PCB Trafo Isınıyor, Ne yapmalıyım?

Başlatan Eren Eraslan, 13 Ekim 2016, 12:00:52

Eren Eraslan

Merhabalar

Basit bir uygulamada AC gerilimi ölçmek için alttaki şemayı uyguladım. Hassas bir ölçüme ihtiyacım yok. Doğrultup düşürdüğüm gerilimi ADC den okuyorum.

Şebeke gerilimi belirli bir eşik seviyesinin altına düştüğünde bir şeyler yapılıyor. Orası önemli değil.

Şebeke gerilimini trafoyla ADC vermek beklentimi karşıladı. Ama hesap kitapta kafamı kurcalayan var... Sormak istediğim ise şudur:

Trafoy u şebekeyle beslediğimde ölçüm yapılıyor vs ama bir kaç dk sonra ısınmaya başlıyor.Ve ısı bir müddet sonra "bu hiç hoş değil" dedirtiyor. Elektronikçilerin ısıdan nefret ettiği bir gerçek.

Aslan trafonun 12V 2VA kutu tipi trafosunu kullanıyorum. Bu ısı , devreye göre normal mi ? Değil mi nerede ne önlem almam gerekiyor.

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

sinus

uC devresini harici olarak besleyin.
2VA trafo ile sadece sebekeyi okuyun.

Eren Eraslan

düzelteyim ozaman.
Bu hali güncellenmiş hali. Normalde trafodan doğruca ADC ye giriyordum.
O hali ile ısınıyordu. Resimdeki regulator kısmını dikkate almayalım sorum için.

eeburakdemir

Hocam kolay gelsin, gözüme takıldı oradaki R9 direncini nedden koydunuz ? Hesap makinesi kullanmadım ama çıkıştan çektiğin akım hemen hemen trafonun verebileceği akıma yakın, daha 5v kısmını şin içine katmadan bakıldıgında. Takdir edersiniz ki trafo zaten çalıştıkça ufak ufak ısınır hatta bır sure sonra cıkısının neredeyse %10 unu bile kaybedebilir. Bunları da göz önün bulundurursak eğer sizin trafonun gücü ile ilgili sıkıntı var gibi gözküyor yani gücü sistemi besleme yetmiyor. Çünkü trafoyu isterseniz boşta çalıştırın yada ucuna kaldırabileceği kadar kucuk bir yuk bağlayıp test edin,  eğer ısınma devam ediyorsa trafo sorunlu demektir az bir ihtimalde olsa.
Asla pes etme...

fahri-

Evet bence de trafonun gücü yetmiyor. Biraz daha güçlü trafo ile problem olmaz.

elektronart

R9un değeri çok düşük bunun biraz daha arttırılması lazım. Eğer AC ölçüm yapmak istiyorsanız devrereki C'lere gerek yok, haliyle R9a da gerek yok. C2 ve C6 filtreleme yapıyor arkasında bir voltaj bölücü var ve sonrasında bir filtre daha var. R9 ilk filtrenin boşalarak voltaj düşüşünü anlayabilmek amacıyla kullanılmış. Hızlı tepki versin, kapasitörler çabuk boşalsın diye düşük bir değer takılmış. Diyotların arkasına voltaj bölücü devresini koyup geçin. Yani sadece R4, R13 ve Z1 ile kurulmuş bir devre.
Açık Elektronik

Voltajcı

Alıntı yapılan: Eren Eraslan - 13 Ekim 2016, 12:00:52
Merhabalar

Basit bir uygulamada AC gerilimi ölçmek için alttaki şemayı uyguladım. Hassas bir ölçüme ihtiyacım yok. Doğrultup düşürdüğüm gerilimi ADC den okuyorum.

Şebeke gerilimi belirli bir eşik seviyesinin altına düştüğünde bir şeyler yapılıyor. Orası önemli değil.

Şebeke gerilimini trafoyla ADC vermek beklentimi karşıladı. Ama hesap kitapta kafamı kurcalayan var... Sormak istediğim ise şudur:

Trafoy u şebekeyle beslediğimde ölçüm yapılıyor vs ama bir kaç dk sonra ısınmaya başlıyor.Ve ısı bir müddet sonra "bu hiç hoş değil" dedirtiyor. Elektronikçilerin ısıdan nefret ettiği bir gerçek.

Aslan trafonun 12V 2VA kutu tipi trafosunu kullanıyorum. Bu ısı , devreye göre normal mi ? Değil mi nerede ne önlem almam gerekiyor.

PCB trafo olarak hangisini kullanıyorsunuz link atar mısınız ?

Eren Eraslan

trafo olarak aslan trafonun ASL 104212 kodlu trafosunu kullanıyorum
http://www.aslanelektronik.com/grafikler/yuklenenler/pdf/8.pdf

ASL 104108 daha uygun gözüküyor sanki ?

mozkan87

Trafoyu değiştirmeden devredeki R9 direncinin değerini 2k2 olarak yükseltin. Devrenin sağırlaşmaması için C2 ve C6 kapasitörelerinin değerlerin düşürün hatta C6 yı devreden çıkartın C2 nin değerini 0.22uF electrolitic olarak kullanın, C4 kapasitörünü 1nF veya 10nF olarak kullanın. İsterseniz kapasitörlerin dolma boşalma eğrilerini çıkartın ve devrenin ölçüm hızı isteklerinizi karşılıyor mu kontrol edebilirsiniz.