plc tasarımcısı olsaydınız hangi işlemciyi seçerdiniz

Başlatan bilgiye_ac, 19 Ekim 2016, 16:37:58

bilgiye_ac

sa abilerim ustalarım ben hem işlemcileri iyi tanımak hemde sizlerin güzel sohbetlerini dinlemek için bu konuyu açtım  eger bir plc kartı tasarlasaydiniz cpu
olarak hangi işlemciyi secerdiniz  nedenlerini çok merak ediyorum
plc lerde

genelde hatalar enkoder saymada sıcaklık okumada agırlık ölçmede  adc  gibi problemler var

diyelimki kusursuz bir yazılımcıyız hata enaz ama bizimde sıkıntımız işlemci secmek   kısacası siz olsanız hangi işlemciyi secerdiniz :)
saygılar

skara1214

stm32f103c8t6  nedenleri;
-piyasada en çok kullanılan işlemcilerden birisi. Yani çok sıkıntı çıkartmıyor.
-12 bit 10 kanal adc si var 
-72 mhz hızı var
-istersen 4 kanal encoder girşi yapabilirsin.Ama mantıklı olarak 3 encoder 1 set te pwm ile 3 motoru rahat kullanabilirsin.
-toplu alımda 2.5 dolara(yada daha altı) alabiliyorsun.

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2016, 16:51:38

canbusu var
usb si var
3 usartı var
2 spi
2 i2c
1 rtc
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

İki tip işlemci vardır.

1) STM32F103C8
2) Diğerleri

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yldzelektronik

Alıntı yapılan: skara1214 - 19 Ekim 2016, 16:48:32
...
-istersen 4 kanal encoder girşi yapabilirsin.Ama mantıklı olarak 3 encoder 1 set te pwm ile 3 motoru rahat kullanabilirsin.
...

Bu kısımı biraz detaylandırabilir misiniz? Bilmediğim için soruyorum. Stm32f103 ile üç motoru 6 şar kanal pwm ile ayrık olarak sürebilir miyiz? Tabii her motor için 1 er encoder
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

skara1214

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 19 Ekim 2016, 16:52:20
Bu kısımı biraz detaylandırabilir misiniz? Bilmediğim için soruyorum. Stm32f103 ile üç motoru 6 şar kanal pwm ile ayrık olarak sürebilir miyiz? Tabii her motor için 1 er encoder
hocam 4 tane  timer var bunların hepsi encoder olabiliyor.
ama 3 tanesini encoder .1 timerin 4 kanalında 3 adetini pwm yapıp. 3  adet 2-1 mux ile 6 kanal pwm oluşturabilirsiniz. veyahut lmd18200 kullanarak 1 dir 1 pwm ile mux kullanmadanda kullanabilirsiniz

z

6 kanal pwm derken 3 fazda her bir faz için complementary çıkış istiyorsun diye anlıyorum.

Malesef stm32F103C8 de sadece tek bir motor için 6 pwm çıkışı barındıran ünite var.

yldzelektronik

O halde soruyu şöyle düzelteyim.

Elimde 3 adet dc servo motor var (rc servo değil).
Her motorun kendi encoderi var.
Bu 3 motoru hangi mcuyu kullanarak sürebilirim, encderleri ile birlikte (STM32 ailesinden)?

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Okan AKÇA

Plc tasarlayacak olsam bildigim işlemciyi seçerim   32  bit olmasi ön şart
Plc ana modelde  hızlı giris ve hizli çıkış 2 adet haberlesme portu spi yan modul haberleşmesi 

Islemci çalışırken program değişiklikleri yapabilme 

z

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 19 Ekim 2016, 17:12:04
O halde soruyu şöyle düzelteyim.

Elimde 3 adet dc servo motor var (rc servo değil).
Her motorun kendi encoderi var.
Bu 3 motoru hangi mcuyu kullanarak sürebilirim, encderleri ile birlikte (STM32 ailesinden)?

Bu senin nasıl sürücü yapacağın ile alakalı.

3 fazlı 3 fırçasız motoru STM32F103C8 ile sürebilirsin.

Fakat her bir motor için 6 kanal pwm üretmek istersen STM32F103C8 işine yaramaz.

Bu noktada tam olarak anlaşabildik mi?

Complementary çıkışa ihtiyacın olduğundan eminmisin?

Melih1802

skara1214

Firzen

FPGA veya DSP
Virtex 5
Spartan 6
F28377S D

Zaman kaçma olmaz discrite time çalışma yüksek çözünürlük Paralel programlama sıkıntısız osilasyon vs...

Yadaaaaaaaaa

Beaglebone Raspi gibi IOT'li PLC :)
Kararsız...

engerex

muhittin_kaplan

atomx

Bâzı mantık kontrolcülerinde 16 veya daha fazla timer var. Bu zamanlayıncılar donansal mıdır, yoksa 1 adet timer üzerinden sayaç ile hedefe mi ulaşılıyor? S7 300 söktüm ASIC kullanılmış Fatek söktüm yine aynı şekilde ASIC, FPGA bana mantıklı geldi, istediğim donanımı soft mcu ile ekleyebiliriz.
Hüseyin TECER