Endüvi sarımı hakkında.

Başlatan z, 04 Haziran 2016, 09:48:29

z

https://www.youtube.com/watch?v=AN5kHoC0EIE

Videoda aynı oluklara iki sargı sarıyor. Çift sargı mantığını anladınızmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Yeni yeni çözebiliyorsunuz değil mi Kubilay ın anlattıklarını :)))

z

cann

Kubilayın anlattıklarını nereden okuyabiliriz?

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

superconductor

Alıntı yapılan: z - 04 Haziran 2016, 09:48:29
Videoda aynı oluklara iki sargı sarıyor. Çift sargı mantığını anladınızmı?

Hocam "Distributed Winding" olarak geçiyor. Temel amacı tork dalgalanmasını azaltmak diye biliyorum.

mir_as82

Hocam bir oluğa iki tane paralel sarım mı yapıyor?

Yuunus

Benzer bir durumu smps ferit trafolarda da gordum, primerin yarisinin sarmis sonra 1 kat sekonderi sarmis, sonra primerin diger yarisini sarmis, sonra bir kat daha sekonder sarmis. sekonder sargilarinin paralel baglamis; primerleri de seri baglamis, sebebini bende merak ettim.once trafonun sekonderi kendi kendine yuk getirmez mi diye dusundum ama faydasi demekki daha fazla; bu sekilde manyetik alandan daha mi iyi faydalaniliyor yoksa baska bir sebebi mi var?

z

Endüvideki durum dan farklı olarak bahsettiğin tekniğe sandiviç sarım tekniği deniyor. Amaç kaçak endüktansı azaltmak.

cann

bu makineden telin çıktığı terde emayeyi nasıl sıyırmıyor, metalle sürtünüyor, ayrıca uygulanan güçle gerildiği halde.
birde bu dağıtılmış sarım tekniği ile sorum: örneğin 1-4 olupuna 20 spir sarılması gerekiyorsa bunun 10 nunu sarıp diğer onunu simetrik karşıya sarıp sonra tekrar bu oluğa sıra geldiğinde 10 spir daha mı sarıyor? 16 oluk için diagram aradım bulamadım.

z

Telin sürtündüğü metal inanılmaz prüzsüz.

Benzer prüzsüz yüzeyi rulmanlarda bilyelerinin yuvarlandığı iç yüzeyde de görebilirsin.

Yada aşırı kullanılan kapı kollarına/topuzlarına bakabilirsin. İnsan eli zımpara gibi davranıp çok uzun vadede metal yüzeyleri prüzsüzleştiriyor.

cann

https://www.youtube.com/watch?v=0o5X3lnwr3c

bu çift taraflı sarım şeması nasıl örnek diagram var mı?

z

Burda elektriksel açıdan bir özellik yok. Sanki karşılıklı sargılar simetrik olacağı için ağırlığın simetrik yayılımı amaçlanıyor gibime geldi.

trgtylcnky

Seri üretim makineleri kadar hayret ettiğim bir şey yok. Bu kadar karmaşık işi bu kadar basit makineler yapıyor ya şaşıyorum. Bunlara kıyasla robotlara bile daha az hayranlık duyuyorum.

mir_as82

Hem ürünün sarım dan hızlı çıkması sağlanıyor hemde endüvinin balansının bozulmamasını sağlayan bir sarım tekniği. Ama burada en dikkat edilmesi gereken nokta o telin gerginlik ayarı ve telin çizilmesinin engellenmesidir. Bu tarz makinaları kullanan operatörler biraz daha dikkatli olmalı. Özellikle telin sürtünerek geçtiği kafa(die) ileri ki Zamanlarda deforme olabiliyor.