Bipolar Step Motor Sürücü Ayrıntıları

Başlatan Erol YILMAZ, 29 Eylül 2005, 16:59:50

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "Patent sahiplerinden biri"
DISCLOSURE OF INVENTION
Accordingly, it is an object of the present invention to provide a method of enhancing and improving electronic back phase damping of a stepper motor without having negative effects on any of the other characteristics of the motor, especially the holding torque and the positioning accuracy.

http://www.sdp-si.com/D220/HTML/D220T162.htm

z

Alıntı yapılan: "Erol"Bir de sunu sormak isterim. Step motor icin mekaniksel adim cevabini sekildeki gibi inceleyebilecegim bir duzenegi basitce nasil yapabilirim?

Senin boyle bir duzenegin var mi?

Hurdacıda toz toprak içinde duran askeri bir modülde son derece sürtünmesiz ve gürültüsüz pot bulmuştum onu kullanarak yaptığım analog devrem var. Motorun yaklaşık 1 tam turuna kadar olan biten olayları inceleyebiliyorum. Motor potu çeviriyor ve potda pozisyonla orantılı gerilim üretiyor....

Sitemde sözünü ettiğim ve işlemciyi fazlasıyla yoran AδM tekniğimin sonuçları. (soldaki devrede değilken, sağdaki de devrede iken)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Step motorlardan akan akımlar ihtiyacın üstüne çıktıkça adımların ilerleyişi aşırı ivmeli ve sistemde büyük titreşimler olmakta.

Şöyle düşünün herhangi bir 3 fazlı yada DC vs motor boşta iken küçük bir akım çeker, siz motoru mekanik olarak yükledikçe motor akımını atırır ve yükü çevirmeye devam etmek ister.

Aslında step motorların doğasında da bu özellik var ancak pek çok sürücü bu etkiyi yok ederek motordan sabit genlikte bir akımı mekanik yük olsun olmasın akıtmaya çalışır.

Hatırladığım kadarıyla Nasa'nın uzaya gönderdiği sistemlerde kullanılan bazı step motor sürücüler, motor yüküyle orantılı akımlar akıtıyor.

Aynı etkiye bende deney yaparak şahit oldum. Sargılardan yükü çevirebilecek minimum akımları akıttığımda hiç bir salınım olmamakta. Ancak bu akım çok kritik zira yükteki küçücük değişim ya motoru durduruyor yada salınımlar gözlenebilir hale geliyor. Bu problemi aşmak mümkün tabiki. Ancak posizyonla orantılı geri besleme elemanı gerekiyor ki sistem bir anda pahalılaşıyor.

Macera

Bunalmış hocam AδM tekniği ile ne kastediyorsunuz??
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "Macera"Bunalmış hocam AδM tekniği ile ne kastediyorsunuz??
AδM Bunalmiş hocam tarafından bulunarak, ismi verilmiş yuksek performanslı step motor surme teknigidir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Sitemde sözünü ettiğim ve işlemciyi fazlasıyla yoran AδM tekniğimin sonuçları. (soldaki devrede değilken, sağdaki de devrede iken)

Şimdi anladığım kadarıyla bu hareketler motor boşta iken olan hareketler.
"Critical damped" gibi bir durumda.

Peki aynı şartlarda motor yüklendiğinde "over damped" durumuna geçilmez mi? Sistemde kaynakları yönlendiren mekanizma (veya AδM)
yüke göre birşeyler yapıyor mu? [Yani dinamik olarak karar veriyor mu?]

Yoksa yanlış mı düşünüyorum?

mahoaga

Electronic damping ile ilgili ayrıntıya sahip değilim. Sadece bir tahminde bulunabiliriz. Sargılara akıtılan akım değerleri geri okunabilir. Bunun sonucunda Supply voltajı, Sinus Genliği  ile oynanabilir. Dökümanı ayrıntılı olarak inceledikten sonra belki bir fikre varabilirim.

Passive Electronic Damping(Current Geri Beslemeli, Aiming) pdf de bazı bilgiler bulunuyor. ilgilenen arkadaşlar inceleyebilir.

http://www.freepatentsonline.com/6040676.pdf

z

Alıntı YapYani dinamik olarak karar veriyor mu?

AδM, Adaptive δ  Modification

δ bildigimiz δ

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Alıntı YapYani dinamik olarak karar veriyor mu?

AδM, Adaptive δ  Modification

δ bildigimiz δ

δ bizim "Damping Ratio" dedigimiz sey mi?
[Turkceciler duymasin :) ]

z

Aynen dediğin gibi. Nasıl isimlendirme yakışmış mı?

Rezonans deneyi için geliştirdiğim düzenek aşağıda.

Tahmin edeceğiniz gibi hard disk ünitesinden sökülme voicecoil sensor olarak kullanıldı. Motorun bir tam adımı civarında çok detaylı bilgi veriyor.

Sensorden elde edilen sinyali yorumlamak artık size kalmış.

Erol YILMAZ

Isim extra guzel olmuş. Kisaltmasi pek manayi anlatmiyor ama bu "Adaptive δ Modification"  kisminin sonuna bir TM (trade mark) logosu alsan cok kalite olur.

Ersin

Arkadaslar,
burdaki devre ne gibi avantaj ve dezavantaji var .
Bunu universal bir bipolar step surucu olarak kullanabilrmiyiz?

http://www.marelcnc.com/stepl6203.htm

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "swordman"Arkadaslar,
burdaki devre ne gibi avantaj ve dezavantaji var .
Bunu universal bir bipolar step surucu olarak kullanabilrmiyiz?

http://www.marelcnc.com/stepl6203.htm

Bipolar - chopper mantigi ile yapilmis bir surucu.
Sanirim orjinali Elektor'un bir sayisindaydi.
Bunu yapmistim. Nedense iyi bir sonuc alamadim.
Hatta yedek birkac tane kart bile bastirmistim. Istersen gonderirim
Belki bende problem vardi.

Yapmak istersen LMD18245 li olanlari tavsiye ederim. Performanslari gayet iyi. Zaten MARELCNC de de satiyorlar 90 $'a

Akim-gerilim degerleri uyduktan sonra istedigin motorla (step) kullan.

Ersin

merhaba,
Evet elektorun,sormamin nedeni su, elimde cikma 6 tane L6203 var o acidan.

Erol YILMAZ

@Bunalmis,

Simdi bu teknigi sadece tam adim icin mi kullaniyorsun? Yarim ve Mikro adimlar icin gerek kalmadi mi ???