Otomatik Kesicili Akü Şarj Devresi Lazım

Başlatan hesap123, 31 Ekim 2016, 00:10:42

hesap123

Hocam devreyi 15v ile besledim.Aküyü devreye takmadan akü giriş bölümünde voltaj 14.32 gösteriyordu.voltajı 11v olan bir aküyü devreye bağladım aküye voltaj vermedi.

OG

Pot kapalı olmasın. Vermemesi için bir neden yok.
Akü yokken, çıkışa kaç volt veriyor diye avometre ile ölçüm yapılamaz zaten pwm sürüyor.
Akü yoksa da zaten sürmüyor. Sızıntı gerilimi ölçüyorsun.
Simulasyon ekte.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hesap123

Valla hocam bir terslik varda bulamadım.Sizin verdiğiniz rarlı dosyayı indirdim.Simulasyonu açtım hex dosyasını pic e gösterdim hata verdi.Hex dosyasını sizin verdiğiniz kodları not defterine kopyaladım farklı kaydet dedim, kayıt türü:Tüm dosyalar yaptım, kodlama: unicode yapıp kaydettim.İsminide devre.hex yaptım burdamı bir hata yaptımda simulasyon hex dosyasını kaydetmedi?Rica etsem sizin hex dosyasını versenizde birde devreyi öyle denesem.

OG

hesap123

Hocam yarın birde bu hexi pic e yükleyip deneyim butonun şu an bir işlevi varmı?Simulasyon çalışıyor herhalde benim hex olmadı.

OG

Şu ana kadar butona bir iş yüklenmedi.

hesap123

Hocam devreye enerji verdim 14.10v filan devreye 10v gösteren bir akü bağladım.devrenin çıkış voltajı 11.58v gösteriyordu bu devre normalde 13.8v çıkış vermesi gerekmiyormu?Yada akü verdiği voltajı bir miktar azaltıyormu?
Birde akünün olduğunu algıladığında bir led ile gösterge yapıp aküyü şarj tmeye beşladığını gösteren led ve akünün dolduğunu göstern ledler eklense süper olurdu.Ama bu seferde pic in pinleri yetmez.Acaba pic i  değiştirip öylemi yapsakki?   

OG

O noktada Akü bağlı olduğunda akü gerlimi okunur, 13,8V a ulaşmadı ise 13,8V okuyamazsın. Aküdeki voltaj ne ise o okunur.

Led göstergesi benim de aklıma geldi ama sonradan geldi.

Buton kullanmayacaksan ki şu an  boş, o pine led bağlayabiliriz.

O pin butonda kalsın dersen
PIC pin 5 den BC337 ye giden uca seri led bağlanır , şarj basma anında o da yanar, bastığı miktarda.
Bunun için
Kırmızı led araya girer, Led Anod pic pin 5 e, katod dirence
aradaki direnç ise 1K dan 120R ye düşürülür.

Evren KILIÇ

Arkadaşlar UC3906 diye bir entegre var sadece kurşun asit akülerin şarj işlemi için tasarlanmış 3 aşamalı şarj yapıyor bence bu entegre göz ardı edilmemeli
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/29407/TI/UC3906.html

[email]evren1623@hotmail.com[/email]