Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

aydınD

Alıntı yapılan: Tlepsh - 23 Haziran 2016, 16:47:41
Bu gün malzeme kabul günüm oldu :) , yurt dışından ilk olarak step motorlar ulaştı...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Hayirli olsun hocam
Ilk sayfadaki linklerden mi sipariş verdin.

Tlepsh

@aydınD
Teşekkür ederim, malzemelerin neredeyse tamamını ilk sayfadaki linklerden aldim, fakat step motorlarin linkindeki feedback bolumunde son zamanlardaki alışverişlerde olumsuz yorumlar vardı, ben aşağıdaki linkten temin ettim, NL post ile geldi ve cok hizli geldi.

http://www.aliexpress.com/snapshot/7772244499.html?orderId=75940281989247

mert3162

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Bana da normalde mantıksız geldi ama kaynağa bakıyorum fanlı, yani 30A çekilmese bile 20A çekilir gibi geldi. Fiyata bakıyorum çok uygun. Kararsız kaldım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

learner

Tamir görmüş ürünler olabilir mi acaba?

mert3162

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Haziran 2016, 23:18:56
Bana da normalde mantıksız geldi ama kaynağa bakıyorum fanlı, yani 30A çekilmese bile 20A çekilir gibi geldi. Fiyata bakıyorum çok uygun. Kararsız kaldım.

Hocam sen bilirsin ama aşırı mantıksız dış şase alüminyum ise sırf onun falan 5 tl civarı tutması lazım çinde 29$ olan şeyin o fiyata olması imkansız.ederi nedir derseniz 75-100 tl arası bişiy normal olabilir yarı iletkenlerin maliyetini bile kurtarmaz o fiyata birde düşün bu adam kar ederek satıyor o ürünü muhtemelen 10A falan çıkışı vardır üzerine yapıştırmışlardır.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

overlok

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

aydınD

Alıntı yapılan: Tlepsh - 23 Haziran 2016, 21:12:29
@aydınD
Teşekkür ederim, malzemelerin neredeyse tamamını ilk sayfadaki linklerden aldim, fakat step motorlarin linkindeki feedback bolumunde son zamanlardaki alışverişlerde olumsuz yorumlar vardı, ben aşağıdaki linkten temin ettim, NL post ile geldi ve cok hizli geldi.

http://www.aliexpress.com/snapshot/7772244499.html?orderId=75940281989247
Bu özellik olarak ayni urun mü
Baska farkli siparisiniz var mi
Bende sipariş vermeyi düşünüyorum birlik olmasi acisindan soruyorum
Saygilar

muhendisbey

5V lazım olmayacak RAMPS üzerinden beslemesinden alıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

@aydınD

İncelediğim kadarıyla aynı motor, farkı varsa da bilmiyorum. Deneme yapma imkânım olmadi.  @muhendisbey daha iyi bilir.  İlk sayfadaki linkteki motoru alan arkadaslar da vardı sanirim, ulaşan varsa onlarda izlenimlerini yazar...

mistek

Sizi yanıltmak istemem ama o yukarıdaki smpslere benzer bir ürün elimde mevcut. Fiyatı uygun diye aldım. 12V 30A normalde ama 6-7 amperden fazla çekmeye kalkınca çıkış voltajı 10voltun altına iniyor. Hiç memnun değilim. Herkes aynı ürünü alacaksa bence kaliteli bişeyde karar kılalım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Motorların farkları konusunda tek tek inceleme yapabilmem mümkün değil, farklı üreticiler farklı seri kodları var. Bunun yanında motorlar belirli standartlar çerçevesinde üretiliyor. Motorunuz yada almayı düşündüğünüz motorun datasheetini bulmanız ve incelemeniz gerekmekte. Bunun için motorun seri kodunu google'a yazarak çektiği akımı ve sarım direncini gözlemlemelisiniz.

V=IxR eşitliğinde V yerine kaynak geriliminiz olan 12V'u R yerine de üreticinin vermiş olduğu sarım direncini koyarak çekeceği akım hakkında çok kabaca bir bilginiz olabilir.

Akımın önemli olması tamamen sürücü entegresi ile ilgili. Fazla akım çeken motor daha güçlü ancak sürücüyü yoran bir motor olacaktır.

SMPS konusunda iyi bir güç kaynağı olursa yarı yolda kalmazsınız. Dikkat etmeniz gereken kısa devre koruması ve thermal shutdown özelliklerinin olması bilhassa güvenlik açısından önemli. 20A az bir akım değil, yangın ve yaralanma açısından tehlikeli.

Bir diğer husus da her ne kadar güç kaynağında sigorta olsa da cam sigortalardan kullanmanız, hatta elektrik hattınızda kaçak akım rölesi yoksa kaçak akım rölesi edinmeniz önemli. Özellikle küçük çocuğu olan arkadaşlar kaçak akım rölesini kesinlikle kullansınlar. Sadece yazıcıda değil bütün evinizde.
Şu ana kadar 5 kez elektrik hattından çarpıldım. Bunlardan en ciddisinde hayatımı kaçak akım rölesi kurtardı. Prizden enerjisini kesmediğim düğmesinden elektriği kapatılmış sıcak hava tabancam sağ olsun, kapatsam bile rezistansında elektrik varmış. Nasıl böyle bir şey olabilir halen aklım almıyor.

alidurmus

@muhendisbey
Lcd gerekli mi
Güç kaynağı satın almak için öneriniz nedir
Sınır anahtarı ve bağlantı elemanları gerekli mi
Plastik parçalarda sıra kaç günlük size çok zahmet oluyor gerekirse AliExpress te alternatif gösterebilir misiniz
Filament ne alalım
Çubuk ve dişli konusunda alternatif öneriniz nedir

Tlepsh

@muhendisbey

Sanırım yanlış anlaşılma oldu, ben sizin önerdiğiniz step motorlardan yani Nema 17, 4 bağlantı uçlu, 1.7A, 5mm şafta sahip aldım. Demek istediğim sadece ilk sayfada linki verilen satıcıdan değilde başka bir satıcıdan temin ettim. Daha projenin başında maceraya girip alternatif motor v.s. denemem zaten :)

SMPS konusunda aşağıda fotoğraflarını verdiğim iki ürünü uzun süreli (1 yıldan fazla) ve sürekli (bazen günlerce açık) kısa dalga telsizlerimle kullandım. Göndermede tam güçte 26A kadar akım çekiyor ve bir sıkıntı yaşamadım bu nedenle tavsiye edebilirim. Ben de kısmet olursa bunlardan ilkini 3D yazıcımda kullanacağım. Mervesan olanının daha yüksek akım verebilenleri var ve ben Muğla'da bulabildiğime göre herkes temin edebilir sanırım (LED beslemesi olarak satılıyor). Dolar 1,8 civarındayken 60 -70 TL'ye almıştım. Arkadaşlar gibi ben de bu çıkış güçlerinde bir ürünün 100Tl gibi bir rakamın altında olabileceğini zannetmiyorum.