Görme engelliler için yapılan projede fikir istiyorum

Başlatan yildizelektronik, 04 Nisan 2016, 17:40:10

yildizelektronik

Arkadaşlar merhaba,

Görme engelliler için yapılan bir market projesinde sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Olay şu ; Görme engelli bir vatandaş markete girip market arabasını aldığı zaman markette duran reyonlardan geçerken sesli olarak mesaj vermesini istiyorum.
Mesela reyonların hepsi bir sırada dizili ve market arabasıyla yanlarından geçerken atıyorum patates diyecek limon reyonundan geçerken atıyorum reyondaki ufak bir hoparlörden limon bölümü diyecek. Bunu yapmak için görme engellilerin alacağı market araçları farklı olacak.

Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor veya nasıl bir tasarım yapmalıyım ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

kimlenbu

Benzer bir proje ismini vermek istemediğim bir avm'den gelmişti, görme engelli vatandaşlar mağazaların önünden geçerken mağaza adı ve içeriği sesli olarak iletilecekti kullanıcıya.

Senin durumunda aklıma ilk gelen araçlarda rfid okuyu olacak, reyonlarda da pasif etiketler olacak.

yildizelektronik

Alıntı yapılan: kimlenbu - 04 Nisan 2016, 17:46:20
Benzer bir proje ismini vermek istemediğim bir avm'den gelmişti, görme engelli vatandaşlar mağazaların önünden geçerken mağaza adı ve içeriği sesli olarak iletilecekti kullanıcıya.

Senin durumunda aklıma ilk gelen araçlarda rfid okuyu olacak, reyonlarda da pasif etiketler olacak.

Hocam cevap için teşekkür ederim.
Benimde ilk aklıma o geldi ancak reyonlardaki koridorlar geniş olduğundan aracın ne kadar yakın yada ne kadar uzak olduğunu kestirmek zor.
O nedenle kartın okuması veya okumaması durumu devreye giriyor. Yanlış düşünüyorsam lütfen söyleyin.

erpay

Hareketli araçda konum bilgisi tespit edip ona göre reyon bilgisi verilebilir.

muhendisbey

Yere büyük kare kod yerleştirebilirsiniz. Kare koda göre hangi reyonda olduğu bilgisi alınabilir.
UHF RFID kullanılarak yapılabilir ama hem masraflı hem zor olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

1956

Görme engelli vatandaşa markete ilk girişinde verilen ve boynuna asılan bir cihaz (A cihazı) yardımıyla,diyelim sebze reyonundaki limon standına (B cihazı yada barkodu) na geldiğinde A ve B iletişime geçer ve boyunda asılı cihaz hoporlör yada kulaklıktan "LİMON" sesini duyar.
Aklıma böyle bir fikir geldi.

t2

En iyi sonuç için,  görme engellilere danışarak yapmak gerekir.

ayhani

Alıntı yapılan: muhendisbey - 04 Nisan 2016, 19:26:47
UHF RFID kullanılarak yapılabilir ama hem masraflı hem zor olur.

Evet uzun mesafe RFID en mantıklısı ama dediğiniz gibi bayağı maliyetli olur.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

leblebitozu

IBeacon tag'lar kullanılabilir, telefondaki bir uygulama yardımı ile de ses vs.ne ise üretilebilir.

maodon

en iyisi wifiyle çalışan alıcı verıcı iş görür çünkü marketler okadar gurultülükı  sesler bırıbırıne karışır alıcıyı kola takıp barkodları tek tek okursun aynı zamanda fıyatlarıda kulaklıktan duyarsın bılgısayara baglayıp devamlı guncellenır. barkodu okuttun wifiden pcye gıttı ordan cevap geldi mesela her ürün etıketınde barkot numarası var zaten okuyup kulaklıga verılır .tek iş barkotları bulmaya kaldı .

ayhani

Alıntı yapılan: maodon - 04 Nisan 2016, 22:09:54
en iyisi wifiyle çalışan alıcı verıcı iş görür çünkü marketler okadar gurultülükı  sesler bırıbırıne karışır alıcıyı kola takıp barkodları tek tek okursun aynı zamanda fıyatlarıda kulaklıktan duyarsın bılgısayara baglayıp devamlı guncellenır. barkodu okuttun wifiden pcye gıttı ordan cevap geldi mesela her ürün etıketınde barkot numarası var zaten okuyup kulaklıga verılır .tek iş barkotları bulmaya kaldı .

Aslında az önce aklıma gelmişti işitme engelliler için kulaklıklara özel yayın yapan Endüksiyon loop (döngü) sistemleri var.  Buna benzer kulaklıklar müşteriye verilirse görme engelliler ortamdaki gürültüden etkilenmeden dinleme yapabilir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

gumush

Gorme engelliler icin farkli bir araba olur. Araba on tarafinda bir kullanici arayuzu bulunur , burada yaklasilan reyon bilgisi arac uzerindeki hoparlorden duyulur. Boylece kisik sesli olarak sadece arabayi kullanan kisinin duymasi saglanabilir. Ibeacon ile aracin konumuna gore uygun bilgi iletilebilir. Sonrasinda araba uzerindeki kablolu aparat ile rafa yaklastirarak detayli urun bilgisi ( fiyat vs ) alinmasi saglanabilir. Cihaz sistemden uygun kasa bilgisini alarak yonlendirme yapar. Engelli oncelikli kasa kullanilabilir boylelikle. 
Ne kadar zormus , iki dakika dusuneyim diye kendimi gorme engelli olarak hayal ettim. umarim gelisen teknoloji gorme engeli kavramini tarihe karistirir.

Hikmet Gumus  izmir

maodon

Gorme engelliler seslere çok ıyı tepkı verırler .Gorme engelliler alfabesıyle yere yazılabılır reyon bilgisi sorun fiyat ve marka bilgisinde devamlı güncellendiginden pcden kontrol gereklıdır.barkod okuma  yada cep telefonundan barkod okuma programı ile ücretsiz wifi alanından yapılan gps  ile reyon bulma çok çeşiti varda işletmenin engellılere bakış acısı nasıl ? işitme engellileride kapsayan bir çalışma gerekli

ipek

bir markanın,deposuna gitmiştim infrared beaconlar var 15 derecelik açı ile sürekli ID kodu yolluyor,depo forkliftindeki kameraya benziyen bir alıcı var tam aranılan malın önünde duruyor...
tabii burada forkliftin altında maden arama dedektörü gibi bir bobin var onun ne halta yaradığını kestiremedim,herhalde yere gömülü bir tel var onu takip ediyor zira insansız araç..

yildizelektronik

Arkadaşlar hepinize verdiğiniz cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Aslında bu proje ticari amaçla değil sadece görme engelli kardeşlerimize ufakta olsa bir yardım etmek amacıyla yapılıyor.
Şuanda sistemin oldukça basit olması gerekiyor ki sistemin uygulanabilirliğini veya yardımcı olup olmadığını görelim.
Yani cep telefonu qr kod uhf rfid gibi sistemlere başlangıç aşamasında giremiyorum. Belki ilerde daha fazla yardımcı olması açısından geliştirilebilir.

Benim aklima 433 mhz mini atx-arx alıcı verici modüller geldi. Sepette bir adet alıcı bulundursak her bir reyonda da 1 er adet verici bulundursak ve reyondan gelen bilgilere göre kulaklıktan bize ses olarak çıkış versin diye düşündüm. Bu sefer de gelen bilgiler karışır diye düşünüyorum. Aslında kafam çok karıştı vericilerin gücünü düşürsem veya antenlerini takmasam sadece reyon önünden bilgi alabilirmiyim diye düşünüyorum.

Yada her reyonda yerin üzerine kablo switch döşense market arabası üzerinden geçince belli bir süre aktif kalsa ve araç üzerinden bir düğme yardımıyla hangi reyonda olduğu anlaşılsa gibisine de düşündüm. Ama dediğim gibi şuan kafam çok karışık sade ve basit uygulanabilirliği olan bir tasarım düşünüyorum.

Sizinde fikirlerinize her zaman açığım. Tekrardan teşekkür ederim yardımlarınız için.