24 sütun kayan yazı devresi yaptım fakat çalıştıramadım

Başlatan mc_manus, 03 Ekim 2016, 04:24:34

mc_manus

merhaba arkadaşlar antrak sitesindeki bir zamanlar popüler olan 24 sütun kayan yazı devresini yaptım. fakat dot matrislerde hiçbir hareketlilik gözlemleyemedim. devreye enerji verince klavyenin 3 ışığı yanıp sönüyor sonrasın da num lock ışığı çok hafif(solgun) yanık duruyor. klavyeden birsüre sonra karakterler girmeyi denedim ama yine aynı (dotmatrislerde hiçbir hareketlilik yok). devrede pnp transistör kullanılmış(ismi yazmıyor). bd140 transistörü kullandım. şemada 7402(veya değil) entegresi yazmıs ama şemadaki sembol 7401(vedegıl).7402 entegresiyle değiştirdim yine aynı durum söz konusu. diyotların ismi de yazmıyor. 1N4001 kullandım. şemada sağ orta kısımda vedeğil kapısı iki ucu bağlanıp direnç vasıtasıyla +5v a bağlanmış. devre çiziminde bunu baz almadım. bir önemi var mıdır?  son olarak klavye olarak eski tipi AT cinsi klavye kullanılmış. Onun yerine ps/2 klavye kullandım. devre şemasında sanırım AT baz alındığında klavye bağlantıları yanlış olmuş. Klavye bağlantısını internetten buldugum konnektör bağlantısına göre yaptım. devrenin şemasını ekliyorum ve asm dosyasını ekliyorum. hatalı olduğum  veya eksik yaptığım bir yer varsa yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.
http://s9.dosya.tc/server/nhi37x/asm.zip.html