Otomatik Kesicili Akü Şarj Devresi Lazım

Başlatan hesap123, 31 Ekim 2016, 00:10:42

hesap123

Merhaba Arkadaşlar;
Güç kaynaklarından çıkan aküleri şarj etmem lazım.Akü sürekli aktif halde çalışacak.Yani şarjdaykende enerji vermesi lazım şarj sistemini bilmediğim için bu şekilde yazdım.12V 7AH kuru akü otomatik şarj devresi lazım.Cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pinyin

Alıntı yapılan: hesap123 - 31 Ekim 2016, 00:10:42
Merhaba Arkadaşlar;
Güç kaynaklarından çıkan aküleri şarj etmem lazım.Akü sürekli aktif halde çalışacak.Yani şarjdaykende enerji vermesi lazım şarj sistemini bilmediğim için bu şekilde yazdım.12V 7AH kuru akü otomatik şarj devresi lazım.Cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Belirlediğiniz şarj akımı var mı? Eğer varsa değeri nedir?

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: OG - 31 Ekim 2016, 17:43:54
hadi beraberce dizayn edelim.
Merhaba OG Hocam ; dizayn etmeye nerden başlanmalıdır. Verdiğiniz cevap hazırcı değil öğretmeye yönelik bir cevap olduğu icin ve kendimi devre dizaynı konusunda eksik gördüğüm icin sordum. Teşekkür ederim.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

OG

Devreye göre değişecektir tabiiki ve tabi konuya yaklaşım şekli.
Ben konuya hızlı ve kolay çözüm tarafından yaklaşırım. Bunu altta yapacağım seceneklerde göreceksiniz zaten

Bu iş için;
Akü voltajına uygun ve şarj akımına uygun bir DC kaynak.
*Daha hafif olması sebebiyle SMPS tercih ederim,
Ucuz ve uğraştırıcı olmasın diye de hazır satılan SMPS leri. Zaten SMPS tasarım ve imalatı ayrı uzmanlık alanıdır. Bu işdeki amacımız da SMPS dizaynı değil ŞARJ CİHAZI.

Sonraki adım ve soru.
Voltajı mecburen ölçeceğiz, peki şarj akımını ölçecekmiyiz?
Bu soru niçin?
Akünün standartlara uygun çok sağlıklı şartlar altında şarj edilmesini mi istiyoruz?
Piyasadaki oto elektrikçileri hiç de öyle yapmıyorlar bunu biliyorsunuz. Öyle şartlarına birebir uymak da maliyet ve hızlı çözüm dikkate alınırsa pek de optimum değil. Üç-beş amper az veya fazla bir akımla şarj ettiklerini görürsünüz, biz de böyle mi yapacağız yoksa gelinlik kız mı yapacağız. İkisi de mümkün. Ama ben kenarda yatan motorsikletimin boşalan aküsünü hiç de öyle şarj etmedim, bağlarım 13,8V+ diyot voltajına ayarlanmış adaptörü, takarım fişe, ya sabahtan akşama dolar, ya akşamdan sabaha. Oldumu oldu işte. Tabi çökmüş akülerde falan bu yöntem doğru değil.

Akım ölceceksek
kayıpsız ölçüm için ASC türü bir eleman
kayıplı ölçüm için direnç üzerinden ölçüm,

AKIM ölçeceksek;
*Ya SMPS'in voltajınla oynayacağız ( bunu voltaj ayarı yapan trimpotun orta ucundan devreye uzanan yolu kontrol ederek kolayca yaparız)
* ya da aküyü kaynaktan pwm metodla sürerek ortalama akımdan gideceğiz ki akü şarjı için darbeler halinde voltajı uygulamak daha iyi denir.

Gösterge falan kullanacakmıyız (Akım, Gerilim, Süre vs)?

Bunların kararını verdikten sonra malzeme tespitine geceriz. Ve devremizi çizer programını yazarız (MCU kontrollu).

agora_meyhanesi42

Bazı sorularim olacak ASC türü eleman nedir. Akım ölçmek icin neden SMPS voltajı ile oynanır.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

hesap123

Alıntı yapılan: OG - 31 Ekim 2016, 19:12:09
Devreye göre değişecektir tabiiki ve tabi konuya yaklaşım şekli.
Ben konuya hızlı ve kolay çözüm tarafından yaklaşırım. Bunu altta yapacağım seceneklerde göreceksiniz zaten

Bu iş için;
Akü voltajına uygun ve şarj akımına uygun bir DC kaynak.
*Daha hafif olması sebebiyle SMPS tercih ederim,
Ucuz ve uğraştırıcı olmasın diye de hazır satılan SMPS leri. Zaten SMPS tasarım ve imalatı ayrı uzmanlık alanıdır. Bu işdeki amacımız da SMPS dizaynı değil ŞARJ CİHAZI.

Sonraki adım ve soru.
Voltajı mecburen ölçeceğiz, peki şarj akımını ölçecekmiyiz?
Bu soru niçin?
Akünün standartlara uygun çok sağlıklı şartlar altında şarj edilmesini mi istiyoruz?
Piyasadaki oto elektrikçileri hiç de öyle yapmıyorlar bunu biliyorsunuz. Öyle şartlarına birebir uymak da maliyet ve hızlı çözüm dikkate alınırsa pek de optimum değil. Üç-beş amper az veya fazla bir akımla şarj ettiklerini görürsünüz, biz de böyle mi yapacağız yoksa gelinlik kız mı yapacağız. İkisi de mümkün. Ama ben kenarda yatan motorsikletimin boşalan aküsünü hiç de öyle şarj etmedim, bağlarım 13,8V+ diyot voltajına ayarlanmış adaptörü, takarım fişe, ya sabahtan akşama dolar, ya akşamdan sabaha. Oldumu oldu işte. Tabi çökmüş akülerde falan bu yöntem doğru değil.

Akım ölceceksek
kayıpsız ölçüm için ASC türü bir eleman
kayıplı ölçüm için direnç üzerinden ölçüm,

AKIM ölçeceksek;
*Ya SMPS'in voltajınla oynayacağız ( bunu voltaj ayarı yapan trimpotun orta ucundan devreye uzanan yolu kontrol ederek kolayca yaparız)
* ya da aküyü kaynaktan pwm metodla sürerek ortalama akımdan gideceğiz ki akü şarjı için darbeler halinde voltajı uygulamak daha iyi denir.

Gösterge falan kullanacakmıyız (Akım, Gerilim, Süre vs)?

Bunların kararını verdikten sonra malzeme tespitine geceriz. Ve devremizi çizer programını yazarız (MCU kontrollu).

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Beraber yapmak benim için gerçekten iyi olur.Nedenine gelirsen meslek lisesini yeni bitirdim.Biraz azda olsa elektronik bilgim var.Kendimi geliştirmek amaçlı bu devrenin peşine düştüm.Hazır teklifler geldi yapalım satalım.Ben kendimce bir karar aldım bu devreyi satın almayı düşünmüyorum maliyeti ucuz yada pahalı.Gelelim bildiklerime bilmediklerimi İnşaalllah sizlerinde desteğiyle öğrenicem.LM317 gibi bir regülatörle besleme devresini yapmayı düşündüm.Bu lm317 ile hem volyaj sınırlaması hemde akım sınırlaması yapılabilor.Benim en büyük sıkıntım otomatik kesimde.Genelde op-amp ile yapılmış ama benim op-amp bilgim yok denecek kadar az.Biraz araştırdım ve karmaşık geldi.Mikroişlemci ile yapılabiliyormuş ama benim programlama bilgim yok.Bu konuda kesinlikle yardıma ihtiyacım var.
[/url][/img]

OG

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 31 Ekim 2016, 20:03:17
Bazı sorularim olacak ASC türü eleman nedir. Akım ölçmek icin neden SMPS voltajı ile oynanır.
ASC türü eleman ile kasıt DC akım ölçen elemanlar, ASC712 gibi 
http://www.allegromicro.com/~/media/files/datasheets/acs712-datasheet.ashx
5A için ACS712ELCTR-05B-T
20A için ACS712ELCTR-20A-T gibi

Akım ölçmek icin neden SMPS voltajı ile oynanır
Cümle hatalı kurulmuş, şöyle demem gerekirdi,
Akım kontrollu şarj yapacak isek SMPS voltajını oynayarak akımı gereken değere getiririz.
Veya
Voltaj ile oynamadan pwm darbelerinin duty oranlarını düşürürüz - yükseltiriz.

@hesap123
LM317 türü elemanlarla da elbette yapılabilir ama, bu linear bir yapı oluşturacağından akü akımını süren eleman (LM317 veya onun süreceği daha güçlü sürücü eleman) çok ısınacaktır. Kayıpları azaltmak için ANAHTARLAMALI (switch) tip çıkışta yapıları tercih etmeli. LM317 ile yapmayı düşünüyorsan bolca şema var zaten internet ortamında.

Mikroişlemci ile yapmak istersen beraber yapalım dedim, zaten diğer LM317 türü yapılarda yardıma ihtiyacın yok.
MCU ile yaparsan şemayı çıkaracağız, malzemeleri alacaksın, programı yazacağız, hex yüklemesini sen yapacaksın, tabi bunun için de bir PicKit2 temin etmeni tavsiye ederim.

Ne kazanacaksın?
İşlemciler ile çalışmaya adım atmış olacaksın, işin en zor tarafı başlamaktır, başladıktan sonra da adım adım kendini ilerleteceksin. Göreceksin ki oluyormuş.

hesap123

Alıntı yapılan: OG - 31 Ekim 2016, 21:15:53
ASC türü eleman ile kasıt DC akım ölçen elemanlar, ASC712 gibi 
http://www.allegromicro.com/~/media/files/datasheets/acs712-datasheet.ashx
5A için ACS712ELCTR-05B-T
20A için ACS712ELCTR-20A-T gibi

Akım ölçmek icin neden SMPS voltajı ile oynanır
Cümle hatalı kurulmuş, şöyle demem gerekirdi,
Akım kontrollu şarj yapacak isek SMPS voltajını oynayarak akımı gereken değere getiririz.
Veya
Voltaj ile oynamadan pwm darbelerinin duty oranlarını düşürürüz - yükseltiriz.

@hesap123
LM317 türü elemanlarla da elbette yapılabilir ama, bu linear bir yapı oluşturacağından akü akımını süren eleman (LM317 veya onun süreceği daha güçlü sürücü eleman) çok ısınacaktır. Kayıpları azaltmak için ANAHTARLAMALI (switch) tip çıkışta yapıları tercih etmeli. LM317 ile yapmayı düşünüyorsan bolca şema var zaten internet ortamında.

Mikroişlemci ile yapmak istersen beraber yapalım dedim, zaten diğer LM317 türü yapılarda yardıma ihtiyacın yok.
MCU ile yaparsan şemayı çıkaracağız, malzemeleri alacaksın, programı yazacağız, hex yüklemesini sen yapacaksın, tabi bunun için de bir PicKit2 temin etmeni tavsiye ederim.

Ne kazanacaksın?
İşlemciler ile çalışmaya adım atmış olacaksın, işin en zor tarafı başlamaktır, başladıktan sonra da adım adım kendini ilerleteceksin. Göreceksin ki oluyormuş.
Elimde PicKit2 mevcut gene çok az ccs ile basit birkaç uygulama yaptım.Aslında besleme voltajındada sıkıntım var.Lm317 kullanmak şart değil sadece benim aklıma gelen birşey.Bu işi en sağlıklı mikroişlemci ile yapmak.Fazla şarj olursa akünün patlama ihtimali var.Mikroişlemci bunun önüne geçer.Benim fikirlerim biraz tıkanmaya başladı.Yavaştan sistemi kurmaya çalışsak olur mu?

OG

hesap123

cann

smps potunu çıkarıp ds1868 kullansak olur mu? yada potun orta bacağına işlemciden pwm versek?

hesap123

Alıntı yapılan: OG - 31 Ekim 2016, 23:26:36
Kısa bir vakitte inşeallah.
Hocam konuyu unutmamıştırsınız İnşallah.

OG

Vallahi unuttum, bir ara aklıma geldi unutmayayım dedim unuttum.

Şöyle yapalım, hızlı uygulayabileceğiniz basit bir yapı ile başlıyalım .
Şema çıkarıp göndereceğim inşeallah.

OG