evde subwoofer kabin yapımı!!!!!

Başlatan nuri osman paşa, 09 Ocak 2003, 09:35:33

nuri osman paşa

tebrikler.bana cool edit ile duyabildiğin alt kesim frekansını bildirebilirmisin?birde resimdeki kabin senin kabinmi?Fiyatlar

nasıl (hem hop hem kabin)?

Üzerinde 500W yazıp satılan küçük çin malı cihazlar en güzel yanıtı 5W ile vermişşin,tebrikler.Kaliteli ses için 5 W yeterli.Ama bence sistem dediğin min

5X10W + 35W olmalı.Gerçi senin anlattığın kadarıyla camlar oynuyorsa fazlasına gerek yok.
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

aster

bende 2x150w rms var henüz sonuna kadar denemedim (camlardan)
ama senin sys hoşuma gitti
olayı bir

toparlayıp neyi nerden nasıl hangi marka vs bir anlatsan da bizde
bu hazzı tatsak :D

nuri osman paşa

çok ama çok yakında yeni bir başlık altında yeni ses sitemimin şemasını yayınlayacağım.Çalışmaları devam

ediyor.

Genel özellikler;

%0.01 THD+N için

5X15 W 8 ohm (Uydular için)
+
4X22W 4 ohm (Dual subwoofer için)(ikisi hazır diğer ikisi gelecekte eklemek

için,her köşeye bir adet)

3X15W 8 ohm (3 adet oda için mono seslendirme çıkışı)

Her bir kanal için ayrı ve birde tüm kanallar için birlikte olmak üzere ses,tiz ve bas

ayarları.

Ses kanalları seçimi;

mono 5.1
stereo 5.1
stereo 2.1
surround 5.1
Direk 5.1

Fazlasınıda ekleyebilirim.Bir adet f877 ve bir adette 4X20

LCD,lm1876 ve tda1524a kullanıyorum.MC4558 ler ve bazı CMOS entegrelerle beraber 5V rölelerde var.

Bir analog güç vumetresi de ekleyebilirim.

Devrenin ana amacı,stereo

bir kaynaktan 5.1 ses elde etmek.Bu sesi istersem tüm kanallara mono olarakta verebilirim.Mesela tv yayınları mono.İstenirse kendi dekoder devresi yerine harici kaynaklardan sürülebiliyor.Daha bir

çok özellikler olacak.Yeni bir başlık açayımda arkadaşlar bana yeni fikirler versinler.

Mesela cihaz üzerinde 3 adet tuş olacak +,- ve ok.Herşey menü üzerine kurulu olacak.Ekranda gerçek

zamanı ve ortam ısısını gösterebilecek.Mesela programların başlama saatini gösterebilir.

Bu arada bende bir DVD var,harici giriş olarak (5.1) bunu kullanacağım.Belki birde ekstra bas

özelliği gibi şeylerde ekleyebilirim.

Tüm amfi katları lm1876.22W 4 ohm,15 W 8 ohm.İşimi görür.Güç kaynağıda rms gücün 1.5 katı olacak.

Saygılarımla

aster

harikasın sabırla bekliyoruz :D
kolay gelsin

cozturk

Sevgili arkadaşlar,

cool editte  24Hzi 5Hz zarf ile modüle ediyorum. daha güzel oluyor.  En düşük olarak şuan tam

hatırlayamuyorum fakat 24hz galiba.(28 kesin de)  Belki daha aşağısıda çıkıyordur. ben duymuyorum.

wav dosyanın başlangıcını ve sonunu fade in ve fade out ile yumuşatmak lazım.  

Her ne kadar  hoparlör gecikme devresi  ilk besleme verildiğinde işe yarıyorsa da  pcden sesi çalmaya başlarken (sound card initialising)  bu yumuşatma gerekiyor. Pıt sesi

Poat diye duyuluyor.

5w anfi pc

ve ev için şimdilik fazlasıyla yeterli. Anfinin çıkışındaki kondansatör  ve hoparlör  empedansı(sadece 4 ohm R değil) doğal Yüksek geçiren filtre olduğundan alt kesim frekansını daha da azaltmak için  

LM380 çıkışındaki kondansatörü 4700uF ile değiştirdim. Hoparlör gecikme rölesi ilk besleme verildiğinde 2 ohm ile  bu kondansatörün ucunu toprağa çekiyor.  birkaç saniye sonra da hoparlöre

bağlıyor.  Bu esnada hiç flop sesi olmuyor. bence bu direnç ile kond. doldurmak çok önemli.

Dış alanda nereden geldiği belli

olmayan  yankılı dinozor sesi
(işkence sesi) için 75W anfi kullanacağım. 2 x 150  W var zaten. pcbnin yarısını kesip başka bir kutuya

koyacağım.

Benim kabin resimde görünen değil. Bazuka tipi dediğim.  İmalattan 30Milyona aldım. perakende satanlar 45-55 milyona satıyor. c tipi hoparlörü 130 Milyona aldım. f  tipi

120 olur dedi. Kabinin içini elyaf doldurma gereği şimdilik duymadım.

Hoparlörü bir pioneer bayiinden aldım. Digicom(ithalatçı) direk satmıyor. Şowroomunda ise liste fiyatı uygulanıyor.

bayi daha ucuza satıyor. kabini de bu bayilerde bulabilirsiniz. Ben İmal edilen yere gittim. Birçok çeşit vardır umuduyla.. Fakat pek çeşit yok.  Sanırım hesap ve kitaplarıyla adama gitsem istediğim

kabini yapar. Maliyeti ne olur bilemem.

NICHOLAS

Nuri Osman Paşa ustanın  subwoofer ile anlattıkları iyi güzelde kaç kişi o kadar para verip pioneer woofer

alabilir.Herkes bulabildiği kaliteli olduğuna inandığı woofer'ı alıyor.(Buna bende dahilim.Tabiki verimini göze alarak!)Çöztürk ve diğer arkadaşlardan ricam ellerindeki kabin çizimlerini herkesin

faydalanmasını sağlamak amacıyla picproje yahoogroups  sayfasında yayınlarsanız sevinirim.Gerçi artık şu aralar insanlar bu sistemlerle fazla ilgilenmiyor.50$ verip  yalancı 5+1 hoparlörler alıp

mono sesli vcd filmler ile ev sineması zevkini yaşamaya çalışıyorlar.Geçenlerde çarşıda gördüm çin işi 200 milyona uzaktan kumandalı bir amfi vardı.Hatta ekran dokunmatikti.Bir fırsat elime geçti ve

içini gördüm beş para etmez.İçinde %20 thd'si olan tda 2030 vardı.Şimdi bu benim yaptığım (2 X STK 050 +300w toroid trafo+floresan ekranlı vumetre +lm 1036 tonkontrol)amfinin masrafından

daha az paraya satılıyor.Ama ben zevkim için böyle şeyler yapmaktan bıkmayacak vede kaçmayacağım.resim ekleyecektim ama olmadı.acaba neden?

nuri osman paşa

benim için woofer markası farketmez.Ancak içinden teknik verileri ve ses sabitleri çıkmıyorsa buna uygun kabin

tasarlanamıyor.Program bu verileri istiyor.Hem ucuz hemde teknik verileri olan bir wooferi bende arıyorum.Bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşsın.

seyhun

Arkadaşlar ses sistemimden rahatsız edici şekilde vınlama sesi geliyor özellikle geceleri subboferi yani pc ye bağlı olan ses

sistemimi açmaya gıcık oluyorum.İçindeki elektronik parçalardan özelliğini yitiren parça mı oldu ki?tavsiyeniz nedir?
Sevgilerimle

cozturk

Bunun çözümü zor değil. Benzer sorun bende de oluyordu. Anfinin beslemesine 10 000uF kondansatör

bağlarsan büyük ölçüde çözülür.

Daha garantili ve çok basit bir yöntem istersen devreyi itinayla takip et.  preanfi kısmının beslemesini bul. burayı 470 ohm gibi bir dirençle ana beslemeden

yalıt sonra preanfi beslemesine paralel 1000 uF bağla .temiz çözüm.

Anfi entegreden oluşan bir anfi ise, entegrenin özel bir pini oluyor. buraya küçücük bir kondansatör bağlıyorsun.

vınıltı yok oluyor. TBA820 de bile var.

Sanırım sizin subwoofer piyasada satılan ucu tip bişey olsa gerek. hoparlör gecikme devresi filan da yoktur değil mi? Her açışısınızda Flop sesini

duyuyor musunuz?

NICHOLAS

Dikkat ettimde hergün birileri amplifikatör şeması arayıp duruyor.Ama nedense kimse hoparlörler ve kabinler konusunda hiçbir soru sormuyor.Amplifikatör yapmak marifet değil.Asıl marifet istediğiniz sesi verebilecek hoperlörü bulup uygun kabini tasarlayabilmek.Ama nedense arkadaşlar bunu hep atlıyor.Zaten bu konu başlığındaki yorumların azlığındanda belli olmuyormu?Şahsen bu kabin konusunda oldukça muzdaribim.Kaliteli olduğuna inandığım İki adet sinefon marka 100 watt'lık hoperlörüm var.Kabinler ise tam bir felaket.Onlardan ancak olsa olsa köpek kulübesi olur.Deli kafam kır odun sobasına at yak diyor ama garibanlık belimizi büküyor.Yenisini yaptırmak istedim.Arkadaştan bir şema aldım marangoza yaptırayım dedim,ders masasını 120 milyona satan adamlar kabin başına 70 80 milyon istedi.Herneyse Nuri Osmanpaşa'nın ses sistemini halen sabırsızlıkla bekliyoruz.Ellerimi ovuşturmaktan ellerim nasır bağlamıştı onlarıda çöztürk'ün vereceği kabin çizimleri dökecek.Yakında ellerimde deri namına birşey kalmaz herhalde.Tüm arkadaşlara iyi çalışmalar,başarılar ;)

cozturk

Sayın Nicholas dostum,

Kabini  marangozda yaptırmak akıl kârı değil. Çok kaba saba olur. Bunun yerine  sadece mdf üzerine çalışan bir yer buldum. Hani hobi amacıyla satılan boyanmamış mdf kutular, dekoratif eşyalar,  sandık vs. satılır ya ... işte onları üretiyor.

Adam da bu işe acayip meraklı .. arabasında 4 milyarlık sistem varmış.. Çalmışlar.. fakat bir iki aydır uğrayamadım.
Sen hesap kitabı yap getir. hemen yaparız dedi. Kendisine de lazımmış. Belki de  benim hesaplayacağım 6th order subwoofwer kabini seri üretim bile yapar.   :x
Neyse benim yapacağım şey WinISD programıyla hesaplamaktan ibaret. Sihirli bir takım çizimler filan yok :lol:.  

Bir de bende  küçük bir el kitabı var. Fakat burada hesap yazmıyor. Sadece hazır bir takım kabinlerin ölçüleri var. JBL vs. Bu kitap en az 15 senelik vardır. Hala aynı marka hoparlörler bulunur mu bilemem.

Satın almak isteyen olursa hazır satılan anfili subwoofer o kadar pahalı değil. 130$ a uzaktan kumandalı tipi filan var.

NICHOLAS

Dostum bana 130 $'a sistem önermene gerçekten çok üzüldüm.Biraz daha fazla para verip kendim yapmayı tercih ederim.Hiç olmazsa içime sinen birşeyler yapmış olurum.Yeter artık şu çekik gözlü bodur çinlilere kaptırdığımız paralara!
 Sevgiler,sağlıcakla kalın.

cozturk

Uzaktan kumandalı 130$ lık aktif subwoofer uyduruk bişeye benzemiyor.  Estetik filan da tamam.(estetik çin malında da var diyeceksin..). Karaköyde Balıklı han civarında Bots'un şowroomu var orada bir bak istersen.

Fakat ben bunu öneriyor değilim. öyle olsaydı kendim alırdım. yine de çoğu kişi için tatminkar olabilir diye.. yazdım. Ayrıca orada 5+1 ..3+1 vb. DVD filan birçok sistem var.

Saygılarımla

cozturk

Arkadaşlar, Kabini test için bazı yankılı sesler sentezledim... ilgilenen varsa :

MCU... Home / UsersFiles / Subwoofer_Test

http://www.mcu.cz/atm/index.php?direction=&order=&directory=UsersFiles/Subwoofer_Test&

Bana şimdi yankılı dinozor sesi lazım. acaba nerden bulurum? İnek sesini biraz yavaşlatıp sonra  da reverb .. eklesem mountain.. ortamı ile nasıl olur acaba.? Yukarıda bahsettiğim sesleri FL studio ile sentezledim.

Bu seslerin özelliği midi gibi düdük şeklinde olmamasıdır. wave olarak sentezliyor. Yankı kısmını ise ses kartının Sound Manager  ayarlarından yaparak elde ettim. Program demo old. kayıt yapmıyor. Fakat ben bu sesleri çalarken Windows ses kaydedicisi ile yakaladım.

Böyle bass sesleri bulursanız lütfen paylaşınız. yahoo da bassclup filan var ama içi boş pek aktivite olmamış.

exerbol

ersan00155064 arkadas winisd diye google de arattığın zaman çıkıyor biraz araştırmacı olmak lazım arkadasklar yiyelim olmaz

.
BİLGİ PAYLASTIKÇA BİLGİDİR .