Ynt: 3D yazıcıyı hızlandırmak

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 13:37:44

z

Doğrudan tahrikli extruderlar bolca var ve satılıyor.

Bu da kafamı karıştırıyor.

DeltaWasp 20x40 makinede nasıl bir extruder kullanılmış açaba?

Buldum.

0:24 ve 1.26 direct driver kullanmış.

https://www.youtube.com/watch?v=QPZvxXfSBpk
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Direct drive in tek avantaji daha ufak olmasi.
Ornek vereyim.
Ilk kez yazicimi topladigimda filamenti tutacak birseyim yoktu. Ben de yandan bosalttim makaradan. Tabi sarmal sarmal olan yapi yuzunden makaradan bosalmadi filament ve en nihayetinde dolasti.

Birgun yazdirma icin ayarlayip ciktigim bir gun geldigimde ne goreyim. 1kg lik filament yazicinin tablada ve extruder dislisi de filamentin kutusunu rendeliyor.

Direct drive bunu kattiyen yapamaz. Yapamayacagi icin de basinc konusu her zaman sikinti olur. Esnek filamentlerin viskositesi cok dusuk. Boyle bir filamentten asla cikti alamaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Peki bahsettiğin extruder ile en fazla kaç mm//sn hızda basabiliyorsun?

Extruderin özellikle dişli kısmının yakın fotosunu görebilirmiyiz?

Bir de yüksek hızda baskı alırken video yayınlayabilirmisin?

Aşağıda Nema17 motora kuple ettiğim şarjlı tornavida redüktörünün videosunu görüyorsunuz.

https://youtu.be/jeMduwvK7vM

muhendisbey

Benim extruderin yapısı bu şekilde. Bu memnun olduğum bir blok değil, arkadaşlara bastığım şu an makinenin üzerinde olan versiyonu. Ben o versiyonu daha çok seviyorum.
Hız konusunda da gayet başarılı. Yüksek feedrate hızlarında extruderim hıza ayak uyduruyor sadece y-eksenim (tabla hareketi) ayak uyduramıyor.
Video çekip ekleyeceğim.

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2016, 04:24:09

https://www.youtube.com/watch?v=qo8I289OLxk&feature=youtu.be
ilk katman çalışması

mesaj birleştirme:: 03 Ağustos 2016, 14:40:26

Bu da hızlı çalışma videosu

https://www.youtube.com/watch?v=YXKaLHHOgiA&feature=youtu.be
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Gitti gidiyorda flmant idici dişli satılıyor. Ancak bunlar ya aluminyum ya da prinç malzeme.

Ben çelik bir şey arıyorum fakat Çin'den gelmesini beklemek istemiyorum.

Türkiye'de çelik itici dişli satan varmı?

Aluminyum yada prinç malzemede dişlerin keskin köşelerini çabuk yuvarlanır ve kısa sürede patenaj başlar diye endişem var. Bu konuda ne diyorsunuz?

muhendisbey

Asinsa bile bu cok cabuk olmaz sonucta filament de cok sert bir malzeme degil. Diyelim ki asindi degistirmedi de fevkalede kolay. Ondeki kucuk disli cikinca buyuk disliyi one cek ve degistir. Tamamen parcalamak gerekmez.

Su ana kadar 4-5 adet filament bitirmisligim var daha dediginiz gibi bir asinma olmadi. Sadece plastik dislilerim surtunmeden dolayi biraz asindi ama dedigim gibi degistirmesi kolay.

mert3162

Bu delta tip yazıcılar çok hoşuma gidiyor.@muhendisbey hocam hiç inceleme fırsatın oldumu bu aleti.belki bir sonraki projemiz olabilir yada ultimaker 2 klonu yapabiliriz :) birde bir kaç model cihazda gördüm tabla z ekseninde sabit extruder x-y koordinatlarında gezerek modeli inşa ediyor.hangisi daha rijit bir yapıya sahip ve yüksek çözünürlükte baskı alabiliyor.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Tablanin z ekseninde hareket ettigi daha rijit. Ultimaker benzeri ancak ultimaker olmayan picproje ye ait bir yazici ortaya koyma planim var.

mert3162

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ağustos 2016, 01:22:34
Tablanin z ekseninde hareket ettigi daha rijit. Ultimaker benzeri ancak ultimaker olmayan picproje ye ait bir yazici ortaya koyma planim var.

dünya litaratürüne girecek çok enteresan bişiyler yapalım ozaman hocam mesela eksenler @z hocanınki gibi kızaklı sistemi gibi olsa inanılmaz rijit bir cihaz elde ederiz gibi geliyor.zırt pırt ayar istemez tıkanıklıkta kendini otomatik temizleyebilen (örneğin tıkanma durumunda bir pozisyona gidip kendini boşta akıtıp geri dönüp işleme devam edebilen gibi)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

DEno_12

Alıntı yapılan: mert3162 - 05 Ağustos 2016, 01:17:46
Bu delta tip yazıcılar çok hoşuma gidiyor.@muhendisbey hocam hiç inceleme fırsatın oldumu bu aleti.belki bir sonraki projemiz olabilir yada ultimaker 2 klonu yapabiliriz :) birde bir kaç model cihazda gördüm tabla z ekseninde sabit extruder x-y koordinatlarında gezerek modeli inşa ediyor.hangisi daha rijit bir yapıya sahip ve yüksek çözünürlükte baskı alabiliyor.

Deltayla uğraştım. Özellikle arabalara bağlı kol parçalarının seri üretim olması gerekiyor. Uzunluk farkları çok büyük sorunlara sebep oluyor. Bu yüzden tekrarlanabilirliği yüksek makinelerde seri olarak işlenen kollar ve araba bağlantı parçaları lazım. Hassasiyet olarak da pek bir farkı yok. Sadece hız olarak biraz daha iyi.

CoreXY düşünülebilir. Ne fayda sağlar bilmiyorum ama farklılık olsun dediniz ya.

z

Flament itici düzenekte redüktör kullanmaya karar verdim ve bir iki başarısız redüktör yapma girişiminden sonra hurdalığa gidip redüktörlü Nema17 step motor aradım fakat bulamadım.

Bulabildiklerim Nema23 ve Nema42 idi ki 3D yazıcım için fazlaca büyüktü.

Nerde gözüme ilişti ise (Türk sitelerden birisinde) 7.2 derecelik step motorlar mikrostep modunda çalışmadığı belirtilse de bu tip iki tane redüktörlü step motor aldım.

32 mikrostep modunda güzel de çalıştı. 

Ancak kafamda soru işareti var.

Neden 3D yazıcı yapanlar extruderde bu step motorları kullanmıyorlar?

Halbuki çıkış milini pense ile tuttuğumda motoru zar zor durdurabiliyorum.

z

http://youtu.be/JmSmFdC9Vjg

Güzelim DC motorun redüktörünü söküp step motora aktardım.

Bir önceki mesajımda neden bu step motorları extruderde kullanmıyorlar diye sormuştum.

Cevabı basitmiş. Redüksiyon oranları çok yüksek. Bu torku çok artırırken devir sayısının çok düşmesine neden oluyor.

7.5 yada 15 derecelik redüksiyonu düşük redüktörlü motor bulsam bu kez de bu motorların torku zaten düşük çok anlamı olmayacak.

Neticede Nema17 step motora DC motor ucundaki planet redüktörü aktardım rahatladım.

Fakat şimdi de flament itici dişlinin mil deliği çapını 6 mm yapmam lazım zira redüktör çıkış mil çapı 6mm.

Kargoyla gelmekte olan çelik itici dişlinin delik çapı yanlış bilmiyorsam 5mm.

Her şey sorun olmaya başladı

superconductor

Hocam direk dc motoru kullansaydiniz? Hazir enkoderi de reduktoru de var. Firmware'e bir servo rutini yazmak sizi pek zorlamayacaktir.

z

Zaten ilk mesajımda çıkış noktam hemen hemen oydu. Baskı devreyi çizmiştim.
Aksilik çıkarsa DC motora geri dönerim. Hurdacıda daha var.