Ynt: 3D yazıcıyı hızlandırmak

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 13:37:44

z

3D yazıcımı 8 kat hızlandırdım. Ancak "nozzle"dan akan plastik x-y hareketlerine yetişemiyor.

Flament itici dişli olması gereken devirde dönüyor fakat flament teget hızda ilerleyemiyor. Baskıyı artırsam bu kez de motor adım kaçırıyor.

Motoru devreden çıkartıp flamenti parmaklarımla iterek 190 dereceye ısıtılmış 0.4mm nozzle'dan çıkan plastiği en fazla saniyede 50mm akıtabildim.

Benzer testi yapıp nozzledan akan plastiğin saniyedeki hızını yazacak varmı?

Çok hassas bir ölçüm gerekmiyor zaten bende flamenti  itmeye başladığımda 1001 1002 1003 diye 3 kez sayıp çıkan flamantin boyunu ölçüp 3'e böldüm.

Bu testin sonuçlarını neden merak ediyorum?

Hazır extruder almadım ve kendi extruderimi yaptım. Acaba bir şeyleri yanlış mı yaptım sorusu kafamı kurcalıyor.

Eğer flamenti itmeyip 30 sn falan bekleyip ardından itersem plastik çok çok hızlı akıyor fakat biraz sonra hız düşüyor. Deneye başladığım an ile deneyi bitirdiğim an arasıda sıcaklık farkı 2 derece kadar düşüyor.

NTC "Hot End" e delinmiş delik içinde öylesine duruyor. NTC ile metal gövde arasında herhangi bir dolgu malzemesi falan yok. Bu da sıcaklığı hızlı takip etmemi engelliyordur.

Ancak 2 derecelik sıcaklık farkı akan plastik hızında bu denli fark oluşturur mu? Yoksa sıcaklık çok daha fazla oynuyor da ben mi haberdar olamıyorum diye de bir soru var kafamda.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Hocam dediğiniz çok mümkün değil.
Benzer amaçla uğraştım, sonuç hüsran.

Eğer nozzle'dan çıkabilecek hızı geçersem filamenti aşağı iten dişli erimemiş ittirilen filamenti traşlamaya başlıyor.
Biraz da sıcaklıkla ilgili, sıcaklık arttıkça viskosite artıyor daha hızlı yazmaya izin veriyor.

Volcano hot end'i araştırırsanız hızlanma konunuza yardımcı olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Peki 1.75 mm flament kullanan 3D yazıcıların çıkabileceği max basma hızı nedir? Bu konuda rekor hangi makinededir?

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2016, 20:23:28

DeltaWasp 20x40 Turbo yazıcı 600mm/sn hızda basabiliyormuş. Bu da demektirki extruderden akan plastiğin hızı 600mm/sn.

Bu makinenin extruderini merak ediyorum.

engerex

Bu hızdaki nozul çapı, sıcaklık ve kullandığı materyal çapı ve tipi önemli.

z

kayatech

190 derece düşük değil mi ? %30  Hızlı basmam gerekir ise ısıyı 240 dereceye çıkartıyorum.

z

Baskı hızını artırmak isteyince sıcaklığı artırıyormusunuz?

Eğer öyle ise bunu bilmiyordum.

Ama öyle olsa dilimleme programları sıcaklığı hıza göre kendi belirlerdi.

Sic3r da baskı hızı ve baskı sıcaklığı bağımsız olarak tanımlanıyor. Dediğiniz gibi olsaydı hop sen bu hızda baskı alacaksan girdiğin sıcaklık değeri çok düşük demezmiydi?

kayatech

Valla öyle birşey demiyor. Slic3r da ilk baskı ısısı ve sonraki baski ısısı ayrı ayrı ayarlanıyor sanırım. Cura da filament kısmından direk ayarlıyoruz. Eğer işi düşük olursa akış da yavaş oluyor. Hatta filamnetten filamente değişiyor. 10 mm ilerle verdiğimde yüzde 100 akış hızında motor sikismadigi nokta benim için isının ayar noktası oluyor. Yani 10 mm hiç durmadan akıtmasi gerekiyor.

engerex

DeltaWasp 20x40 Turbo yazıcının sitesini incelediğimde yazıcının normal hızı 300mm/sn turbo modunda ise 600mm/sn gözüküyor. Ürünle birlikte 1 adet 0.4mm ve 1.2mm nozul veriliyor. Acaba turbo modunda bu nozul mu kullanılıyor? Maximum ısı 290 derece.

z

40wattlık extruder ısıtıcısı 1 saniyede kaç gram plastiği 20 dereceden 200 dereceye çıkartabilir.

Bu hesaplandığında flamentin max ilerleme hızı da belli olacaktır.

Q = m * c * dT + m * L

dT=180

L hal değiştirme enerjisi PLA için bir yerlerden bulmak lazım
c PLA ısınma ısısı
m aranan kütle

Q = 40 joule x 0.238845896627496 = 9.56 Kolori

190 derece için öz ısı  2060.0 J/Kg-°C  (Bizim DT 180 di ama 190 alalım)

http://www.natureworksllc.com/~/media/Technical_Resources/Properties_Documents/PropertiesDocument_7000DMoldFlowReport_pdf.pdf

Durum değiştirme enerjisi hakkında bilgi bulamadım.

E = m * c * dT  den yaklaşık bir şeyler hesaplayalım.

E= 40 =m*2060*190

m=0.1 Gr

PLA yoğunluğu 1.24 gr/mL

Hacim= 0.08 cm^3=80mm^3

(1.75/2)^2*Pi*L=80

L=33mm

Bu işlerden pek anlamam ama bu hesap doğru ise 33mm uzunlukta PLA 40w ısıtıcı ile 1 sn de eritilebilir. Bu durumda hız 33mm/sn nin üstüne çıkamaz.

Eğer cihazı hızlandırmak istiyorsak en başta ısıtıcı gücünü artırmalıyız.

Hesaba itirazı olan varmı?

Fakat buradaki hız flamentin hızıdır.

33mm lik flamet 0.4 mm nozzledan kaç mm çıkar?

(0.4/2)^2*Pi*L=80

L=631 mm

Bu durumda 631mm/sn hızda baskı yapabiliriz.

DaRt

http://www.ijcea.org/vol7/548-P3006.pdf linkteki pdfnin 86. sayfasında 5.22 J/gr olarak verilmiş erime enerjisi (melting entalpy, Hm)

Ancak bu hesap sizi kesin sonuca götürmez. 40W extruderin ısı enerjisinin büyük bölümü dışarıya yayılır, küçük bir bölümü playı eritmek için kullanılır. Bunu hesaplamak pek mümkün değil gibi.

z

Zaten yaptığım hesapta pek çok şeyi göz ardı edildi.

Her şeyi hesaba katabilseydim astronot olurdum.

Ben hala şunu anlamadım. Flamanti parmaklarımla ittirdiğim zaman neden nozzledan 50mm/sn nin üstünde plastik akıtamadım?

Sıcaklığı 200 derece yapıp bir daha deneyeyim.

DaRt

Hocam şöyle bir durum var.
Sabit çaplı bir delikten çıkan bir akışkanın çıkış debisini arttırmak için delik öncesi akışkan basıncını arttırmalısınız ya da viskozitesini azaltmalısınız. Sıcaklığı arttırmak akışkanın viskozitesini düşürecektir ancak bunun kayda değer bir düşüş sağlayacağını sanmıyorum genelde erimiş plastiklerin viskozitesinin sıcaklıkla değişimi çok fazla değildir. Verdiğim dokümanda bununla ilgili bilgi olması gerekli. Yapmanız gereken delik öncesi çıkış basıncını arttırmak bunu yaparken de plastiğin erime hızının çıkış debisinden fazla olduğundan emin olmak. Eğer elinizde cam yünü gibi bir malzeme varsa denemek için extruder etrafına sarıp tüm ısının plastiği eritmek için kullanılmasını sağlayın daha sonra bu elle denemeyi tekrarlayın.

z

Extruder mekanizmalarında motor ile itici dişli arasında ya redüktör yada doğrudan kuplaj kullanılıyor.

Baskı hızı açısından iki sistemi de gözlemleyip bir sonuca varan oldumu?

------------------

İlk yaptığım extruderda kulllandığım  NTC nin B değeri belliydi ve sistemin ölçtüğü sıcaklık ile termometre cihazı aynı değeri gösteriyordu.
Denemeler sırasında 300 derecelere falan çıkınca NTC kabloları aşırı kömürleşti ve daha sonra gittigidiyordan aldığım hazır hotendden söktüğüm NTC'yi kullandım.

Termometre ile sistemimi mukayese etmemiştim. Bugün sistemin sıcaklığı olması gerekenden 8 derece daha düşük tuttuğunu gördüm.

Heriki NTCnin de oda sıcaklığındaki değeri 100K. Bu durumda yeni NTC'nin B değeri ilk kullandığımdan farklıdır sonucuna vardım.
Ancak NTC'nin modeli belli değil.

Acaba sizlerin bilgisi varmı?

3D yazıcılarda kullanılan 100K NTClerin B değeri nelerdir.

İlk NTCde B=3950 idi.

muhendisbey

Direct drive'ın sıkıntılı olduğu aşikar değil mi?

Yeteri kadar basınç yoktur direct drive'da yani hızı düşüktür.
Adım kaçırma yapabiliyorlar ve nozzle tıkanması daha sık meydana geliyor. Redüktörlüde bu problemler yok değil çok daha az.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.