Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Şifreli elektrik

Başlatan ankyra, 27 Eylül 2016, 16:12:07

ankyra

Forumda konuşuldu mu bilmiyorum, belki kaçırdım. ancak arama yaptım bulamadım. bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir merak ediyorum.

http://www.milliyet.com.tr/guneydogu-ya-sifreli-elektrik-ekonomi-2312526/

AXI

Daha uygulanmaya konmadan kılıfınuydurulmuştur
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

mert3162

Enteresan bir fikir mesela mesela benim ilk aklıma gelen şey frekanslamı oynuyacaklar yoksa frekansın üzerine bir sinyal bindirip onunla sayaca verimi aktaracaklar.Beynim yandı nasıl yapılabilir tartışsak güzel olur bu konuyu
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

engerex

Olayın detayını bilmiyorum ama şöyle yorumlayayım.

Şifreli sistem sayesinde merkez ile kullanıcının sayacı arasında iletişim kurulacak. Sayaçlar uzaktan okunabilinecek ve müdahale edilebilinecek. Yani bu ne demek? Sayacın okunma vakti geldi. Hop uzaktan sistem okuyup faturalandıracak. SMS ve eposta gibi ucuz yollarla sana fatura bilgilerin gönderilecek.  Faturanı vaktinde ödemedin. Hop elektronik tebligat isle SMS, eposta, edevlet üzerinden tebligat gelecek ve vaktinde ödemezsen sayacına hooop bi komut elektrik alamayacaksın. Faturasını er yada geç ödeyen kullanıcıyı etkileyecek. Peki Güneydoğu? Bu sözde şifreli olayda saat olmayınca işe yaramıyor. Adam saati söküp atsa kimse birşey diyemiyor.  1 yıl fatura ödemeyin uyarı dahi yok.

Elektrik hattı üzerinden veri iletilir mi? Eğer takp ettiyseniz yurtdışında elektrik hattı üzerinden internet hizmeti veren servis sağlayıcılar var. Hatta ülkemizde de vardı. Şu anki durumunu bilmiyorum. Şu an evde/ofiste elektrik hattı üzerinden ağ kurabiliyorsunuz.

Anlayacağınız "ŞİFRELİ ELEKTRİK" tanımı sadece kılıf.

serdararikan

kaçak elektriğii sayaçtan almıyorlar ki sayacı by pass  ediyorlar.saçma geldi bana kaçak elektriği önleyecekmiş :)

muhittin_kaplan

Bize Kabaran Birşey Var..

Andromeda

Trafodan müstakil hattı olan müşterilerde işe yarar..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

एक होना

Yetkili kişi kaçak tüketimi iyice hesaplayıp batıya yansıtacak faturayı.
Nasıl becerdiyse elemen direkten hat çekip trafo bağlamış tarlasına.
Bunun gibi bir dünya kaçak var.

MrDarK

Alıntı YapSistem nasıl çalışacak

- Trafodan elektriğin iletimi sırasında enerji kripto sistemiyle şifrelenecek.
- Sözkonusu enerji abonenin akıllı sayacına ulaştığında şifrenin çözülmesi beklenecek.
- Her iki taraftaki şifreler eşleştiğinde aboneye elektrik hizmeti verilecek.
- Trafo, sayaçtaki şifreyi tanımazsa aboneye elektrik verilmeyecek.

- Söyledikleri gibi trafodan sinyal gönderimi yapacaklarsa bu işin adı PLC(Power Line Communication)'dir.
- Her sayaçta PLC algılayan ve çözen bir donanım olacak. Sayaç maaliyetini arttıracak bir haberleşme teknolojisidir. (PLC kısa mesafelerde etkili iken uzun mesafe ve gürültülerde işe yaramaz bir haberleşme aracıdır)
- 3. maddede bir sıkıntı yok
- Enerjiyi sayaca yollayacak birim trafo iken bu maddede enteresan bir şekilde yanlış anlatılmış sanırım. Söylenmek istenen sayac şifreyi tanımazsa elektrik vermeyecek.

Bu vb durumların hiçbiri enerji hattına kanca atma yöntemini durdurmuyor. Adamlar zaten dediğiniz gibi sayacı by-pass ediyor. Bu iş en temiz sayaçlardaki GPRS'li OSOS(Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) ile akıllı takip yazılımları ile yapılır. Trafonun ne kadar enerji ürettiği belli. Bölgedeki sayaçlardan gün sonu tüketimleri rapor olarak alırlarsa kayıp kaçak oranı bölgelere göre bulunabilir diye düşünüyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mihri

Faturasını ödeyen namuslu vatandaşın gözünü boyamaktan ve yeni sayaç ihalesiyle birilerinin ceplerini doldurmaktan başka bir şey değil. Koskoca Türkiye bildiğin aile şirketi oldu ...
"Eppur si muove!"

yas

Mevcut iletim altyapısıyla pratikte mümkünü yok bu işin. Ancak enerji son kullanıcıya havadan verimli bir şekilde iletilebilirse böyle bir uygulama hayata geçebilir. Güneydoğuda büyük geneli ele alırsak ödedikleri tek fatura gsm ve telekom faturalı bunlara yapabilecekleri hiç bir müdahale olmadığı için. @elek in dediği gibi ancak her müşteriye trafodan müstakil hat olması gerekli buda uygulama açısından mümkün değil.

Mucit23

Benim anlamadığım güney doğuda kullanılan kaçak elektriğin faturası neden Türkiye geneline kesiliyor? Şöyle bir düzenleme yapılsa olmazmı. Her AG trafosunun bellirli bir kullanıcı sayısı veya abonesi var. Trafonun çıkışında Genel bir Elektrik sayacı olsa ve bu elektrik sayacının kaydettiği tüketim ile abonelerdeki toplam tüketim karşılaştırılıp kaçak elektrik miktarı bulunur. Bu kaçak elektrik miktarı o trafonun beslediği abonelere paylaştırılır. Böylece o bölgede kullanılan kaçak elektrik yine o bölgedeki kullanıcılardan çıkar. Mantıklı olan bu değilmi? Böyle olursa kaçak elektrik ihbarları bile artabilir.

ipek

kardeşim 78 yılında güneydoğuda görevli idi,yoldan geçen tele kanca takıp fütürsuzca kullandıklarını,denetimin sıfır olduğunu,memurun eve girmeye yada bahçeye girmeye korktuğunu,her evde bir keleş olduğunu bildiğini,aradan geçen yıllara rağmen hiç bir adım atılmadığını,bu arada en az on hükümet kurulduğuna,olayların bundan sonrada tempoyu bozmayak şekilde böyle devam edeceğini beyan etmişti..kansere çare belki olabilir ama buna yok,çünki kimse hapse atılmamış,yargıç önüne çıkarılmamış,dava edilmemiş, tıpkı sigara cezası gibi bu güne kadar kimden talep edilmiş,varmı bir örnek,adamlar yıllardır hırsızlık yapıyorlar göz yummuşsun,bir kilo baklava çalan çocukları 20 yıla mahkum etmişsin,konfüçyus ögeleri aklıma gelir bu durumlarda ,tecavuz kaçınılmazsa zevk almaya bak....

a.zorba

Alıntı yapılan: engerex - 27 Eylül 2016, 18:17:47

Şifreli sistem sayesinde merkez ile kullanıcının sayacı arasında iletişim kurulacak. Sayaçlar uzaktan okunabilinecek ve müdahale edilebilinecek. Yani bu ne demek? Sayacın okunma vakti geldi. Hop uzaktan sistem okuyup faturalandıracak. SMS ve eposta gibi ucuz yollarla sana fatura bilgilerin gönderilecek. 

bu sistem mevcut da yıllardır kullanılıyor.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

superconductor

Alıntı yapılan: Mucit23 - 28 Eylül 2016, 12:44:02
Benim anlamadığım güney doğuda kullanılan kaçak elektriğin faturası neden Türkiye geneline kesiliyor? Şöyle bir düzenleme yapılsa olmazmı. Her AG trafosunun bellirli bir kullanıcı sayısı veya abonesi var. Trafonun çıkışında Genel bir Elektrik sayacı olsa ve bu elektrik sayacının kaydettiği tüketim ile abonelerdeki toplam tüketim karşılaştırılıp kaçak elektrik miktarı bulunur. Bu kaçak elektrik miktarı o trafonun beslediği abonelere paylaştırılır. Böylece o bölgede kullanılan kaçak elektrik yine o bölgedeki kullanıcılardan çıkar. Mantıklı olan bu değilmi? Böyle olursa kaçak elektrik ihbarları bile artabilir.

Kaçak elektrik, dağıtım şirketinin riski ve sorunudur. Ben neden milletin yaptığı hırsızlığın bedelini ödeyeyim. Problem devletin kaçak kullananları bulamıyor oluşu değil bulmak istemiyor oluşudur. Böyle daha güzel götürüyorlar demekki.