Ynt: 3D yazıcıyı hızlandırmak

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 13:37:44

z

Yok yok bir kaç kelime eksik yazınca ne demek istediğimi anlatamamışım.

Neden fotoğrafını çektiğim tipte redüktörlü 7.5 derece yada 15 derecelik hazır redüktörlü sistem motorlar kullanılmıyor demiştim.  Çünkü bu tip motorlar çok ucuz.

Yoksa Nema 17 sınıfı redüktörlü motorlu extruderlar çok çok iyi paralardan satılıyor.

Bahsettiğim motorların kullanılmama sebebi ortaya çıktı. Fakat bu kesin kural değil. Hız beklentinizle alakalı bir durum.

Senin linkteki extruder fiyatlarına baktım da benim son extrudera sanırım 1000$ fiyat çekerler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Onlar israilli hocam çekebilirler :) Görelim o zaman sizin son extruder ı bizde.

z

Evet extruderim bitti.

Hız istiyorsak hız, kalite istiyorsak kalite. Ama her ikisi birden zor.

Çok hızlı baskı alındığında detaylar kayboluyor. Kaba parçalar hızlı basılabilir. Detayın önemli olduğu parçalar ise yavaş basılır.

Çok hızlı şekilde çok detaylı parça baskısı klasik makinelerle pek mümkün değil gibi görünüyor. Zira erimiş plastiğin istenen detayda sonuç vermesi için üstüne bir kat daha baskı yapmadan önce basılan katmanın soğuyup şekil değiştirmemesi gerekir ve bunun için zamana ihtiyaç var bu da hızı düşürmeyi gerektiriyor.

Buna da kafa yorulabilir fakat bu basit bir fanla çözülebilecek kadar basit değil. Rüzgarı hüzme haline getirip ikinci bir kafa ile hüzmeyi G kodları ile baskı üzerinde tarama yapmak gerekebilir.

http://youtu.be/AxWpuleScK0

DEno_12

Hocam elinize sağlık güzel olmuş. İtici dişlinin dişleri gözükmüyor video da.

muhendisbey

@z
dediğiniz katman soğutması zaten yapılan bir şey, hem istenen hem istenmeyen bir şey.

Soğutma ne zaman isteniyor?
Katman süresi 1dk'nın altında ise katmanların soğutulması gerekir, aksi halde gerekmez.
Eğer köprü (bridge) yani havaya yazılacak ise katmanın hızlı soğutulması istenir.

Diğer zamanlarda peki?
İstenmez, çünkü parçanın büzülmeye bağlı olarak bozulmasına neden olabilir.

Bunun için slicer içerisinde zaten ayarlar var. filament'in altında cooling sekmesinde. Burada yaptığınız ayarlara göre soğutma fanı kontrol ünitesi tarafından pwm ile hızı ayarlanarak (pwm'i fanın güç kablolarına yapıyor maalesef) parçayı soğutuyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Alıntı yapılan: DEno_12 - 08 Ağustos 2016, 12:36:50
İtici dişlinin dişleri gözükmüyor video da.

Diş yok. Silindire açtığım bir kanal var sadece. Kanalın genişliği yaklaşık 1mm ve kanarları keskin. Filament baskı tekeri ile bu kanala sıkıştırılıyor ve çok fazla sürtünme oluşuyor.

İtici silindiri büyük bir torkla çevirdiğim için filamant rahat ilerliyor.

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 08 Ağustos 2016, 17:01:27
Diş yok. Silindire açtığım bir kanal var sadece. Kanalın genişliği yaklaşık 1mm ve kanarları keskin. Filament baskı tekeri ile bu kanala sıkıştırılıyor ve çok fazla sürtünme oluşuyor.

İtici silindiri büyük bir torkla çevirdiğim için filamant rahat ilerliyor.

Çok iyi fikir hocam. Böylelikle 1.75mm olan filament de mümkün olan en yüksek tutuş dikine sağlanıyor. Kenarları keskin yarığı neyle açtınız?

z

Silindiri delip ortasına mil geçirip mili silindire yapıştırdım. Ardından mili matkaba bağlayıp silindir yüzeyini  eğe ve zımpara ile ağaç tornalar gibi tornaladım. En son aşamada demir testeresini dayayıp matkap dönerken silindire keskin kenarlı yarığı açtım. Tabiatıyla ilkel yöntemle yaptığım iticide bir miktar salgı oluştu.

@ido2323 seni bir kez daha rahatsız edeceğim ama utanıyorum artık.

ido2323

kayatech

http://www.thingiverse.com/thing:25062

! No longer available

Ben kablo kesme makinesi için kendime yapmıştım. Epey iş görüyor.
Kesmek yerine elektrik atlatması yapılarak çukur oluşturulsa nasıl olur ?

z

ido2323

z

Yarın olur mu? Bu akşam nöbetçiyim.

ido2323

Tamam, gelmeden ara ve filament getir azcık lazım 1 metre kadar.