evde subwoofer kabin yapımı!!!!!

Başlatan nuri osman paşa, 09 Ocak 2003, 09:35:33

nuri osman paşa

arkadaşlar aşağıdaki linkte winisd beta adlı bir program var ve freeware...
Bu programla kapalı, bassreflex ve bandpass kabin tasarlayabiliyorsunuz...
Sizden bazı hoparlör parametrelerini istiyor sonra bir kabinde kaç tane sürücü kullanacağınızı istiyor en sonundada hangi tip kabin olacağını seçiyorsunuz...ayrıca aktif ve pasif filtreler için hesaplama aygıtı ve birde ses kartı üzerinden çalışan frekans üreticisi var...program beta ama güzel çalışıyor..

Kendim yaptım: İki tane pioneer tsw-203f aldım.20cm bass hoparlörü ve 4 ohm.kutusundan çıkan kağıtta programın sizden istediği tüm bilgiler var...aslında bu hop çok kaliteli değil hatta karakteri dengelide değil ama ucuz...100lt bass reflex kabin ve dev gibi iki tane hava portu...manyak bass veriyor ama bence sadece hip-hop veya techno müzik için uygun...basslar çok derin fakat klasik müzik için iyi değil...

Güç muhteşem iki tane nominal gücü  120W olan hoparlör ile neredeyse 300W ses gücü...birde 2x150 W 4ohm çıkışlı bir amplifikatör yaptım...Fakat buna gerek yok ev kullanımı için bir sürücü ve 30W rms gibi bir amp.ta yeterli olur...

Gelelim size tavsiyeme...program ile beraber 30cm lik model olan tsw-303f kullanın...kabin bassreflex olsun...amp. olarakta temiz 180W ve %10 distorsiyon ilede 250W çıkış verebilen bir amp.yapın.400W gibi de bir trafo ile beraber regülesiz ama güçlü bir besleme ilede bu amp.ı besleyin...
:!:  :!:  :!:  :!:  :!: CAMLAR PATLAAAAAAAAAAAAARRRR... :!:  :!:  :!:  :!:  :!:

birkaç uyarı:
*Başka hop.lar için tasarlanan kabinleri diğer hop.larla kullanmayın hepsi ayrı özelliktedir...

*Hava portları iç kenarlardan en az 7.5cm uzakta olmalıdır...portların çaplarını ve uzunluklarını program zaten veriyor...mdf bulamazsanız 1.8lik suntada işinizi görür...

*programın otomatik olarak sunduğu kabin tasarımından sol ve sağ mouse tuşlarını kullanarak kabin hacmini ve port ayar frekansını değiştirebilirsiniz...

Benim 20 cm lik hop ile yaptığım kabinin sesi 30lik hop.un kapalı kabinden çıkardığı sesten çok daha derin ve doğal....

http://www.linearteam.dk/winisd.html      :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:

ama pro versiyonu henüz pek kullanışlı değil betayı tavsiye ederim...çalıştığı benden garanti.......

:arrow: Çekinmeyin sorularınızı yazın fırsat buldukca yanıtlarım... :shock:
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

diot

HOPERLOR KABİR YAPIMI İLE İLGİLENENLERE..:

BİR ZAMANLAR ELO ELEKTRONİK DİYE BİR DERGİ VARDI (YÜCE YAYINLARI)

BU SERİNİN CEP KİTAPLARI DİZİSİNİN HOPERLOR KABİN YAPIMI İLE İLGİLİ KİTABINI BULABİLİRSENİZ, İÇİNDE ONLARCA MARKALI KABİN TEKNİK RESİM CİZİMLERİ VAR... AYRICA AYNI SERİNİN HOPERLOR FİLİTRELERİ KİTAPCIĞIDA VAR..  BULURSANIZ İNCELEYİN GAYET DÜZGÜN KABİN VE FİLİTRELER  BULUNMAKTA..

nuri osman paşa

sakın denemeyinnnnnn....bendede var ama kesinlikle tavsiye etmiyorum...

niye?

aynı tip sürücüleri bulmanız biraz zor...hemde çokta bir subwoofer dizaynı yok...mesela gidip kef b200 sürücüyü nereden bulacaksınız....??????????????????

diot

kitapçıkta bulunan sürücülerin bir çoğu piyasada bulunuyor..

örnek olarak: seneler önce  voice tiyatro kabini ve oradi bazı modelleri yapmıştım.
aynı sürücüyü bulamazsan bile bazı ufak modifikasyonlar ile diğer benzer sürücüler kullanılabilir.  

örnek olarak.. bu voice ses kabinini haluk levend in konserinde solist kabini ve anap propagandasında konuşmacı kabini olarak kullanmıştım. çokta başarılı idi.. (gerçi biraz hantal ama) ..

demokrasilerde care tükenmez .... bulmak isteyen bulur..

nuri osman paşa

şu başlardaki dev kabin değilmi?hep yapmak istemişimdir...

diot

yes ..
öntaraftan horn .. alt kısım basreflex  yanlız voice için kullanılır.. (ses için)

bas entrümana gelmez.. yanlız biraz hantal fakat tek hoperlor ile konferans için güzel.

ersan00155064

arkadaşlar ilk mesajımı yazıyorum ben yeniyim...

kabinlerle ilgileniyorum...

yukardaki linkte birşey bulamadım yani açılmadı...

başka yerden programı bulamazmıyım...

yada acaba bana gönderen bir arkadaş varmı???
yardımcı olursanız sevinirim...
teşekkürler...

nuri osman paşa

bana mail at yarın sana programı yollayayım, 860kb gibi bir boyutu var mailini ayarla.

nmizrak@kumtel.com

selamlar

nuri osman paşa

sercan_u

selamlar arkadaşlar ben bahsettiginiz programı indirdim fakat anlamadım türkçe bir yazılım veya görsel bir program bilen varmı? cevap yazarsanız sevinirim  :shock:

nuri osman paşa

selam

aslında programın kullanımı basit.ilk önce kullanacağın hoparlörü seçiyorsun.Eğer listede olmayan bir hoparlör kullanacaksan bunu daha önceden kaydetmelisin.sonra tam sırasını hatırlamıyorum ama bir kabinde aynı hoparlörden kaçtane kullancağını belirtiyorsun.Ancak birde push-pull çalışma olayı var.bu seçeneği açarsanız en az bir çift hoparlör birbirlerine ters fazda (önyüzleri birbirlerine doğru) monte edilmesi gerekiyor bu sayede kabin hacmi yarıya iniyor.sonra kabin tipini seciyorsun.bass reflex yada 3. dereceden kabin tavsiye ederim.kendi otomatik olarak en uygun değerleri zaten veriyor.daha sonra kullanılan malzemelerin kalınlığını veriyorsunuz.Fare yi kutu şekli üzerinde gezdirirken sağ ve sol tuşları kullanarak kutu hacmini ve portların merkez frekansını değiştirebilir ve bunların sonuç olarak toplam frekans bandı üzerindeki etkilerini kolaylıkla görebilirsiniz.

winisd kendi dalındaki programların en kolay kullanılabilenlerinden.Ancak biraz bilgisayar başında vakit geçirmek gerekiyor galiba.

İngilizce olarak help dosyasında bayağı bir anlatım var.İngilizce bilmiyorsanız yapacak pekte birşey yok.Yada türkçe kaynakları olanların burada yayınlaması hiçte fena olmaz. Vallahi biraz vaktim olsa kralını hazırlayacam ama fabrika işlerinden ne pice ne elektroniğe ne gprse nede ses frekansına ayıracak vaktim olmuyor.Ahhh ah önce yüksek okul sonra fakülte günlerim ne güzel günlermiş...Şimdi sadece fazladan uyumaya vaktim kalıyor.Yani anlayacağınız hadi oturalımda elektronik, pic ve pc destekli scada sistemi kurayım diyorum ama nafile kafa kalmıyor.

saygılar...

cozturk

Sevgili arkadaşlar,

Alıntı yapılan: "nuri osman paşa"..İki tane pioneer

tsw-203f aldım.
Bu hoparlörlerin f tipi "free air" için. Kabinde kullanılacaksa c tipi

olması gerekiyormuş.

Ben de antrak taki subwooferi yapmak istiyordum. fakat  bukadar zahmete gerek olmadığı kanaatine vardım. 1 adet

tsw-254C   aldım. evde zaten  500w güç kullanacak değilim. 1 adet yeter.  

4.dereceden akustik alçak geçiren filtreye (kabin) de gerek yok. Hazır

kabin  yapan bir yer var. kabini oradan alacağım. Üşenmeyip adamın yaptığı kabinlerin hacmmini hesapladım. orijinal pionner doküman larındaki ile aynı. Zaten %10 tolerans varmış. Yalnız adam

kabinin içini yumuşak bişeyle kaplamamış. Dışını kaplamış. Bu malzemeden biraz daha isteyip içini kaplayacağım. 150W anfim zaten var. sadece girişine TL84 gibi  düşük gürültülü bir opamptan

mütevellit alçak! geçiren  filtre yaparak subwooferi sürmek gibi bir niyetim var.

Neyse işlem tamamlanınca son durumu anlatırım.

nuri osman paşa

bass reflex mi yapacaksın yoksa klasikmi?Yani akpalı kabin.Bnece uğraş ama bas reflex yap.Alt kesim frekansı çok düşük

oluyor.Kapalı kabin yapacaksan boşuna pioneer'lara para verme bir fark oluşmuyor ben denedim.

cozturk

Nuri Osman Paşa arkadaşım, çok teşekkür ederim. bu program süpermiş. Kabin hesabı yapacak tüm arkadaşlara tavsiye

ederim. kesinlikle  bir deneyin. 4. derece veya 6. dereceden agf kabin hesaplamak çocuk oyuncağı. "New" ile hemen dizayna başlayın. program sizi yönlendiriyor.

Benim aldığım kabin

galiba bas reflex oluyor(bass-reflex, içinde kapalı bir hücre bulunmayana mı deniyor? Port var. Hacim olarak 25.5 litre değil. biraz daha az gibi. port da 33.5 cm uzunluğunda değil.  Şekil olarak

adam biraz yorum katmış. kabinin kesiti U şeklinde uzunluğu ise 45 cm civarı. ön tarafta hoparlör arkada port ve bağlantı noktası var. (bazuka modeli).

Yılda binlerce kabin satıyormuş.

Kitaplarda görünen exponansiyel kabinleri filan bilmiyor.  Orada oto anfileri beslemesine bağlanan  büyük kondansatörleri gördüm. bazıları üzerinde minik bir display vardı. sanırım şarj-deşarj

durumun gösteriyor.

Ben şimdi hoparlörü monte ettim fakat henüz anfiye bağlamadım. Sanırım hafta
sonuna kadar hallederim.İyi olmazsa şöyle bişey mi yapsam acaba?

cozturk

eveet  arkadaşlar, sanırım bu konuyla ilgili pek kimse yok.  Sanırım 1-2 hafta içinde okuyup  1-2 satır yazan

çıkabilir.

Her neyse ben bu kabini aldım. 500Wlık hoparlörü 5watt(yalnızbeş) lm380 li anfi ile sürüyorum. Girişinde rc filtre var sadece .Canavar gibi ses çıkıyor. Hatta ben bunu sokakta

düğün yapan kişileri dövmek amacıyla kullanmayı düşünüyorum. Bir de yandaki boş arsada uluyan köpek vardı.... sadistmiyim

neyim.?

Cool Edit ile 24Hz Ses üretip sesi sonuna kadar açtım  camlar filan zangırdadı. Deprem gibi bir ses oluştu.

Benim zaten anfili stereo PC hoparlörü

var. Bas sesler için hazır subwoofer alacaktım. Neyse bu çok güzel oldu. size de tavsiye ederim.