Cnc'de pcb'yi nasıl düz tutarım.sonuç alamıyorum.

Başlatan zengdai, 05 Nisan 2016, 23:17:45

zengdai

Cnc de pcb  işlerken parçayı düz tutamıyorum illaki sıkıntı çıkıyor. Bir tarafı işlerken diğer tarafta yani köşelere ulaşınca sadece yalayarak geçiyor bunun bir çözümü yokmu

iyildirim

PCB de bombe-eğrilik varsa, vakum tablası veya çift taraflı bant ile iyice tablaya yapışmasını sağlamak gerekir. 
Yinede yeterli olmazsa, veya cnc de Z ekseninde sorun varsa problayarak yükseklik hataları kompanze edilebilir. .

z

Z eksenini floating kafa yapacaksın.

Z eksenine in dediğinde kendi ağırlığı ile inecek ve dayama parçası PCBye dokununca kendiliğinden duracak. Bu esnada uç dayama parçasından çok az derinde olacağından kazıma derinliği bu mesafe ile sınırlı kalacak.

PCB bombeli de olsa tablan eğimli de olsa farketmeyecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zengdai

Alıntı YapZ eksenini floating kafa yapacaksın. 
Bunu programramsal bir değişikliklemi yoksa sonsuz vida mili mi değiştirerek yapacam? çünkü vida mili yükle aşşağı inmez.

z

Hayal gücünü  kullan işte.

Vidalı milden floating kafaya doğrudan bağlantı yapmayacaksın.  Fikr vermesi açısından mantık aşağıda.

Benzer şekilde bir kaç şekilde yapabilirsin.

gumush

Tabii bu durumda spindle agirligi oraninda derinlikte olacak buda kazidikca artacak. Sonuc olarak kahverengi parcanin oynama limitine kadar kazimis olacak. Spindle agirligi nedeniyle yeterince inmeden belirli bir hizda kazima yapilabilecek ise olabilir ama tutarli bir yontem olmaz gibi , ote yandan kafanin 0'lanmasi durumunda bombenin en yuksek noktasini almak gerekecek. Bir adam vardi , usbcnc ureticisi o probe ile yukseklik haritasi cikarip o sekilde kazima yapiyordu.

Bu kadar ugras yerine duz pcb temini daha kolay olur gibime geliyor.
Hikmet Gumus  izmir

z

Dediğin olmaz. Çünkü dayama parçası PCBye genişce yüzeyden basıyor.

Makine dayamadan daha geniş bir  yüzeyi kazırsa yada geniş yüzeyi bitirdikten sonra bir kez daha aynı bölgeyi tekrar tekrar kazırsa o zaman dediğin olur ama buna neden ihtiyaç uysun?

Zamanında PCB kazımada bu tekniği çok kullandım. 2 cm kadar çapta derlinden dayama yaptım ve yeterli oldu.

PCB kazımada makine mükemel yapılmadı ve ayarlanmadı ise bu tip tekniklere ihtiyaç var.

Düz pcb alınsa bile bunu makineye sıkı bağlarken bombe yapar bundan kaçış yok. Bu nedenle vakumla emdirme yapılıyor. Yada daha pratiği iki tarafı yapışkanlı band.

Bir de makinenin değişik xy koordinarında kafa ile pcb arasındaki mesafe iyi yapılmamış makinelerde 1 mm hatta daha fazla bile olabilir.

tekosis

cnc ye tabla olarak bir mdf ayarlayın. sonra bu mdf tablayı cnc ye takacağınız uç ile 2-3mm derinlik vererek düzleştirin, bu sayede cnc nin z eksenindeki eğiklik ile uğraşılmadan tabla ile motor mili aynı paralelde olacaktır. bundan sonra kartı çift taraflı bant ile yapıştırarak olayı halledersiniz. biz bu şekilde yapıyoruz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.