Plasma kesim

Başlatan bunalmis, 25 Eylül 2005, 22:48:30

z

O zaman oten ark calismasina baslayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hunter

deneysel şema tarzında birşeyler beklemiştim ama sanırım şu aşamada sizin için uygun değil..ilginize teşekkürler iyi çalışmalar

sezgin05

BUNALMIŞ usta burada dikkat edersek Torcha Negatif besleme yapılmış sebebi nedir acaba?Ayrıca nasıl bir trafo Mhz düzeyinde sürülürki? hadi sürdük nasıl izole edilirki?

hunter

Sezgin05,
sanırım buraya sadece konuyu açan kişinin işine yarayacak bilgiler yazmalısınız.
yani Byka ve Kazım UĞUR' un yaptığı gibi.. konu başlığını açan kişinin işine yarayacak bilgiler yazarsanız o zaman cevap alabilirsiniz
yoksa beklentiniz sonuçsuz kalabilir.

bakınız şuna benzer şeyler olmalı kanımca

byke
Alıntı Yapteknik detaylarını video yu hazırlayınca beraber gönderirim

kazımUGUR
Alıntı YapPlasmalarda genelde 2-4 atü yada bar yada kg/cm2 kullanılıyor.Üfleyerek 0,2 bile oluşturamazsınız.Şalomalardaki üfleç çok önemlidir,havanın biçimi olayı çok etkiler.Gerçi ince levhalar kolaydır ama bir kere yapınca kalında kessin deriz.Şaloma kısmını hazır almanızı tavsiye edirim ilk başta.

z

@sezgin05
Alıntı Yap.... Torcha Negatif besleme yapılmış sebebi nedir acaba?Ayrıca nasıl bir trafo Mhz düzeyinde sürülürki? hadi sürdük nasıl izole edilirki?

Neden negatif kutup? İyon hareketi nasıl oluyor  sorusunda gizli olmalı. Bende bilmiyorum. Bir ara Kazımuğur kutup ve metal yığılma yönünden sözetmişti.

@hunter

Millete dil uzatıncaya kadar, öten ark ile herhangi bir araştırma yaptınız mı? Yoksa birisi hazır bir şema koysa da yapıp denesek mi diye düşünüyorsunuz? Bu gücü kompresörünüzünden mi alıyorsunuz?

@sezgin05

Hatırlarsan yüksek değerli akım kaynağının elektrodlarını kısa devre yapıp ardından kısa devre kaldırırlırken  oluşan ark ile birlikte plazma oluştuğunu klasik kaynak makinalarından biliyoruz.

Plazma kesimde bu tür plazma oluşumuna izin verilmez çünkü malzeme deforme olur.

Bunun yerine hava iyonlaştırılır ve elektrod ile malzeme arasında iletken ortam oluşturulur. Bunun içinde yüksek voltajdan yararlanılır.

Peki nasıl olacakta yüksek voltaj ile yüksek akımı aynı kablodan vereceğiz.

Hatırlarsan akım kaynağına seri bağlı yüksek gerilim kaynağından sözetmiştim. Peki nasıl olacakta yüksek akım yoluna yüksek voltaj kaynağını seri bağlayacağız?

Yüksek voltaj yüzlerce hatta binlerce sarımlı trafo kullanmayı gerektirir bu da akım yolu üzerinde büyük omik direnç demektir. Yani TV EHT trafosunu 10Alik akım yolu üzerine seri bağlayamazsınız.

O zaman ne yapılacak?

Sorun 5-10 sarımlı trafodan 20Kv elde etme sorunudur. Böylece sargıları rahatça kalın sarabilir ve bu sargılardan ana plazma akımını akıtabiliriz.

Bir trafonun sargı sayısını düşürmenin yolu frekansı artırmaktan geçer. (Yada yapabiliyorsanız büyük göbek kesitli nüve kullanmaktan)

Bu durumda 1/1 dönüşüm oranında trafomuza 100Khz hatta 1Mhz gibi yüksek frekanslı 20Kv gibi yüksek voltaj uygularsak sekonderden de 20Kv alabiliriz.

O zaman 20Kv 100Khz gerilim elde etmenin yoluna bakmamız gerekir.
(Hemen EHT trafosu kullanalım demeyin akım da basabilmemiz gerekecek.)

20KV DC gerilimi kapasitörlerde biriktirip  bir anahtarlama elamanı ile 100Khz anahtarlama hızıyla SMPS mantığıyla trafomuza verebilseydik sorun yoktu.

Malesef bu tür anahtarlama elemanları sorunlu. Genelde lambalar kullanılıyor ama oda pahalı. (Belki günümüzde bu tip anahtarlama elemanları üretilmeye başlanmıştır.)

Neyse biz gelelim Öten arka.

1 mm hava aralığı 3kV kadar gerilimde delinir ve iletken hale gelir.
O halde yüksek voltajlı bir kapasiteyi 20KV gerilimle doldurursak kapasiteden atlama yarıgına, atlama yaragından da tarfomuzun primerine primerin diğer ucundan da kapasitemizin alt ucuna gidersek öten ark devresi oluşturmuş oluruz. (20Kv gerilim kaynağı yüksek empedanslı olmalı, akım çekmeye kaltıkmı voltajı düşmeli, Çünkü DC ark sürekli hale geçerse sistem susabilir)

Şimdi olaylara bir bakalım.

Kapasite uçlarındaki gerilim atlama yarığının kritik voltaj değerine ulaştığında havanınyı delinmesine neden olur. Bu esnada 20Kv gerilime şarj olmuş kapasite L ile çınlama devresi oluşturur. (Ring ring)

Bu bobin ve kapasite kalitesine bağlı olarak pek çok saykıl devem eder ve nihayetinde susar. Bu esnda bobinimize (primere) L,C nin belirlediği frekansda tepe değeri 20Kv dan itibaren sönümlenen bir voltaj uygulanmış olur. Sekonderde de bu gerilim aynen alınır.

Bu işlem kapasitenin hava aralığından atlatacak voltaj değerine kadar dolması ile tekrar devam eder. Kapasiteyi DC ile doldurmak şart değildir 50Hhz ile de doldurup sürekli ark ile LC frekansında akım akıtılabilir. Bunun için HV neon trafolarından yararlanabilirsiniz.

Arkın elektriksel yapısı çok ilginçtir ve bu uygulamada bize kayıplı anhtarlama elemanı görevi yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/6160/welder/arcstarter/hf.html

Son olarak az sarım sayısı büyük izolasyon sıkıntısı oluşturmaz frekans yüksek olduğu için hava göbek bile yeterli olur.

matematika

.

KAZIMUGUR

Plazmalar ve cnc ler bir birinden apayrı sistemler.Sözünü ettiğin ekip çalışması yapan bir sistem.
Piyasada,hava kompresörü hariç,tekerleri dahil 40*40*40 cm ebatlarında plazmalar var.Krom,Al saç satanların hepsinde var.Demir saç işleyenler ve tabii kıymetini bilenlerde mutlaka var,oksijene göre çok hızlı,sadece saç kalınlaştıkca etkisini yitiriyor,10-15 mm kromu rahatca kesiyor,kesme hızı 15sn de 1 metre civarı,(oksi-asetilenin 50cm kalınlıkta çalıştığını gördüm).Basitce, tartıştığımız torch la,elle kesim yapılıyor.
Azotla çalışan,suyla torcu soğutulan gaz altı kaynaklar gördüm ama plazma görmedim,değişik bir şey demekki.Biraz daha tanıtırmısın lütfen.
Manyetik malzemeden yapılmış bir telden elektrik akımı geçtiği zaman,çevresinde mag.kuvvet alanı oluşur.Bir kaynak arkı,hareket halinde iletkendir.Dolayısıyla arkın çevresinde mag.kuvvet alanı doğar.bu alan kuvveti çevreninde katkısıyla,arkın üflemesine neden olur.
Bu alanı oluşturan kuvvetleri ve yönlerini düşündüğümüzde kaynak için bir çok kombinasyon buluruz.Bu,başka bir kaynak başlığındaki tartışmanın devamı ama burada da işe yarayabilir.
Bir üretici böyle yapıyormuş:

aster

birde Plazma ile oksit kaplama olayı var
kesimi tam detaylı izlemedim ama kaplamayı izledim
su soğutma olmak zorunda 20bin derece sıcaklık oluşuyor

KAZIMUGUR

Konu konuyu açıyor.Kaplama hakkında biraz daha bilgi rica edebilirmiyim.
Kaplanan malzeme,amaç ve tipi gibi.(genelde kaynak arklarında 10.000 derece biliyorum)
Kesimde levha üzerinde uzun süre çalışılınca belki ısı zararlı düzeye ulaşıyor olabilir.

mehmetemin

Plazma konusu benimde ilgi alanıma giriyor ama nedense nette bu konuda ayrıntılı bilgi verilmemiş.Bir sır gibi saklanıyor.Elimizdekileri paylaşırsak birşeyler çıkabilir.İyi çalışmalar...

aster

Aslında sır felan değil ben bu aleti 10 sene önce gördüm bir firmaya bazı katkılarım oldu ama hiç detaylı inceleme ihtiyacı hissetmedim (hıyarlık paraylan değil işte)

http://www.senkronmetal.com/   sistemler-->--plazma veya HVOF kısmını inceleyiniz

z

Bu güne kadar  plazma kesim makinesiyle iş yapılırken aynı ortamda bulunma fırsatım olmadı.

Plazma ünitesini çalıştırıp şalomayı kesilecek metal levhaya yaklaştırdığınızda ilk ateşleme esnasında çıkan ses ŞAK ŞAK ŞAK ŞAK ŞAK şeklinde mi yoksa çok mu  farklı?

sezgin05

Ajancnc sitesindeki video görüntüsünün sesini dinledimde pek öyle ŞAK ŞAK şeklinde değilde daha tiz ve sürekli bir ses var ama torch materyale yaklaşınca ses daha inceleşiyor ve kesim o zaman başlıyor.

z

Videolar genelde  sessiz olduğu için o kısa filmi de sessiz izlemiştim. Şimdi tekrar bakacağım.

Merak ettiğim konunun özü şu. Yüksek frekans ve yüksek voltaj ile ilk ateşleme süreci bir süre gerektirir. Bu süre boyunca HV nin neden olduğu ses adamların nasıl bir ateşleme yaptığı hakkında fikir verecektir.

Benim yaptığım ateşleme devresinde kaliteli yüksek voltajlı kapasite kullanmadım. Daha doğrusu bulamıyorum. Bu nedenlede ateşleme ardışıl ve ŞAK ŞAK sesli oluyor. Açıkçası bu ses ev ortamında rahatsız edici boyutlarda.

Bu işlerde doorknob kapasiteler kullanılıyormuş.

Plazma kesim ortamında bulunan yok mu? Bu sesi bize tarif edebilirmisiniz?

Birde ilk ateşleme en fazla kaç saniye sürüyor?

KAZIMUGUR

Aster arkadaşım,oksit kaplamayı biraz daha farklı algılamışım.Linkteki işlemlerle ilgili bir döküman olacaktı bulunca eklerim İnşaallah.
Plazma kesim patırtılıdır,parrrrr... gibi,malzeme cinsi etkilidir,krom,Al daha sessiz,çelik kalın malzeme daha sesli.Plazma eriterek, oksi/asetilen yakarak (oksitleyerek) keser.
Şaloma malzemeye dayalıdır,altında kolay kayma sağlayacak 2mm kadar çıkıntılar vardır.Tetiğe bastığınız an yürütürsünüz.Tezgah tiplerinde mesafe koruyucu var.