Laser ile değişik bir uygulama.

Başlatan diot, 15 Ekim 2016, 10:02:23

diot

El oğlu boş durmuyor yapıyor. Adamlar metal yüzeylerdeki küf pas vs. pislikler için laser ile temizlileme "cleanlaser" sistemi yapmışlar.
https://youtu.be/Q8q3DZB_l6M

muhendisbey

Bunun tüm videolarını izledim, ya gerçekten çok güzel yapmışlar ya da viral.

1000W lık lazerin insana zarar vermesi kaçınılmaz. Lakin videosunun birinde insan elini koyuyor ve eline zarar gelmeden pası söküyor. Bu da bana çok gerçekçi gelmedi, 20mW lık lazer bile insanı yakabilirken (odaklanırsa 5mW lık lazer de yakabilir, kibrit yakmışlığım var)

1000W'lık lazer metal kesim işlerinde kullanılır. Metali kesen lazer insana bir şey yapmıyor. Dalgaboyu özel olarak düşünürsem: yakın UV yada yakın IR bu skalada insana zarar verebiliyor. Bunun dışında uzak bölgelerde olabilirse dalgaboyu bir ihtimal.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

diot

dikkat ettiyseniz beyaz yada parlak yerlere bir zarar vermiyor.
sanayide çok işe yarar bilhassa oto kaporta işinde.

muhendisbey

Dikkatimi çekmişti hocam. Ama yine de çalışma mantığını çözemedim.
Bu lazer yüzde doksan galvonometre ile değil line olarak çalışıyor. Galvo olsa yüzeyi nokta nokta bırakması lazım. Galvo olsa insan elini algılatıp es geçebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

skara1214

galvo ile çalışabilir hocam bir mantık hatanız olmasın?
gördüğüme göre lazer beamin capı çok küçük değil galvonun yatay yada dikey  adımları lazerin beaminden küçükse nokta falan bırakmadan işini yapabilir.Kamera v.s. olmadanda insan elini nasıl algıyacak?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Bu cihazın ışığı ele falan zarar vermiyor. Bir videoda denemişlerdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Alıntı yapılan: z - 15 Ekim 2016, 12:16:50
Bu cihazın ışığı ele falan zarar vermiyor. Bir videoda denemişlerdi.
mühendisbeyin dediği gibi dalga boyuyla alakalı bir mevzu hocam

z

Bahsettiğim pas boya sökücü laserden bahsediyorum. O da vucuda zarer vermiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

bende ondan bahsediyorum hocam laserin dalga boyuyla alakalı birşey.

diot

Sonuçta ele zarar versin veya vermesin, girintili çıkıntılı pas temizlemesi zımpara yapması zor olan yerler için mükemmel bir cihaz.

engerex

Alman ürününün özelliklerine baktığımda renk ve geometri algılama sisteminin opsiyonel olduğundan bahsediyor. Yani insan eli için algılama olması muhtemel.
Bazı videolarda dikkat etiyseniz sadece istenen kısmı tarayabiliyor.
Sistem fiber olduğuna göre ~1000nm ve bu laser asıl göze zararlı.

muhendisbey

Alıntı yapılan: skara1214 - 15 Ekim 2016, 12:10:54
galvo ile çalışabilir hocam bir mantık hatanız olmasın?
gördüğüme göre lazer beamin capı çok küçük değil galvonun yatay yada dikey  adımları lazerin beaminden küçükse nokta falan bırakmadan işini yapabilir.Kamera v.s. olmadanda insan elini nasıl algıyacak?
galvo olsa, makine aşağıya hızlı çekilirse sinüs çizer yada benek benek yapar, çok ama çok hızlı olması lazım.

skara1214

Zaten videolarda çok hızlı çekilmiyor dikkat edilirse. Ama haklisiniz hızlı bir galvo sart

engerex

Tek satır olduğu için lazer ışığı tek hızlı dönen disk üzerindeki bir ayna ile hızlı şekilde yönlendirilebilir.

muhendisbey

diskli yapıda sabit durması şart, eylemsizlik meydana getirebilir yada farklı eksende harekette kırılabilir.

Bu arada dalgaboyunu buldum youtube yorumuna yazmışlar
IR (1064nm) galiba yakın infrared bölgesi. Kumandalarda 940nm olduğunu varsayarsak...

Elle tutulan kısmı buz dağının görünen yüzü gibi, bir de asfalt kırıcı makinelerin kompresörü kadar lazer ünitesi varmış :)
http://cleanlaser.de/wEnglish/produkte/high-power-cl-1000.php