İki Motorun Aynı Anda Kontrolü

Başlatan babasultan83, 17 Nisan 2016, 23:04:31

babasultan83

Öncelikle bu işe yeni başladım ve fazla bilgim yok. Dolayısıyla bilgilerin detayı için bana birkaç site veya kitap önerirseniz sevinirim. İki motoru iki farklı tekerleğe bağlandığını ve bunların arasına da bir elektronik diferansiyel bağlandığını düşünün. Sorularım şunlar;

- Mini bir araba yapmak istediğim için hangi çeşit motoru seçmem gerekir? AC mi, DC mi?

- AC daha cazip geliyor fakat güç kaynağındaki DC'yi AC'ye nasıl dönüştüreceğimi bilmiyorum. Nasıl yapabilirim?

- Motorların hız kontrolü için triyaklı devreler buldum fakat tam emin değilim. Ne kadar güvenilir?

- İki motorun üzerindeki yük değişimine veya devir sayılarının değişimine göre devir sayılarının azaltılması veya artırılması gerekiyor. Bunun için elektronik diferansiyel tasarlamak istiyorum. Fakat oldukça toy olduğum için nereden başlayacağımı bilmiyorum ve çoğu şeyi de bunlarla beraber öğrenmek istiyorum. Öncelikle sistemde iki sensörden gelen bilgiler karşılaştırılmalı ve buna göre motora giden akım kontrol edilmeli. Mesala bir tekerlek üzerindeki yük arttıysa o motordaki akım artmalı ve diğer motordaki akım azalmalı. Bunu ne tür entegrelerle veya işlemcilerle yapabilirim? Hangi sensörleri kullanabilirim ve bu sensörleri kullanılacaksa mikrodenetleyiciye ya da işlemciye nasıl tanıtabilir ve gelen bilgileri nasıl işleyebilirim?

- Tesla Motors'un kullandığı bir sistem var. Rejeneratif fren. Burada ayak gaz pedalından çekilince fren yapılıyor ve motor boştayken bu frene karşı iş yaptığı için elektrik üretmeye başlıyor. Bu elektriği pillerin şarjı için kullanıyor. Bu sistemi kurmak istiyorum. Sizce bu sistemden küçük motorlarda verim alınabilir mi?

Lütfen bana temellerini anlatın veya bu istediklerimi verecek bir şeyi bana tavsiye edin. Gelecek yardımlarınız için teşekkür ederim. :)

bulutay

bldc motor kullanman gerekli

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2016, 23:58:44

motor sürücüsünde elek. dif. işlemlerini yapabilirsiniz.

MB_77

selam,
açıkcası öğrenmeyi istediğin şeylere bakılacak olursa gayet bilinçli şekilde bir uçak yapmayı planlıyorsun ama öte yandan diyorsun ki ben henüz bisiklet tamiri bile yapamıyorum.

bence ulaşılabilir küçük hedeflerle adım adım çıkmak gerek merdiveni