evde subwoofer kabin yapımı!!!!!

Başlatan nuri osman paşa, 09 Ocak 2003, 09:35:33

harmonious

ya bu 5w la nası çok ses alıyosunuz..ben yeni üyeyim merak ettim.
ben 400w stk 2+1 set yapmayı düşünüyorum entegreleri aldım..
40cm+25cm 2 woofer ve 2 mid 2de tweeter almayı düşünüyodum...
5w yeterse boşuna masraf yapmıyayım!!!!

bu olayı iyice açıklayabilirmisiniz?

ilyas

Evet arkadaşım bende buna anlam veremedim olay sadece sesi duymak değil hissetmek olsa gerek.

cozturk arkadaşım bu konuyu biraz daha açarsa faydalı olacak.
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

cozturk

lm380,  5watt rms güç verse de pik akım 1.3A imiş. Bu durumda 12v için max tepe gücü 12W dan daha fazla oluyor.  (P=V²/R veya P=VxI)

Gelelim çok sesin sırına: kaliteli bir subwoofera tüm sesi gönderirseniz benim aldığım gibi ses alamayabilirsiniz. Ya pasif crossover denen filtrelerden kullanacaksınız yada safi, süzme  bass ses göndereceksiniz.

Ben bu hazır aldığım kabini satmak istiyorum. Kendim başka yapacağım. Fakat yanlış anlaşılmasın gayet güzel çalışıyor. İsteyen olursa deneyerek alma imkanı var. İşte burada foto vs. zipin içinde
http://groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil/files/Market/

diot

Arkadaşlar senelerdir ses frekans tekniği ile ugraşmaktayım.
teorinin anında pratikde epey tecrübem oldu . abartılı güçlerde amfilere hiç gerek yok. benim kullancağım 2x20 watt rms bir amfi ve  düzgün tasarlanmış kaliteli bir kabin ile son derece tatminkar sonuçlar elde edilebilir. Burda önemli olan Kabin, hoperlor  ve filitrelerdi. Genelde piyasada bu tür kabin yapanlara bakıyorum bir çok yanlış tasarım görüyorum. Örnek olarak küçük bir oturma odası için horn tip kabın. Veya açık alanda düz membranlı hoperlorlar gibi.

Öncelikle kullanacağınız ortam , genelde dinldediğiniz müzik türüne göre hoperlor ve kabin seçmelisiniz. Adi ve  verimsiz hoperlorların vereceği ses sizleri pek tatmin etmeyecektir.
  Eğer kuvvetli bas almak ise derdiniz bu iş sadece kabinde bitmemektedir . kabinin kullanılacağı odanın boyutlarının da hesaba katılması gerekir. ayrıca kullandığınız kabinin rezonans frekansının  bass hoperlorun alt kesim frekansının altında olması gerekmektedir.
altkesim frekansının düşürmek için iç hacmin litre olarak büyük en,boyve genişliğn oranları bir birine yaklaşmaması gerekmektedir.Kabin içi dogu maddesi olarak doğal keçi yünü kullanmalıdır.

cozturk

Alıntı yapılan: "diot"..bu iş sadece kabinde bitmemektedir . kabinin kullanılacağı odanın boyutlarının da hesaba katılması gerekir...
Çok doğru. Bir bas sesin duyulabilmesi için sesin en azından birkaç adet dalgası oda içine sığabilmelidir. Bir kitapta basit bir formül vardı:
Duyulabilecek en bas fr= 900 / (Odanın en büyük boyutu)

harmonious

şu an kendi yaptığım kabinleri kullanıyorum 2 adet.20 şer santimlik woofer lar var ama yetmiyo....arkadaşlarım bası 3 kat aşağıdan duyuyo kabine 2x40w amfi bağlı.daha önce aynı kabine trt ank radyosunda 2x120w amfi bağladık.sesi açamadığımızdan tek kabine bağladık 1,5m den bası tüm vücudunuzda hissediyosunuz woofer yerinden çıkacak gibi oynuyodu..herkes tasarımımı beyendi, ama yetmiyo..

bu nedenle 5w la nası tatmin oluyosunuz henüz anlamadım ama çalışıyorum yardımcı olun

cozturk

Hoparlör ile aynı oda içinde  bulunarak 120W lık ses dinleyen insan geberir. Yüksek güçlü amp. kötüdür demiyorum. Başka abvantajları da olabilir. THD si çok düşük filan olabilir. İlla full güçte kullanmak gerekmez.
Evde kullanmak için TDA2005 ten bir  amp. yapmanızı öneririm. 20W. Entegrenin toptan fiyatı 0.8$ dan daha az.

harmonious

yav anlayamadım hala .... :?:

ozaman bendeki 2x40w amfiyi doğru kullanırsam şu 5w lık amp yapan ark ıkinden 16 kat fazla güç alırım size göre...

bide filtreni şemasını yollarmısınız bi bakalım..

Erol YILMAZ

120W'lik ses düğün yapmak için yeterli. Test edilmiştir.

ilyas

güzelde düğün 10w lada yapılır amaç tatmin olmak, daha yükseği istemek, bence yüksek ses bir hastalık insan hep daha fazla ses istiyo kulağın dayanmasada hissetmek önemli...

Erol YILMAZ

Hicbir isitme cihazi fıtri kulak gibi rahat bir şekilde ses almani saglamaz.

Alıntı Yapkulağın dayanmasada hissetmek önemli...

aster

bendeki aleti (stereo bir cihaz)yaklaşık 3-4 W açıp normal kısıklıkta dinlediğimde alt komşu duvarmı yıkıyorsunuz diye şikayete geliyor ama ortamda normal ses var
cihazdan çıkan sinyalle hoperlörün uyumu çok önemli
özellikle divx ve dvd lerdeki ses sinamayı aratmıyor

diot

oda yeterince büyükse ve hoperlor kabinleri arasıda yeterince açıksa (alt kesim frekansının dalga boyunun yarısından fazla olmalı. ayrıca kabin ile karşı duvar arası altkesim frekansı dalga boyundan büyük olmalı.
bas sesi alırsın.

CeaSeR

Arkadaşlar bu haparlorlerin ne tipi olduğunu nasıl anlıyacaz mesela benim elimde 4 adet kapı haporloru var ama üzerinde
DRS 99 - Mark v yazıyo by "V" tipimi oluyor illa bi tip olması içim markalı olması mı gerekiyor tip neye göre değişiyor teşekkür ederim
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

ilyas

Hicbir isitme cihazi fıtri kulak gibi rahat bir şekilde ses almani saglamaz.

Erol iğnelemeni anlayamadım biraz daha konuyu açabilirmisin...