Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

omereliusuk

Alıntı yapılan: omereliusuk - 09 Haziran 2016, 00:08:24
Beni de ekleyin.  Yalnız toplam süre ne kadar olacak? Aylar sürecek  bir proje ise beni dahil etmeyin.
Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Haziran 2016, 02:15:38
@omereliusuk
Bu birazda sizin parcalari temin etme hiziniza da bagli. Cinden alinacak parcalar icin 1 aya yakin bekleme suresi var. Bu parcalari Turkiye den de alabilirsiniz. Fiyati pahali olur ama kisa surer. Net bir sey derseniz listeye ona gore ekleyeyim.

bu metinlere istinaden 1 ayda parçalar gelse bu bir ay süre zarfında da frame (çerçeve) gibi bulunması daha zor ürünlerle uğraşılması halinde
1 ay gibi bir sürede üç boyutlu yazıcı halledilir şeklinde bir fikir kafamda oluşmuştu.

Alıntı yapılan: JKramer - 03 Ağustos 2016, 08:20:01
Daha önce yazdığınız gibi, yok malzemeler çöpe gidecek, vb. olumsuz can sıkıcı mesajlar atmayı bırakın lütfen.
O bahsi geçen mesajın sonuna kadar arkasındayım.

Frame arayışı ne zaman başladı dikkatlice bakarsanız. sayfa 35 ten bir sayfa öncesi ((30-35 sayfalar arası farklı yönlere kaymaya başladı.)(Hatta mühendisbey bu tür yazışmaları özelden yapalım mümkünse şeklinde bir ifade de kullandı.)) ile bir sonrasını okursanız nereden nereye geldiğimizi anlarsınız. olumsuz düşünürseniz olumsuz olursunuz. bir de işin diğer tarafından bakmanızı size nacizane tavsiye ediyorum. bu forum benim gözümde oldukça ciddi bir forum. bir işe giriştik ve koca bir yaz mevsimini neredeyse bitiriyoruz. arkadaşalar da frame işini hemen tamamamen çözdüler. Bu işi  de daha fazla uzatmadan bitirirsek artık bundan sonraki meselemiz
https://www.picproje.org/index.php/topic,65059.msg504503.html#msg504503 olsun.  :)

muhendisbey

@omereliusuk
Biraz sakin olun lütfen.

Bizi kısıtlayan şeyleri siz de gördünüz. Çerçeve yaptırmak istiyoruz kimse yapmak istemiyor. Ne yapalım? En sonunda rica-minnet her neyse yapacak birisini bulduk. Yaptıracağız da.
Ayrıca mesajımı dikkatlice okursanız hız size bağlı diye de belirttim. Bakınız önceki mesajda arkadaş yapıp kayığı basmış.
Elimdeki tüm kaynakları (çizimleri-rehberleri-firmware'yi) önünüze serdim. Bu kaynakları okumak, yeri geldiğinde de "arkadaşların şu işi yavaş ilerliyor ben şöyle yapayım" deme insiyatifi sizde.
Etkinlik demek bir kişinin üzerine tüm vazifenin yıkılması demek de değildir. Siz A parçasını ucuza bulursunuz sizin bulduğunuzdan faydalanırız, b parçasını bir başka arkadaştan. Nitekim böyle de olmadı mı?
Şikayet etmek meseleleri çözmez. Eğer yavaşlığından memnun değilseniz çerçeve mi bulamıyoruz? siz de arayışa girersiniz belki siz daha kolay bulursunuz belli mi olur?

Bahsi açılmışken orada yazan triklerin 10 misli var bende. (firmware trikleri, yazdırma trikleri, slicer trikleri, yazıcı optimizasyon trikleri...) Daha mevzusu gelmediği için yazmadım. Yazdığımda göreceksiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gokhan1500

Burda maksat herşeyin toplu olarak yardımlaşma ile yapılması.İçimizde önceden yapan arkadaşlar da olduğu için onların tecrübeleri ile birlikte yapmak.Yok da imkansız zor bir şey değil tek başına yapıp çalıştırmak.Çerçeveyi herkes şu an bir yerlerden temin edebilir bir şekilde biz burda ucuz ve istediğimiz şekilde olsun istedığmizden süreç uzuyor.Biraz dikkat ederek yazmak lazım sert bir dil bu işe zaman ayırarak uğraşmış kişilerin işini yapmasını engeller.O yüzden biraz daha sabırlı olalım.

Ek: Bekleyecek süreniz yoksa kendiniz temin edin.Çünkü burada adetin belli olması ve paraların toplanması bugün bile olsa bunun birde üretim süreci var. İmalatçı hazır şekilde bizim işi vermemizi beklemiyor iş yoğunluğuna göre uzayabilir üretim süresi.Biz burda diğer arkadaşlarla adeti tamamlarız sorun değil.

EMP_Otto

Arkadaslar şimdi ben parçayı yaptıracak arkadaşla konustum.Ödemeyi ürünü teslim alırken yapacağım.Şimdi şöyle bir fikrim var.Biz 20 adet(yada daha fazla) ürün siparişini verelim onlar ürünleri yapmaya başlasınlar.(Sonucta bizim ürünler cok az ve müsait oldukları bir ara yapacaklar.Onun için siparişi verdiğimiz an yapmazlar.1 haftayı bulabilir diye düşünüyorum.)Onlar ürünü yapana kadar bizde parayı toplamış oluruz.

Bu işler zordur,özveri ister...

Tlepsh

Bu projenin başından beri takip ediyorum ve çerçeve ve tabla hariç her şeyi ben de tamamladım diyebilirim. @muhendisbey belirttiği gibi elindeki tüm dökümanları paylaştı hatta konu içerisinde farklı kaynaklarda paylaşıldı. Görüyoruz ki bir arkadaşımız kendi imkanları ile tamamlamış bile. Fakat grup halinde bir proje yapıyorsak ben en az üç ay uzun vadede bir yılı aşkın sürelere alışkınım. Çeşitli forumlarda v.s. böyle projelere katıldım ve şu anki gidişat normal hatta hızlı bile sayılabilir.
@omereliusuk sizin heyacanınızı anlıyorum fakat yazıldığı gibi katılan herkes elinden geleni yaptı, örneğin @muhendisbey halihazırda yazıcısı olduğu için isteyen herkese parçaları bastı, @CORTEX uygun fiyatla güç kaynaklarını temin etti, mekanik işlerle ilgili arkadaşlar gerekli yerlerle görüştü v.s. Ama bazı konularda ülkemiz koşullarından da kaynaklanan sorunlar çıkabiliyor. Evet üç beş fazla verip çerçeveyi hemen bastırabiliriz yada hazır mekanik sistem alabiliriz falan bu gibi önerilerde oldu ama şunu da dikkate almalıyız ben çalışıyorum bu meblağlar önemli değil belki fakat öğrenci olan arkadaşlar yahut bütçesi kısıtlı arkadaşlarda var grup çalışmasında bence herkesi dikkate almalıyız.

Değerli bilgi ve deneyimlerinden faydalandığımız @z üstada başta proje için çağrı yapılmıştı ama o kendi projesini yapmayı tercih etti gördüğüm kadarıyla. Ama sonuçta yine de farklı bir deneyim ve sonuçlar ortaya çıktı en sonunda belki tüm deneyimleri toplayıp en güzelini ortaya çıkarırız.

Dolayısıyla bu kadar bekledik, çaba gösterdik biraz daha acele etmeyelim ve bu birlikteliği bozmadan projeyi tamamlayalım.

Saygılarımla...

gokhan1500

Hocam mevcut liste bu. 20 adedi şu an baskıya alıp yaptırırsanız ve 20 adet alan olmazsa size külfet olacak.
Hazır ürün almıyoruz sonuçta özel sipariş ürün yaptırıyoruz.Paranın önden toplanması gerektiğini düşünüyorum.

Özelden iban atın yollayalım parayı.Para toplansın hem mevcut adet net belli olur. Tavsiyem bu şekilde yapılması.

@MC_Skywalker
@Tlepsh
@omereliusuk
@muhendisbey x3
@yolcu27
@JKramer
@mozkan87 x2
@DaRt
@DEno_12 x2
@gokhan1500
@EMP_Otto x2
@mert3162
@mistek

18 adet

overlok

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

EMP_Otto

IBAN numaramı akşam herkese özelden yazarım.Bu arada bende 3 tane alacağım.Böylece 20 olduk herhalde.Belki başka alacak olanlarda çıkar diye biraz daha bekleyelim mi.20 kişinin ödemelerini alınca siparişi vereyim mi yoksa biraz daha bekleyelim mi ne diyorsunuz?

yolcu27

Çerçeve işi bu hafta toparlanacak sanırım. İban numarası ve toplayıcı arkadaş kimse bizimle iletişime geçip yavaş yavas paraları toparlasak iyi olur. Sonuçta bazı kişiler her gun bakmıyor sanırım konuya şimdi başlarsak toplamaya cumaya anca biter bence.

Tlepsh

@EMP_Otto akşam bilgilerinizi gönderirseniz ben de yarın parçaların ücretini gönderirim.

Son fiyat ne olmuştu 90TL mi? Bir de boyutlar itibarı ile kargo ücreti bazı şehirler için malzeme fiyatının yarısını bulabilir. Bu konuda bir araştırma yapılmış mıydı?

Selamlar...

EMP_Otto

Hocam 3mm sac için 50 TL almıstım.Herkese özelden IBAN attım.Ücret 50 TL yazdım.3mm  sac alırız diye düşünüyorum.Herkesin aynı malzemeden alması lazım bunu tekrar belirtmek istiyorum.Yani 3 kişi 3mm sac geri kalanlar paslnamaz yada aliminyum olmuyor.

3mm sac               50 TL
3mm paslanmaz   90 TL
6mm aluminyum   90 TL

Hocam kargo konusunda bir çalışma yapılmadı fakat benim çalıştığım firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmasından fiyat alacağım.Kargo ücreti net olmadıgı için o konuda bişey diyemiyorum.Ama elimden geldiğince uygun fiyata yollamaya çalışacağım.

JKramer

Ben de fiyat neden 50TL diye soracaktım. 6mm aluminyum almayacak mıydık?

DEno_12

Herkes 6mm alüminyum için bekliyor, saci ve 50 tl yi hic karıştırmayalim

gokhan1500

Hocam 6mm Alüminyum olarak dedik.Sacı hiç karıştırmayalım. Sizden ricam karışıklık olmasın terardan bütün arkadaşlara 6mm alüminyum 90 tl olarak özel mesaj yollayablirmisiniz.
Burdan kaçıranlar olabillir.

muhendisbey

Ben de adet 50TL olunca baya sevinmiştim. Adedi artırıp 6 adet falan diyecektim ki 3mm sacmış.

6mm alüminyum alalım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.