Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Aldığınız lcd hangisi ise onu kullanacaksınız lcd almadıysanız hiç fark etmez.
Ancak mesele bu değil, yazıcınızı kalibre etmeden, düzgün ayarları yapmadan kullanmanız mümkün değil.

Yaparken sorarsanız bozmadan yapma imkanınız olur. Sürücülerin üzerinde minik minik yazılar var. Pinlerin Ramps ile eşleşmesine dikkat ederseniz sorun kalmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Doğrudur acemilikten dolayı bazı hatalar yapılabiliyor.

şimdi fimware i biraz kurcaladım lcd define ayarlarına bakarak ekrana görüntü getirdim .

yarın önce motorların çalışmasını kontrol edeceğim eksenlerde sorun varmı diye. sonra tüm bağlantıları yapıp kalibreye geçeceğim inşallah.

erhanmete

config dosyasından displayinize göre ayar yapmanız lazım
kodu atmadan önce ilgili ayarı yapmamış olabilirsiniz.
youtube da videoları falan var.

yolcu27

Alıntı yapılan: erhanmete - 23 Ağustos 2016, 01:26:28
config dosyasından displayinize göre ayar yapmanız lazım
kodu atmadan önce ilgili ayarı yapmamış olabilirsiniz.
youtube da videoları falan var.

ekrana görüntü gelmesini sağladım kullanacağımız lcd model ismine göre seçim yapmamız gerekiyormuş.

fakat ekran çok silik çıkıyor  contrast potunu çevirmeme rağmen normal görüntüyü alamiyorum.

birde motor ve termistorleri ısıtıcı fişeği filan bağlamadım ekranda MINTEMP hatası veriyor. bu ısı hatası termistörleri bağlayınca geçer mi acaba.

muhendisbey

Hem geçecek hem geçmeyecek. Yarın yada bu akşam firmware ayarlarını anlatacağım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

hocam bu ısıtıcı tablanin ortasında delik var buraya termistor mu baglayacagiz ve siyah kısmının mi üstte olması gerek yoksa boyasız olan taraf mi   [IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160823/c8df939eeed84f598e6fb6df089b9d12.jpg[/img]

Su seklile getirdim kablo toparlama için dediğiniz spriallerden alacağım. Ramps kartının delikleri uymadı cercevedekilere . Bende elimde 3mm tığ olmadığı için delemedim arasına köpük ve karton koyup şaseye kelepçe ile tutturdum. 
Termistorlerin uçlarına dişi header yaparak kullanıyoruz sanırım bunun için kablo almıştık.  Firmware yukleyebildim ama ayarlarına bakmadim sizi bekleyeyim bari

alidurmus

Arkadaşlar ben miller konusunda kararsız kaldım
Milleri satın aldığınız yer neresi
Milleri biz mi keseceğiz
Gijon nereden temin edeceğiz

yolcu27

Alıntı yapılan: alidurmus - 23 Ağustos 2016, 12:07:17
Arkadaşlar ben miller konusunda kararsız kaldım
Milleri satın aldığınız yer neresi
Milleri biz mi keseceğiz
Gijon nereden temin edeceğiz
Milleri gator3d sitesinden aldım. Gijonlar hırdavatçıdan alıp demir testeresi ile kestim ben.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yolcu27

Tüm bağlantıları yapıp lcd yı bağlayıp kontrol etmeye çalıştım. Fakat yazılımda hiç bir birşey değiştirmedim.  Yazılımın değişmesi gereken yerleri var mı acaba. Ben 128x64 ekranla her ekseni ayrı ayrı kontrol etmek istiyorum shan manüel olarak ama yapamadim. Ya ses çıkıyor tinnnn diye ya hareket olmuyor. Yada sürücü ısınıyor o eksenin. Motorların kablo bağlantılarını internetten bakarak yaptım ama doğru mu bilmiyorum [IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160823/36dce220ea7d53e254056de6b2fefd2e.jpg[/img] 
2B2A1A1B olan yere sırası ile kırmızı mavi yeşil siyah  olarak bagladim.   Elimde 3 tsne strp motor sürücü yedek var. Benim merak ettiğim şimdi manüel olarak nasıl hareket ettiritim

Birde güv kaynağı kablosu takılı değilken y ekseni yada x ekseninde hareket ettirince enerji üretiyor ve lcd ekran açılıyor hafiften

muhendisbey

Step motor hareket ettirilirse elektrik üretir. Sadece step motorda değil DC motorda da mil döndürülürse elektrik üretilir.
GLCD'de menü nasıl bilmiyorum, 20x4 de prepare altında move axis ile motorlar hareket ettirilebiliyor. Ayarlarını yapmadığınız için motor hareketini göremiyor yada motor hareket etmiyor olabilir. Motorlar enerjilendiğinde ses yapar.

Motor pinleri muhtemelen sıralıdır.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Ağustos 2016, 16:03:43
Step motor hareket ettirilirse elektrik üretir. Sadece step motorda değil DC motorda da mil döndürülürse elektrik üretilir.
GLCD'de menü nasıl bilmiyorum, 20x4 de prepare altında move axis ile motorlar hareket ettirilebiliyor. Ayarlarını yapmadığınız için motor hareketini göremiyor yada motor hareket etmiyor olabilir. Motorlar enerjilendiğinde ses yapar.

Motor pinleri muhtemelen sıralıdır.

hocam hareket görüyorum dediğiniz gibi prepare altında hareketler var fakat burada auto home ile hareket gözlemliyorum manuel 0,1 mm 1 mm 10 mm olarak hareket seçenekleri ile sadece ses geliyor.  Ben motorlar için ayarlamalar nasıl olacaksa ona bakayım birde .

Tlepsh

Ben de son durum aşağıdaki şekildeki gibi, mk8 extruder için bağlantıyı yaptım ama bir yanlışlık var mı bilemiyorum. Baskı ucu arka tarafta kalıyor gergi yayınına basan vida önde kalıyor. Elektronik bağlantı ve ayarlar için @muhendisbey i bekleyeceğim. Benim step motorlarla gelen kabloların motora takılan kısmı soket fakat diğer tarafları açık bırakılmış bunları diğer kabloları keserek ek yapıp makaron falan mı geçireceğiz diğer arkadaşlar nasıl yaptılar acaba, tavsiyesi olan var mı ?

yolcu27

Benim mk8 üzerinde fan var sizinkinde yok mu acaba. Göremedim de.

Bende de son durum ekranımda max temp hatası veriyor.

Benim bağlantılarım arasında sadece ısıtıcı tabla termistorun bir tarafı boş kabloydu onada dişi header kablolardan soket yaptım. Sonrada bağlantı yerini makaron ile sabitledim 

@Tlepsh
Mk3 tablayi tabla taşıyıcıya kaç mm vida ile vidaladiniz . Tabla taşıyıcı dan taşınca çerçeve ye degiyor.

Tlepsh

@yolcu27 haklısınız solda fan var, ben plastik tutucuya monte etmek için çıkartmışım.  mk3 tablayı taşıyıcıya monte ettiğim civata 25mm di sanırım yazıcı ofiste yarın tam ölçüsünü yazarım.  Alttan çıkmayacak şekilde taktim bir surtme v.s. olmadı. 

erhanmete

Alıntı yapılan: Tlepsh - 23 Ağustos 2016, 17:03:12
Ben de son durum aşağıdaki şekildeki gibi, mk8 extruder için bağlantıyı yaptım ama bir yanlışlık var mı bilemiyorum. Baskı ucu arka tarafta kalıyor gergi yayınına basan vida önde kalıyor. Elektronik bağlantı ve ayarlar için @muhendisbey i bekleyeceğim. Benim step motorlarla gelen kabloların motora takılan kısmı soket fakat diğer tarafları açık bırakılmış bunları diğer kabloları keserek ek yapıp makaron falan mı geçireceğiz diğer arkadaşlar nasıl yaptılar acaba, tavsiyesi olan var mı ?

extruderin yönü doğru