Ynt: IRFZ 44 ile 50 mt şerit led

Başlatan Emre MERMİ, 15 Nisan 2016, 13:20:21

Emre MERMİ

Merhaba hocalarım, 50 mt rgb şerit led süreceğim. Ara renkler için PWM uygulayacağım. İlk defa böyle bir devre  yapacağım için bir kaç sorum var yardımcı olursanız sevinirim.

Her 5 mt için 8 amperden  toplam 80 amperlik bir güç kaynağı kullansam eksik veya farzla olur mu ?

IRFZ 44 en fazla 50 amper geçiriyor bu yüzden şerit ledleri 40a geçirecek şekilde 25 mt lik iki grup halinde mi sürmeliyim. Yani 5 tane 5 metrelik ledi paralel bağlayıp bir mosfete bağlasam diğer 5 li grubu de bir mosfete bağlasam olur mu  ? yoksa bunun haricinde bir yolla mı sürmeliyim.

muhtemelen donanımsal pwm kullanacağım için 3 ccp pini bulunan bir pic kullansam eğer ledleri 2 grup halinde sürersem pwm sinyallerini bu 2 gruba nasıl paylaştırmam lazım ? Yani 1. grup 1. FET kırmızıya 2. grup 2. Fet de kırmızı lede bağlı, aynı pwm sinyalini her ikisine birden nasıl verebilirim.

Dünden beri internette birşey bilmeden birşeyler araştırdığım için kafam biraz karışık. Bu yüzden sorularda saçmalamış olabilirim onun için şimdiden özür diliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 15 Nisan 2016, 13:21:59

Birde önereceğiniz akıma göre bir mosfet sürücü devresi7 entegresi önerirseniz çok sevinirim.

mehmet

En önemlisi bence; kablolardaki gerilim düşümü. Bunu iyi
hesaplayıp kablo kesitini ve uzunluğunu uygun şekilde
seçmek.

IRFZ44 yerine IRF3205 seçebilirsiniz.

Her rengi ayrı adaptör ile beslersiniz. Şaseler birleşir.

Mcu çıkış sinyalini bir transistör ile 12-15V arasında bir
sinyale dönüştürmeniz gerekecek. Mosfete giden dirençler ile
çatallayabilirsiniz.

Koruma diyotları, snubber devresi, flitre, kısa devre koruma,
vs. aksesuarlar ile zenginleştirilebilir.

Arduino kullanabilirsiniz; 6 donanımsal pwm bulunmakta...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Emre MERMİ

Hocam yardımınız için çok teşekkür ederim. Ufak bir oda olduğundan kablolar muhtemelen çok uzun olmayacak kesitine de önerşniz üzerine dikkat edeceğim. Bu arada önerebileceğiniz bir şema var mı ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

mehmet

Siz bir şeylere başlayın, yardım etmeye çalışayım...
(Modül - modül çizerseniz daha kolay ve anlaşılır olur.)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

Emre MERMİ

böyle bir sürücü kullansam uygun olur mu ? ete hocamın forumunda bir mesajda bir kullanıcı pic den gate ye 3.3k ile girip gate ile toprak arasına 2.2k atarak sürmüş. 40 a için uygun olur mu ?

mesaj birleştirme:: 15 Nisan 2016, 17:23:32

veya böyle bir şema uygun olur mu ?

z

Kesinlikle TLP251 benzeri mos sürücü kullanman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

50 metrede her renk için yaklaşık 500 parça led grubu olacak. He biri 20mA akim çekse renk/kanal başına 10 amper yapar. Hadi diyelim 15A olsun. Z hocanın dediği gibi bir sürücü kullanarak rahat bir çalışma yapabilirsin.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

timpati

çekilecek akım değerlerini önce bi ölçseniz daha sağlıklı olur. 2. önemli nokta ise değinildiği gibi şerit ledin kendi yolları üzerinde düşecek gerilimler yüzünden enerjinin ilk girdiği yerde renkleri normal alırken 8-10 metreden sonra saçma hatta eksik tonlarda renkler elde edersiniz. o yüzden besleme girişiniz ya tek noktadan olmayacak ya da aralarda kuvvetlendirici (RGM amp) denen ara kutuları kullanacaksınız.
why mr. anderson, why ?

Emre MERMİ

@timpati hocam. Zaten rgb leri 5 er metrelik paralel şeritler olarak bağlayacağım. Herhalde o zaman sorun olmaz ? Çekilen akım tek renkte 0.4 a 3renk 1.2 a ölçtüm hadi 1.5 a olsun dedim metre başına.

timpati

iyi düşünmüşsün, bunları ilk mesajında söylesen aklımız başka yerlere gitmeyecekti. neyse, konu hakkında birşeyler öğrenmek veya gerçeklemek isteyen başkaları için de çalışman örnek olur belki. daha açıklayıcı olması açısından bir çizim, grafik veya resim paylaşmak mümkün mü?

her led üreticisi farklı tasarımlarla karşımıza çıkabiliyor, bizimse çalışmalarımız "teorik destekli pratik" biçiminde olduğundan yine de denemeden "bu olur" dememek gerek. yani yollar çok ince yapılmışsa kaynaktan uzak noktadaki rgb ledler baştakilere oranla farklı tonlarda çalışabilir  - tecrübeyle sabittir  :) -

nedeniyse RGB'yi oluşturan ledlerin farklı iletim gerilimleri olması. şerit ledlere 12V verilip 3 tane aynı renkteki led bir dirençle seri olaraka bağlanıyor. örneğin mavi ledlerin bir tanesi (15-20mA akımda) yaklaşık 3.2-3.3V istiyor üç tanesi için bu 9.5V yapsa seri dirençte de düşen voltajı hesaba katsak, şerit ledin kenarındaki yolların kalınlığına bağlı olarak en uçtaki mavi 3'lüye 10V'tan daha düşük bir gerilim kalmışsa önce açık mavi sonra uçuk mavi sonra hiç mavi diye renkler görürsünüz. :)

kırmızı ledin iletim gerilimi yeşil ve mavi ledlere oranla daha düşük olduğundan (1.8-2.1V civarı) diğerlerine oranla bunlar ışıldamaya devam eder ama adı üstünde bunlar RGB, belli bir renk tonu için kırmızı yeşil ve mavinin tam tonları (belirli bir voltaj veya akım değerindeki parlaklık miktarı) gerekli. biri eksik olunca tadı da kaçıyor hemen. çoğu uygulama için belki önemsizdir ama ticari uygulamalarda dikkatli ve ikircikli bir müşteri karşısında rezil olmadan önleminizi almanız gerekir.
why mr. anderson, why ?

Emre MERMİ

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160416/b0641c02147a4c0f40e9077005235f16.jpg[/img]

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2016, 12:35:01

@timpati hocam ilk mesajda anlatmaya çalıştm belki gözünüzden kaçmıştır zaten çok karışık anlatmışım :)

çizimler resimlerdeki gibi, tam bittikten sonra proteus çizimini de yükleyeceğim. @mehmet hocamın dediği gibi arduino kullandım yani atmega 328p denetleyicisini kullandım. 5 er metre 10 tane şerit ledi 5 er 5 er grup olarak bağlayacağım. 2 grup olacak. her grupta 3 renk için 1 er mosfet den toplam 6 tane mosfet ve 6 pwm kullanacağım. Yani 2 mosfet'i kırmızı renk için 2 şer tane de diğer renkler için kullanacağım. Yine çok karışık anlattım ama kusura bakmayın hocam :D

Bu arada hocam tek pwm sinyali ile 2 mosfet sürebilir miyim ? Böyle bir şema var mı elinizde ? Arduino çıkışını bir transistör ile ile yükseltip 2 tane optoyu sürebilirim ama zaman içinde bir sorun olur mu ondan korkuyorum. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim

Muyat

Konuyu takipteyim.
4n25 yerine pc817 opto kullanabilir miyiz?
Ben IRFZ44 ü pice 1k direnç ile sürererk giriyordum.5 amperden sonrasında ısınma oluyor idi.

Emre MERMİ

bu arada z hocam  TLP251 önerdi ama elimde 4n25-4n35 olduğu için öncelikle onunla denemek istedim.

mehmet

İlla opto kullanacaksanız;

Akım konusunda içiniz rahat değilse birkaç mosfeti
paralelleyebilirsiniz. Pull-up ve pull-down dirençlerini
1K kullanmak bence daha iyi...

Sistemi altı kanal kullanacaksınız sanıyorum. Bu durumda
her kanal için tek IRFZ44n yetecektir. Ancak Soğutma
konusuna dikkat ediniz.

Adaptör için de; her renk kanalına 12V./30A. adaptör
kullanabilirsiniz. Tüm şaseleri birleştirmeyi unutmayınız.

Akım koruma/sınırlama ilave ediniz...

EK;
Mosfet gate gerilimlerini kataloglarından öğreniniz. IRFZ44n
için en az 5,7V. gate gerilimi olmalı. (Fig 3.)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

Emre MERMİ

@mehmet hocam altta olan 10 ohm direncin diğer ucu nere bağlı ? Şema ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.