Plasma kesim

Başlatan bunalmis, 25 Eylül 2005, 22:48:30

hamit

arkadaslar bu konuda bıldıgım malzemenın cınsıne gore gaz kullanıyorlarr 3-4 cesıt ve kesım hızları ona gore ayarlanıyorr tek bır gaz kullanılmıyor memeden gazlar bırlestırelerek kullanılıyor lazer cı arkadastan orenır yazarım  su anda bende tam olarak hatırlamıyorumm....

haciman

İyi günler.

Bunalmış hocam sizi tebrik ederim. Elektronik konusunda olan engin bilgilerinize ilaven yeni alanlarada ilgi duymaya başlamışsınız. yolunuz açık olsun.

Treyler fabrikasında yaptığım staj esnasında 1 ay kadar plazma kesim tezgahıyla haşır neşir oldum. İlk önceleri biraz göz ağrısı çektim ama sonra alıştım. Kabaca metal üzerinde oluşan anlık erime sonucu bu bölgeye basınçlı hava gönderilerek kesim işlemi gerçekleşiyor. İş bu şekilde kolay gibi ama aslında çok karışık. eğer hava basıncı gerekli değerin biraz üzerinde veya altında olursa kesim yüzeyince çapaklar oluşmakta. Hatta kısmi şekil bozuklukları bile oluyor parça üzerinde.

Eğer ev ortamında bu işi yapacaksanız illaki bir üfleme torcu alacaksınız. ayrıca kompresor ilede basınçlı hava olayını düşünmelisiniz. Bende birkaç plazma tezgahı resmi var ama uzaktan çekim. İşinize yaramaz galiba.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

@emrahmrcn

Kaba cizime gerek yok izahi soyle.

Sabit DC bir akim regulatoru dusun.
Bu kaynagin akimi atiyorum 20A ve calisma araligi 0..100V olsun.

Bunun anlami, kaynaga 0...5 Ohm araliginda hangi direnci baglarsan bagla hep 20 A akacak demektir.

Bu akim kaynagina birde seri gerilim kaynagi bagla. Bunun da gerilimi 20kV gibi yuksek olsun. Ancak ic direnci nerede ise 0 ohm olsun fakat atiyorum 10 mA den fazla akim akitamasin.

Simdi bu duzenegin + ucunu metal levhaya baglayalim. - ucu metal levhaya yaklastirdigimizda 20kv etkisiyle hava iyonize olur ve kivilcim atlamaya baslar. Bu esnada DC akim kaynagi akim basamaz. Ancak bir sure sonra havadaki iyonlasma artar ve akim regulatoru  devreye girer. Akim artarken iyonizasyonda artar ve cig gibi buyur. Nihayetinde akim sabitlenir. Bu esnada hava iyice iletime gecmis ve bir miktar metal de buharlasmistir. Bundan sonra plasma artik sureklidir ve akim kaynagi plazmayi surekli canli tutar.

Artik 20kv kaynak da cokdan devre disi kalmistir. (Max 10mA basiyordu.)

Bu isin teorisi.

Isin icine birde gaz ufleme sistemi giriyor. Bu tamamen pnomatik sistem, komprosorun depoda biriktirdigi hava, yada ozel gaz dolu tupler basinc regulatoru uzerinden salomaya gidiyor. Zaten bu kisima daha once deginmistik.

Elektrodlar arasi mesafe ve gaz basinci sabit tutulursa, akim da sabit oldugundan homojen bir plazma elde edilir.

Olay kisaca bu sekilde.

@Haciman

Keske engin bilgiye sahip olabilsek. Elektronigin hala E sindeyiz.

Bu torclarin fiyatini bilen varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrahmrcn

sayenizde öğreniyoruz ,teşekkürler
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

z

Şaloma ile kesilecek levha arasında kac mm boşluk bırakılmalı, yoksa sıfır temas mı oluyor.

Şalomayı sıfır temasla malzemeye dokundurdugumuzda şalomanın içindeki uc (- kutup) malzemeden kac mm geride kalıyor (hava aralığı ne kadar?)

haciman

Aman bunalmış hocam eğer siz elektroniğin "E" sinde iseniz bizim halimiz duman o zaman. Bence çalışan bir CNC tezgahını tek başınıza tasarlayıp yapmanız bile sizin ne kadar engin bir bilgiye sahip olduğunuzu gösterir.
Şaloma ile kesilecek malzeme arasında ki mesafe malzemenin cinsine göre ve kalınlığına göre değişiyor. Örneğin fabrikada genellikle 4 mm ST37 levha kesimi yapıyorduk. Elektrod ile malzeme arasında 0.5-1 cm boşluk kalıyordu. Ben sorduğumda kalınlığa göre yüksekliğin değiştirildiği söylendi. Malum biz stajyer olduğumuz için fazla bilgi vermiyorlardı. Makinanın uzaktan bir iki resmini aldım kesim yaparken ama mühendisleri ikna edinceye kadar akla karayı seçtim.

Bunalmış hocam siz aklıma gelen şeyimi yapacaksınız. Bir mini CNC tezgahına plazma ünitesimi bağlayacaksınız? Eğer bunu yapacaksanız mükemmel bir şey olur. Fakat bu ilave sistemleri beraberinde getirir ama dediğim gibi süper bir şey olur. Eğer bunu yapacaksanız merakla bu başlığı takip edecem.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

Evet aynen düşündüğün gibi plazma kesim cihazını minik bir cnc ile bütünleştireceğim.

Gerçi bu tür makineler zaten Türkiye'de imal ediliyor diyebilirsiniz. Derdim komponetler dışında her şeyin Türk üretimi olması.

Elindeki fotografları siteye ekleme şansın yoksa yardımcı olabilirim.

Elektroniği bilmekle neyi kasdettiğiniz çok önemli. Eğer çalışan bir şeyler ortaya koyabiliyorsak bu herzaman  bilgili olduğumuz anlamına gelmez. Asıl mesele sistemle ilgili akla gelebilecek bütün soruları da cevaplıyabilmektir.

Eski patronların fotograf cekmene bile razı olmuyorsa sistemi yapıp piyasaya sürdüğümüzde köpürecekler.  :D

byka

http://www.ajancnc.com/ajan_tr.htm  bu sitede de bulunan bir plazma kesme makinasının calışırken video kaydını alıp gönderecegim sana

hatta sitede adamların kendi yazdıları cad programını bulabilirsin
dxf tanıyor
dos ta calısıyor
makinanaın bir kaç videosuda var sitede

teknik detaylarını video yu hazırlayınca beraber  gönderirim

birde http://www.esab.com/   bu sitedeki ürünlere bir bak bu işin profları bunlar

http://www.esab-cutting.de/detail_view.340.0.html?&no_cache=1&tx_mumultilangcatalog_pi1[showUid]=13&cHash=baa3de3258

http://www.esab-cutting.de/detail_view.340.0.html?&no_cache=1&tx_mumultilangcatalog_pi1[showUid]=12&cHash=9b835a6610
buradaki oksijen le kesme teazgahı nında calsırken videosunu gönderebilirim sana

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

z

@Byka

AJAN cnc'nin  plasma kesim videosunda kafamdaki pek cok sorunun yanıtını buldum.

1 - 1.5 mm parça kalınlıkların  kesim videosu da varsa şeftali misali olacak.

byka

dostum

ajanıın plasma kesme tezgahı 2mm kalınlıgındaki krom parçaları kesebiliyor

su aralar işlerim cok yogun baya cok yogun videoyu çekmek için tezgahın basına gidemiyorum ilk fırsatta halledecegim
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

hunter

iyonize etmek için rf sinyaller de kullanılıyor. Sanırım siz bunun için yüksek gerilim kullanıyorsunuz..Fotokopi makinerinde kullanılan yüksek gerilim kaynağı bunun için kullanılabilir belki ya da TV lerdeki flayback trafoların focus çıkışı da olabilir(bunu havaya tuttugunuzda ozon kokusuna benzer bir koku alıyorsunuz üstelik elinizledokunduğunuzda size zarar vermiyor ama yinede dokunmamak gerek)
@bunalmis
eger sizin için sakıncası yoksa,
kullandığınız torch hakkında bilgi verebilirmisiniz. bunu gerçekleştirmek isterim. birkaç kişi bu torch işi ile uğraşsa daha verimli birşeyler ortaya çıkabilir..bazılarında kompresor vs gibi ekipmanlar vardır ve denemeler yapabilir.
selamlar.

hunter

ticari bir plasma cutter in verileri

input current 15-19A
output current 12-25A
air pressure 65psi(~4.55bar)
air flow rate 240cfh
kesme derinliği 9.5mm

z

Bende zaten yuksek  frekansda yuksek voltaj kullaniyorum ama hala oturtamadim. (20kV 100khz.)

Bir arkadasim 27Mhz ile plazma elde etmisti ancak ona bir turlu ulasamiyorum.

Ancak sanki vakum ortaminda flamanla isitmada vardi  ve metal buhari elde etmede kullanmisti. Detaylari bilmiyorum.

Su anda torch diye bir sey yok ortada, denemelerde bakir boru kullaniyorum. Kesme islemine baslayinca torch gerekecek.

hunter

cevap için teşekkürler şu anki kullandığınız sistemi devre şeklinde vermeniz mümkünmü?(bakır borulu olsa bile)
herkes inceleyip birşeyler önerebilir..profesyonel birşeyortaya çıkmış olur.
selamlar.