Akım trafosu voltaj öteleme sorunu

Başlatan WrtM, 12 Eylül 2016, 20:04:11

WrtM

Resimdeki gibi bir devrem var akım trafosundan 5 amper geçtiğinde paralel 75 ohmun uçlarında 250mV gibi bir voltaj oluşuyor.İsteğim ,akım trafosunun bir ucuna dirençli gerilim bölücüsü ile elde ettiğim gerilimi verip,akım trafosunun diğer ucundan adc ile ölçüm yapmak.böylelikle gerilimi öteleyip negatif voltajı atacağım.gerilim bölücüyü ile 2.5 volta ayarlayıp trafo üzerinden 5amper geçirdiğimde diğer tarafta 2.75 volt gibi bir değer okumayı bekliyorum, ancak okuduğum değer daima,gerilim bölücü  voltajı(2.5volt) oluyor.

http://i.hizliresim.com/1NG9V1.png

papsukkal

75 ohm yerine daha ufak değer kullanman gerekebilir.  Direnç yuksek olduğu icin en ufak akımda yüksek gerilim görüyor olabilirsin.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asma

Merhaba
Akım trafosuna 5Aac uygulayıp 250mVac elde etmiyormusunuz?
Bu durumda ölçüm ucunda 2,5Vdc üzerine bindirilmiş 50Hz lik 250mVac sinyal olmaz mı?
ADC nin okuma hızı ve hesap yöntemine göre 2,5V görmesi normal olmaz mı?
Ben pek anlamadığım için garip geldi. O yüzden soru cümleleri kurdum.

Kolay gelsin.

WrtM

Elimde osilaskop olmadığı için ac olayını kontrol edemiyorum.henüz kontrolcünün adc sine giriş yapmadım şimdilik  sadece ölçü aleti ile voltajı okuyorum istediğim değeri gördüğümde Adc ile okuyacağım.

HexfeT

2.5v gördüğünüze göre ölçü aleti DC kademede mi?

WrtM

evet hocam dc kademede ölçüm yapıyorum.

HexfeT

2.5V DC üzerine binmiş 250mV AC voltajı DC kademede göremezsiniz ki zaten.
AC kademeye alın. 2.5V DC baypas olur, 250mV AC görebilirsiniz işler yolundaysa.

WrtM

ölçü aletim saçmalamaya başladı en iyisi bayram tatilinin bitmesini bekleyip osilaskop ile sinyali incelemek.