Elektrolitik Kondansatörler

Başlatan dijital74, 31 Ağustos 2016, 14:41:48

dijital74

Elektrolitik kondansatörlerin ölçüldüğünde değerlerinin, üzerinde yazan kapasiteden daha büyük çıkması bozuk olduğu anlamına gelir mi ? Elimdeki çıkma kondansatörleri kontrol ediyorum. Bugün yeni malzeme de aldım biraz, eskilerde bazılarında üzerinde yazandan daha yüksek kapasite var. Malzeme bozuldukça kapasitesi artar mı ?

kaan0

Low-ESR olan kondansatörler üzerinde yazan değerden daha yüksek çıkabiliyor. İmkanınız varsa ESR ölçümü yapın. Bozuk kondansatörlerin ESR'leri yüksek çıkıyor.

dijital74

Esr işi beni aşar. Elimde sıradan aletler var. Bir de Kapasitemetre var.

JKramer

Daha yüksek derken toleransın çok dışındaysa sorun olabilir. Ya da bozuk değildir, üzerindeki yazıyı yanlış yazmışlardır :).

dijital74

İyisi mi yerine sıfır malzeme almışken kademe kademe elimde bulundurduğum çıkma kondansatörleri emekli edeyim. Bazılarının tolerans sapması akla zarar. Kullandığın devreye göre de fark eder.

dijital74

Gerçekten harikaymış. Kaç günde ulaştı size bu ürün ?

kaan0

20 günde ulaşmıştı sanırım. 3.7 volt Li-Ion pil ile çalışıyor. Eski bir cep telefonu bataryasını lehimleyip alt kısmına duct-tape ile yapıştırdım. Gayet kompakt bir görünüm kazandı. Usb üzerinden takılı pili şarj edebiliyor.

polleme

O cihazı ben de almıştım, gerçekten güzel bir ürün. Aynı zamanda kare dalga üreteci ve frekansmetre olarak kullanmak mümkün.

dijital74

Öbür yandan 3 bacaklıları da tanıyıp teşhis ediyor sanırım.  Bu özelliği daha çok hoşuma gitti. Elimdeki çıkma 3 bacaklıları test edebilirim.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi