Basınca Uyarı Sesi-İşık

Başlatan aydınD, 13 Mayıs 2016, 09:13:08

aydınD

Sayin hocam
Mehmet beyin söylediği üzerine her kutu koselerine 4 adet koyulmasini soyledi.iki Platform yapılacağı ve herbirinde 75 kutu olacağı düşünüldüğünde bu sayiya ulaştım
Yanlış anladığım bir yer yer mi var acaba

aydınD

overlok

Ben her kutunun ortasına denk gelecek şekilde bir anahtar düşünmüştüm. Mehmet hocanın düşüncesi kutucuğa tam olarak basılması, yani düzgün basılana kadar devrenin tamamlanmaması anladığım kadarıyla.
Ortaya bir tane konulsa olmaz mı? Gene yaylı olabilir ama ortada bir anahtar.
Yada esnek iki katman malzeme, basmayla kırılmayacak şekilde, arasında biri üst katmana diğeri alt katmana bağlı, basınca birbirine temas eden iki elektrot. Yani kısacası tuş takımı bağlantı mantığı. Bir nevi 4x3 değilde 75 x 5 tuş takımı olarak düşünün.
Biraz şifreli kilit projesine benziyor sizin istediğiniz bana göre.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

aydınD

Bahsetmiş olduğunuz yöntemi düşündük ama nasil bir mekanizma kullanacağımız hususunda bir fikir sagibi degiliz.
Muşambanin her bir karesi anahtar olacak ama yayli anahtar olarak nasil tasarlayabiliriz veya başka bir yontem...
Fikir ve önerilere açığız.

mehmet

Bu oyunun kökeni burada.
! No longer available
90'lı yıllarda popülerdi...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

timpati

yaylı mekanizma için zeminin daha altında bir boşluğa sahip olmanız gerekir, siz en az zahmet ve maliyetle bir yapı oluşturmak istiyorsunuz. yaylı sistem için, ayak pedallarına bakın, orada basılacak yüzeyi ana zeminden uzakta tutan bir yay ve yay kuvvetini yenen güce ödül olarak buluşan iki iletken kontak (switch) bulunur.
bulabilirseniz veya yapabilirseniz, birçok kumanda "elcik"lerindeki tuş takımında kullanılan "balıksırtı" tarzı switch'ler muşamba altına bile konabilir.

@overlok'un önerisi size oldukça uygun. tek yapmanız gereken iki iletken levha arasına, muşambanın ağırlığını yenebilecek kadar güçlü süngerler edinmek. bunlar yay görevi görecek, tabii zamanla süngerler yassılaşıp, anahtarlarınızı sürekli kısadevre gibi göstereceklerdir.

yeniden programlama kısmını (hangi anahtarın tam o sırada aktif olacağını belirleme), sonraya bırakın yani mekanik tuşlarınızın hepsi de aktif halde olabilir, siz hangilerinin geçerli olacağını kablo çıkışlarından değiştirin. daha doğrusu, hangi tuşların aktif olmayacağını belirleme adına onları lojik devrenizde "inhibit" bölümüne yollayın.
why mr. anderson, why ?

dnacikaya

Linkteki sensörler çözüm olabilir. Esnek yapıları sayesinde mekanik sorunlar yaşamazsınız. Daha önce bir koltuğa oturan olup olmadığını anlamak için kullanmıştım. Bu sensörün üstüne örtülen bir örtü ile sensör fark edilmiyor ve örtü sensörü koruyordu. Çalışması şu şekilde üzerindeki ağırlık arttıkça direnci düşer. 0KG da 1mohm yükte 10 ohm gibi düşünün. En fazla 10kg denmiş ama yükü benim yaptığım gibi yumuşak malzemeler ile dağıtmayı sağlarsanız sensör ağırlıktan zarar görmez. Linkte 50kg lık load sensörde var buda bir çözüm olabilir.

http://www.robitshop.com/index.php?Kid=340

aydınD

Sünger fikri için teşekkürler.
Programlamaya girmeden satirlar için anahtar kullanmayi düşünüyorum.
Biraz daha beyin fırtınasına ihtiyaç var gibi.

aydınD

Alıntı yapılan: dnacikaya - 15 Mayıs 2016, 20:50:25
Linkteki sensörler çözüm olabilir. Esnek yapıları sayesinde mekanik sorunlar yaşamazsınız. Daha önce bir koltuğa oturan olup olmadığını anlamak için kullanmıştım. Bu sensörün üstüne örtülen bir örtü ile sensör fark edilmiyor ve örtü sensörü koruyordu. Çalışması şu şekilde üzerindeki ağırlık arttıkça direnci düşer. 0KG da 1mohm yükte 10 ohm gibi düşünün. En fazla 10kg denmiş ama yükü benim yaptığım gibi yumuşak malzemeler ile dağıtmayı sağlarsanız sensör ağırlıktan zarar görmez. Linkte 50kg lık load sensörde var buda bir çözüm olabilir.

http://www.robitshop.com/index.php?Kid=340
Hocam
Her bir kare için kullanilacaksa maliyet olarak çok fazla olacak bu da bizim bütçemizi aşar maalesef

aydınD

Her bir kare altina ortasi oyuk sunger konularak sungerin alt kismina folyo ve ustune konulacak kare kartonun altida folyo ile kaplanacak. Zeminden zil teli ile switchlere bağlantı saglanacak.
Sorun şu ki; Kartona basildiginda zemine temas etmesi icin ortaya nasil bir çözüm düşünmeliyim.

OG

Ticari iş olarak yapmıştık.

Mekanik daha çok uğraştırır, ucuz işçilik ve kötü malzeme ile sonuç alamazsınız.

Bizim yapımızdaki elektronik sistem
Karelerdeki işıklar 12V led üniteler

Her kare içinde mini bir devre var, her devreye,
karedeki kendi müstakil switch i,
Kendi ledine çıkış

Bir de ortak olarak
uzanıp kareleri dolaşan
12V DC
RS485 hattı.

Yani 4 tel.

RS485 hattının ucu PC nin yanındaki bir üniteye giriyor, oradan da PC ye USB ile.

PC deki program randomize tuzak ataması yapıp karedeki unitelere bildiriyor, sen sen tuzaksın diye.

Sonra bilinen işlem işte.

Her yarışmada tuzaklar randomize değişiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aydınD

Alıntı yapılan: OG - 17 Mayıs 2016, 00:05:43
Ticari iş olarak yapmıştık.

Mekanik daha çok uğraştırır, ucuz işçilik ve kötü malzeme ile sonuç alamazsınız.

Bizim yapımızdaki elektronik sistem
Karelerdeki işıklar 12V led üniteler

Her kare içinde mini bir devre var, her devreye,
karedeki kendi müstakil switch i,
Kendi ledine çıkış

Bir de ortak olarak
uzanıp kareleri dolaşan
12V DC
RS485 hattı.

Yani 4 tel.

RS485 hattının ucu PC nin yanındaki bir üniteye giriyor, oradan da PC ye USB ile.

PC deki program randomize tuzak ataması yapıp karedeki unitelere bildiriyor, sen sen tuzaksın diye.

Sonra bilinen işlem işte.

Her yarışmada tuzaklar randomize değişiyor.
Hocam anlatiminiza gore sizin calismaniz profesyonel olmuş. Tebrikler.
Pronenize aitnresim veya video paylasiminda bulunabilir misiniz
Saygilar

OG

Resimlik bir şey yok ki, önemli olan işe heyecan katmak, onu da @mehmet örnek video vermiş, tabi o iş o yıllarda kare içlerine elektronik devre koyarak yapılmıyordu. Soketlerdeki bağlantılar karıştırarak yapılıyordu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aydınD

İlginiz ve özverili aciklamaniz için Teşekkürler @OG hocam
Saygılar.

garezza

Hocam rezistif touch mantığıyla yapilabilirmi mekanik detaylar konusunda bi önerim yok ama basıldığı noktaya göre yatayda ve düşeyde direnç değişimi okunarak konum ataması yapılabilirmi ?