aslında tüm bununla uğraşmak yerine laser yazıcıyı amaca uygun modifiye etmek daha mantıklı olmaz mı?

https://www.youtube.com/watch?v=5FWUul62irY

DaRt

Doğrudur hocam.Ben de  brother marka bir lazer yazıcıdan söktüm elimde var şuan ancak bendekinin sürücüsü motor kartı üzerinde değil. 25 pinli kablo ile yazıcı üzerindeki anakart üzerindeki sürücü ile motor kontrol ediliyor. Açıkçası motor üzerindeki pinleri bulup bir sürücü yapmaya üşendim. Elimde başka yazıcı yok. ben de sürücü kartı üzerinde olan bir polygon motoru aldım aliexpresten. Bu gelince de lazeri bekleyeceğim, zira elimdeki bluray lazer ünitesi bu polygon motor için uygun değil.

Ek: Lazer yazıcılar infrared lazer kullanır ve lazer gücü sınırlıdır. Bu yüksek dalga boyunda ışına tekabül eder. Lazer yazıcıların üniteleri üzerindeki optik sistem de (yansıtıclar, mercekler vs.) infrared lazere uygundur. Yüksek güçlü 405nm lazer diyot koyunca sistem nasıl davranır kestiremiyorum. Ancak deneyeceğim uygun bir zamanda.

Edit: Pardon yanlış anlamışım ben. Bu lazer yazıcıyla doğrudan plakete baskıymış. Bunun çok kaliteli baskı vereceğini düşünmüyorum.

ipek

serdararikan

Alıntı yapılan: ipek - 06 Mart 2016, 23:03:36
@ Z hocam   :D

bence size bu lazım..
https://www.facebook.com/thewindustry/videos/1053169164724352/

bu resmen manyaklık. birinin gözüne falan gelse ki türkiye'de kullanılsa kesin gelir, direk kör...

z

Ürün geldi. Kafamda daha büyük bir şey canlanmıştı.

maodon

çok güzel çalışma ama eksık pcb karta bastınız dıyelım yıne asıte atıcaksınız komple bakırı çıkarıcak makına yapsanız daha ıyı olur maksat hobıyse kolay gelsın