Turkish Ginger purocesi...

Başlatan sezgin05, 29 Eylül 2005, 09:51:27

sezgin05

Arkadaşlar Ginger denen 2 tekerlekli aleti hatırlarsınız.Onun denge sistemine benzeyen bir 2 tekerlekli basit bir alet yapmayı düşünüyoruz.Bu bir araştırma projesi.Webde benzer hobby devreleri var ama öğrencilerimden gelen talep üzerine bu konuya girdim.Şimdi alet şöyle çalışacak.İçinde sıvı olan bir sensör (civa olabilir) aletin dik konumunu algılayacak ve mikro işlemciye ona göre talimat verecek.Sorularım şunlar:
1-Sensör olarak refleksi hızlı bir sensör nasıl yapabilirim?
2-Motor olarak DC fırçalı motormu yoksa Step Motormu daha uygun olur?
3-Mekanik aksamda direk motor milindenmi yoksa endirektmi almam daha uygun olur(devir&tork açısından)?
Sabırsızlıkla cevap ve görüşlerinizi bekliyorum...Tşk .

Erol YILMAZ

Dediklerinden aklıma ters sarkaç geldi. Microchip te bir uygulama notu vardı. PID li temiz bir sistem yapmışlar...

CoşkuN

Evet bende de vardı o uygulama notu.Bu ginger'ın denge prensibi ne kısaca açıklar mısınız?

mhk

Aklıma senkron servo sistemler gelmiyor değil. Yani bir potansiyometre yardımı ile oransal olarak eğimi algılayabilir ve sistemin cevabını, potansiyometrenin durumuna göre ayarlayabilirsiniz. Hani bir potansiyometreyi çevirdiğinizde çatıdaki antende çevirdiğiniz açı kadar dönüyor. Bu tip bir sistem kurulabilir. Bu yazdıklarım denediğim şeyler değil lakin çalışacağı kanatindeyim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

CoşkuN

Bu denge durumu otomatik kontrol kitaplarında verilen tipik örneklerdendir.Buna şunu da örnek verebiliriz:Elinizde uzunca bir sopayı dikey konuma tutmaya çalıştığınızı düşünün.Sürekli sağa -sola hareket ederek sopayı dengede tutabilirsiniz.
Bir de forum üyelerimizden hacettepeli_engineer nicki arkadaşın bitirme projesini fuarda gördüm.Step motora bağlanmış bir platform vardı.Platformun üzerinde bir bardak olduğunu düşünün.Platformu sağa sola yatırdığınızda bardak devrilmiyordu.Kontrol devresi potansiyometreden aldığı konum bilgisiyle step motoru çalıştırıyordu ve platformun yer düzlemine paralel kalmasını sağlıyordu.Anladığım kadarıyla bu ginger denen alet de bu mantıkla çalışıyor.

Erol YILMAZ

Kontrol mantigini bilmiyorum ama Ginger da TEXAS 320C24  yada C28 serisi DSP kullaniliyor. Texas Semiconductor un yalancisiyim.

sezgin05

Potansiyometreli bir eğim algılayıcısı yapılsa refleks olarak yeterli olurmu? Ayrıca Step motorun hareketi sırasında istemsiz hareketler meydana gelmezmi?Yani sürekli ileri geri yapar gibi geliyor bana. Model Helikoptercilikte kullanılan denge algılayıcı GYRO denen alet hakkındada bilgiye ihtiyacım var.Herkese teşekkürler..

argeci

selamun aleykum dostlar bu konuda analog device'ın adxl2xx serisi sensörlerinden faydalanılabilir her ne kadar temini biraz zaman alsada hızlı tepki siteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan gyro ili ile ilgilenenler içinde uygun hilikoptorlerin gyro sistemine uygulanabilir bu sönserler normalde ivme ölçüyor yani hızlanma durumunu ama bu sensörün bir özelliği duragan bir ortamda yer çekimi ivmesinide çlçmesi yani yere dik tutsanız sonra yavaş yavaş döndürseniz yer ile yaptığını açıyı ölçebilirsiniz x ve y  olmak üzere iki çıkışı var her iki eksen içinde uygun analog device sayfasına girer sensörleri incelerseniz gyro sensörlerine kadar giden bi ürün yelpazesi ile karşılaşırsınız.Orda işinizi görecek sensör büyük ihtimalle vardır.Tabi bir diğer ilkel yolda su terezilerindeki mantımufak bir küre bilyeyi eski kaymalı televizyon potlarının yolunda gezdirmek ve direnci ölçmek benim aklıma bunlar geldi paylaşmak istedim hepinize hayırlı çalışmalar
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

ismshn

arkadaşlar çok basit bir çözüm gibi geliyor ama hassas olmayabilir.
potansiyometre ucuna bir ağırlık bağlansa;
potansiyometre sabit olsa,ağırlık haraketli
sarkaç misali
potansiyometreden ölçülen değere göre pic ile kontrol yapılabilir.
salınımlardan çok etkilenmez kanısındayım

stlg

Sevgili arkadaslar
Türkiyede bir firmada 2 eksen ve 4 eksen egim algılayabilen bir sensor
gormustum analog ve pwm cıkıslı olanları vardı firmanın linkini burada
yayınlıyacagım.
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

rree

LG nin süpürgesi var gyro sensörle çalışıp yön tayini yapabiliyor şarjı bitmek üzere iken gidip kendisini şarj makinasına bağlıyor
"LG Roboking V-R4000 Floor Vacuum Robot"  bunu aratıp inceleyebilirsiniz

aYe

Selam,

Topsuz ışıksız mouse projelerinde bol miktarda kullanılmış, hatta roketlerde yön tayini için kullanıldığını bile duyduğum(ne kadar doğrudur bilemem) yaptığı işe göre pek te pahalı sayılmayacak sensörler için;

http://www.analog.com/en/subCat/0,2879,764%255F800%255F0%255F%255F0%255F,00.html' adresine bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Dip not: Sample isteyen olursa 1 tane de benim için istesin :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Klein

Alıntı yapılan: "argeci"selamun aleykum dostlar bu konuda analog device'ın adxl2xx serisi sensörlerinden faydalanılabilir her ne kadar temini biraz zaman alsada hızlı tepki siteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan gyro ili ile ilgilenenler içinde uygun hilikoptorlerin gyro sistemine uygulanabilir bu sönserler normalde ivme ölçüyor

Evet bu çip accelerometer ama  AD nin gyroscope çipi de ADXR serisi olarak var. ancak fiyatları 30$ civarlarında. malesef sample listesinde yok. Digikey stoklarında gördüğümü hatırlıyorum. ADXL serisi çipler  arrow'un stoğunda var. Fiyatları nispeten daha ucuz. Analog veya PWM çıkışlı olanları var. 2-9$ aralığında bulunabilir. potansiyometre vb.. ağırlıkla çalışan sistemler ani hareketlerde salınım yapabilirler. Böyle bir proje için önermem.

tevfik_kadi

Freescale dan ivme ölçer temin edebilirsiniz motorolanın ivme ölçerlerinden sample olarak istemiştik ve gönderdiler z ekseni x-y düzleminde ivme ölçerler mevcut 1.5 g den 10 g ye kadar olanlar

kolay gelsin...

saygılarımla;

çonçon

Bu proje rafa mı kaldırıldı ?