Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

Tlepsh

muhendisbey

Tablalarınız ters arkadaşlar, tablanın alüminyum kısmı yukarı gelecek.

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 09:27:45

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 09:29:44

Buradaki iki resime dikkat edin.
Üsttekinde somun ile tablayı hareket ettiren motoru nasıl desteklediğim görülmektedir.
Alttaki resimde ise nozzle düzlemek için yine ufak bir kayış parçası kullandığımı görebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 23 Ağustos 2016, 19:33:44

Burada da diger rulmani kelepce ile hizalamam gorulmekte. Kucuk rulman kullanimi ile iki rulman takilabilir ancak kayislar bu durumda birbirine surtebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Ya o somunu anlamamıştım ben çok iyimis . Üsenmeden yarın sokerim yeniden yaparım o sekilde m8 somun alip
Çünkü motor bir şekilde kayıyor o kısımda .

Nozzle düzeltme için bende tutucu ile rulmanlarin olduğu plastik arasına kayış parçası koymuştum.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

@yolcu27
Resimde gordugum kadariyla extruderi tutan vidan da sıkılmıs degil. Somun iyice girmeli.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Ağustos 2016, 19:42:16
@yolcu27
Resimde gordugum kadariyla extruderi tutan vidan da sıkılmıs değil. Somun iyice girmeli.

Karıştı sanırım benim değildi o. Ama benimde çok girmedi sanırım.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tlepsh

@muhendisbey

Uyarılarınız için teşekkürler, MK3 tabla ters monte edilecekmiş şimdi anladım. Y ekseni için motor arkasına ben önerinize uyarak zaten M8 somun koymuştum.  Fakat şimdi düşündüm de ben sadece üstteki gijona koymuştum keşke alttakine de koysaymışım daha sağlam olurdu.

X eksenindeki rulman için kablo bağı önerinizi de yarın ekleyeceğim. Malzemeleri alıken temin ettiğimiz iki ucu dişi dupont kablolar tüm elektriksel bağlantılar için yeterli mi yoksa farklı kablolarda kullanacak mıyız bunları (motor, heat bed, sensörler v.s.) mümkünse kesitleriyle beraber yazabilirseniz sevinirim.

Şu anda sadece mekanik montajı yaptım, kartların montajı ve ayarlamalar için sizin paylaşımınızı bekleyeceğim. İlk etapta sadece motorların çalışmasını ve mekanik bir zorlanma olup olmadığını bile görebilsek iyi olur.

Selamlar...

muhendisbey

Farklı kablo sadece güç beslemesinde ve tablanın güç bağlantısında kullanılacak. Bir de fanların kabloları için gerekli. Fanlar çok akım çekmediğinden ve küçük olduğundan ince mümkünse 2'li kablolardan kullanılabilir. Ancak güç kabloları kalın olmalı. Tabla için en az 1mm kablo olmalı ve yine mümkünse ikili kablolardan. 0.75'lik kablo kullanmıştım yazıcımda, az da olsa ısınıyor.
SMPS'den ise iki çıkış götürmekte fayda var. Yani iki konnektör için ayrı ayrı kablo çekilirse iyi olur. Zamanında atlamalı kullanıyordum yani birinden diğerine ufak bir kablo ile alıyordum, konnektörü yakacakmışım neredeyse.
DC hesabında kablo kesiti nasıl hesaplanıyor hatırlamıyorum. 

Mekanik tasarımı bitirince bu şekilde çalıştırmasanız iyi olur. Mekanik tasarım bittiyse elektronik bağlantılar da yapıldıysa çalıştırmadan önce sistem gres yağı ile yağlanmalıdır.

Makine yağı?
olmaz, makine yağı sistemde kalıcı değildir, eğimli tarafta birikir, rulmanların her hareketinde yağlanma olmalı. Bunun için gres yağı kullanılmalı. Mümkünse rulmanlara özel olan gres yağlarından kullanılmalı. Tabi kullanılmalı dediysek boca etmek anlaşılmasın. Her rulman için önüne ve arkasına nohut büyüklüğünde gres koyup, koyduğunuz gresi milin etrafına 360 derece sürün. Sonra sistemi eliniz ile hareket ettirerek ilk yağlanmayı sağlayın.

Tlepsh

@muhendisbey

Hocam gres yağı ile millerin hareket ettiği rulmanları yağlayacağız sadece değil mi kayışların bulunduğu rulmanları yağlama sıkıntılı olabilir. Gres yağı için marka v.s. tavsiyeniz var mı ?. Şundan soruyorum burada sadece otomobil sanayisi olunca rulman yağlamak için falan deyince anlamayabilirler de.

Kablolama meselesine gelirsek ilk etapta mk8 extruder kulllanacağım, hazır aldığımdan üstünde ısıtıcı, termistör fan ve motor kabloları bağlı durumda zaten. Sadece 12V SMPS ve RAMPs arasına bağlantı yapacağım bunun içinde elimde 1,5 ve 2 lik çok telli tekli kablolar var bunlarla her iki + - 12V girişini de bağlayacağım. step motorlar için mecbur kabloları kesip ek yapacağım anlaşılan. Bir de şu ısıtıcı tabla için termistör bağlantısını yazsanız, MK3 tablanın altta kalan yazılı kısma kapton bantla yapıştıracağız sanırım. Onu da tamamlayıp kabloları spiralle sabitliyeyim ve yağlama işlemini yapayım.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/86c05dcb3fe9895d2eaadaf396cc4453.jpg[/img]

Son durum bu şekilde. Sadece yazılım ayarları kaldi sanırım. Maxtemp hatası gitmiyor ama

Mk3 un yönünü duzeltecegim. Uygun vida alarak.

edit:

hata extruder daki termistoru yerinden çıkartınca düzeldi. vidanın kenarı ile sıkıştırmışlar sanırım kablosu zedelendi. bu konuya dikkat emek gerek güvenlik açısından termistörler sık sık kontrol edilmeli diye düşünüyorum.

muhendisbey

Kusura bakmayın resimleri telefondan direk atıp mesajı düzenliyorum.

Tablaya NTC'yi şekildeki gibi kapton bant ile yapıştırıyoruz.
Bu eleman kutupsuzdur. Ramps üzerindeki yerine takıyoruz.

Siyah kablo ile çekilmiş termistör extruder'dan gelen
Sarı ile çekilmiş kablo heatbed'den gelen.

Ucunu bağlamak için dupont kablo almıştık, kablonun bir telini ortadan keserseniz termistöre lehimlerseniz olay çözülür. Lütfen bu kabloyu sararak yada elektrik bandı ile sararak yapmayın. Makaron alın geçirin ve sarın. Termistör yazıcımızda çok önemli. Düzgün yapılmazsa yangın sebebi bile olabilir.

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 17:08:24

Gres yağına gelirsek
İndüksiyon millerindeki lineer rulmanlar ve M5 gijon yağlanacak. Diğer rulmanları zaten gres ile yağlayamazsınız, genellikle yuvarlak rulmanlar mühürlü olur. Mühürü kaldırmadan sadece makine yağı ile yağlanabilir.

Marka model söyleyemiyorum, çünkü bilmiyorum. Lineer rulman yada indüksiyonlu mil yağlayacağım derseniz size verirler. Ben beyaz renkli bir gres kullandım, yurt dışından gelme bir ürünmüş çok az bir miktar aldım öyle tüple falan almadım.

yolcu27

hocam mk8 üzerindeki fanı benim baktıgım şemalarda d8 e bağlıyorlardı ona göre bağladım bende. smart controller ile hızını ayarlayabiliyorum.

biraz önce motorlarıma hareket vermeyi başardım. genel olarak bir sıkıntı görünmüyor kabaca gözümle gördüğüm kadarıyla. şimdi ince ayarlar için sizin talimatlarınızı bekliyorum :)

birde step motor sürücüleri çok çabuk ısınıyor 5 10 sn çalışınca bile soğutucunun üzerine el değmeyecek kadar ısınıyor. Bu normal değil sanırım bu şekilde nasıl olacakta saatlerce dayanacak.  bu neden kaynaklanıyor acaba?

bu arada kendi topladığın bir makinanında hareket etmesini görmek ayrı bir zevkmiş :) şimdiye kadar ettiğiniz yardımlar ve bundan sonraki yardımlarınız için yeniden teşekkürler

bu arada ben ileride birde genel bir termostat ile yazıcı üzerindeki ısıyı ölçerek set edilen değer üzerine geldiğinde yazıcıyı kapatacak bir önlem düşünüyorum her ihtimale karşı

erhanmete

MK8 üzerindeki fanı bence direk bağlayın.
fan çıkışını yüzey soğutma fanı için kullanacaksınız.

yolcu27

Alıntı yapılan: erhanmete - 24 Ağustos 2016, 17:58:59
MK8 üzerindeki fanı bence direk bağlayın.
fan çıkışını yüzey soğutma fanı için kullanacaksınız.

hocam peki bu drv8825 ler neden çok ısınıyor. daha öncede entegrelerle çalıştım bu kadar ısınma normal gelmedi bana.

donanımsal ayar mı lazım yoksa yazılımsal mı bunun cevabı için yazılım ayarlarının yapılmasını bekleyeceğim  @muhendisbey tarafından .

yüzey soğutma fanını direk bağlamışlardı baktığım şemalarda.  gerçi çok zor bir şey değil her iki seçeneği de deneyebiliriz.  şuan aklımda neden bukadar ısınıyor sürücüler bu var

muhendisbey

Mk8 uzerindeki yada extruder yapan arkadaslar extruder fanini dogrudan baglamali. Kontrol edilebilir fan parca sogutma fani. Iste burada salyangoz fani dediginiz yere baglayabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 25 Ağustos 2016, 09:50:52

Suruculerin el degmeyecek sicakliklara cikmasi normal. Bunun icin isterseniz ramps uzerine fan takabilirsiniz. Yani taksaniz cok iyi olur.

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 19:54:42

Bir diger husus. Yazici firmwaresi uzerinde herustic yani tahmin etme algoritmasi var. Ornegin tablanin sicakligi acik ancak son 20sn de isinmamissa diyor ki ya sensor bozuldu ya yerinden cikti. Yaziciyi durduruyor. Aynisi extruder icin de var. Yads sicaklik 220 olacakken 250 oldu. Diyor ki transistor bozuldu kapat. Yani butun guvenlik onlemleri dusunulmus.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Ağustos 2016, 19:49:08
Mk8 uzerindeki yada extruder yapan arkadaslar extruder fanini dogrudan baglamali. Kontrol edilebilir fan parca sogutma fani. Iste burada salyangoz fani dediginiz yere baglayabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 25 Ağustos 2016, 09:50:52

Suruculerin el degmeyecek sicakliklara cikmasi normal. Bunun icin isterseniz ramps uzerine fan takabilirsiniz. Yani taksaniz cok iyi olur.

mesaj birleştirme:: 25 Ağustos 2016, 09:54:42

Bir diger husus. Yazici firmwaresi uzerinde herustic yani tahmin etme algoritmasi var. Ornegin tablanin sicakligi acik ancak son 20sn de isinmamissa diyor ki ya sensor bozuldu ya yerinden cikti. Yaziciyi durduruyor. Aynisi extruder icin de var. Yads sicaklik 220 olacakken 250 oldu. Diyor ki transistor bozuldu kapat. Yani butun guvenlik onlemleri dusunulmus.

hocam peki motorları nasıl kontrol edebilirm. yani şöyle anlatayım .

yazıcıyı açıyorum tablanın bulundugu konumdan sadece ileri ve geri olarak(ama başta bulundugu yere kadar) çalıştırıyorum.  başta tam ortada ise bir taraf içinde yani yarı saha içinde hareket ediyor ileri geri olarak. diğer yarı sahaya geçemiyor yani sanki bu başktaki konumu endstop muş gibi .  bu tüm eksenler için geçerli. denemeler ile z ekseni aşağı kadar indi elimde geri gijonları çevirerek yukarı çıkartmaya üşeniyorum.

step motorlar için elimde işlemci fanı vardı ona bir bakayım olmazsa

biliyorum bu sorduklarımın hepsi burada ayarların anlatılmasıyla yapılacak. fakat çok heyecanlıyım ne yapayım okuyarak araştırarak birşeyler yapmak istiyorum ama bir yere kadar oluyor işte:) 

sanırım bu motorlaın endstop ve home noktalarının belirlenmesi gerekiyor şuan.