Step Motor Sürme Sorunu !YARDIM!

Başlatan charlie, 04 Kasım 2016, 21:32:59

charlie

Merhaba,

Daha önce kullandığım ve sorunsuz çalışan bir devreyi yeni aldığım 57bhh82 step motor ile her türlü bağlantı şekli (unipolar-bipolar seri-bipolar paralel )ile denedim ama her defasında mosfetleri patlatıyor.24v 25a bir güç kaynağı kullanıyorum.Araştırırken arkadaşların akım sınırı ile ilgili en basit yol olan sınır direnci kullandığını gördüm,acaba bu direnci kullanmıyorum diye mi akım giderek yükseliyor ve mosfet ler yanıyor?

Motor verileri:
3.6 V
3 A
1.2 ohm
2.4 mH
12.6 W

Bülent hocamın belirttiği formülden gidince 

3.6V/3A = 1.2 ohm

24 V/ xA = 1.2 ohm

xA = 20 amp

Acaba 20 A e dayanabilecek mosfetler mi kullanmam lazım yoksa sınır direnci yüzündenmi bunlar yaşanıyor,eğer sorun direnç kaynaklı ise bunun değeri kaç watt lık olacağı nasıl hesaplanıyor?

Bağlantıları ve devreyi bu şekilde yaptım.

burç tankal

Mosfet Gate'lerine akım sınırlamak için direnç gerekmez miydi? Bir de Emk'ler için eklenecek bir  ters diyot bendeki mosfet ısınma sorununu basitçe çözmüştü.

FxDev

L6474 - Step Motor Driver

Bugüne kadar kullandığım muhteşem bir step motor entegresi. Faz faz kısa devre korumaları olması da cabası. Verdiğiniz motor değerlerinde bu entegre çok rahat çalışacaktır. Bir öneridir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mehmet

Galiba sihirli kelime "Dead Time"...
Bir mosfet kapanmadan diğeri açılıyor...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

charlie

Teşekkürler ilginize;

Alıntı yapılan: burç tankal - 05 Kasım 2016, 00:00:06
Mosfet Gate'lerine akım sınırlamak için direnç gerekmez miydi? Bir de Emk'ler için eklenecek bir  ters diyot bendeki mosfet ısınma sorununu basitçe çözmüştü.

Daha önceki denemelerimde ne opto larda nede işlemciyle alakalı çıkışlarda bir sorun yaşanmıyor bu uygulamada da sadece mosfetler zarar görüyor.Mosfetlerin içinde diyot olduğundan emk için bir diyot daha için koyma geregi duymadım.Yinede denemekte fayda var tabiki.

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Kasım 2016, 00:08:10
L6474 - Step Motor Driver

Bugüne kadar kullandığım muhteşem bir step motor entegresi. Faz faz kısa devre korumaları olması da cabası. Verdiğiniz motor değerlerinde bu entegre çok rahat çalışacaktır. Bir öneridir.

Sadece bu step motor için kullanmıyacağım daha da büyük güçtekileri kullanıcam,bu motorlar nasıl çalıştığını görme amaçlı ödünç aldığım motorlar,o yüzden sürücü devresini kendim yapıyım istedim.Şu anda bile anlıkta olsa 10A ölçüyorum biraz süre geçince mosfet patlıyor.Bu entegre rms 3A,peak 7A geçirebiliyor işin içinden çıkamazsam bunun gibi bir entegrenin daha kuvvetlisini bulmaya çalışıcam.25-30A lik mosfetler kullansam acaba sorun ortadan kalkarmı yada W=V*I , I=V/R formüllerinden giderek bir dirençle akımı sınırlayabilirmiyim aklım oraya takıldı.

Alıntı yapılan: mehmet - 05 Kasım 2016, 00:25:39
Galiba sihirli kelime "Dead Time"...
Bir mosfet kapanmadan diğeri açılıyor...

Daha ufak çaplı step motorlarla sorunsuz çalışıyordu.Mosfetlerin yandığı ilk denemem de   :) etiklemeler arasında 2.5 ms süre vardı.

charlie

Kimse yazmamış bi kaç gelişme oldu onları paylaşıyım.
N mosfetleri irf4905 ve P mosfetleri ixys75n10p ile değiştirdim ikiside 75 amp e dayanabiliyor,sınırlama direnci veya sınırlama devresi kullanmadan sorunsuz çalışıyor fakat bi polar seri bağlayınca motorlar çok düşük akım çekiyor ama bipolar paralel bağlayınca 25 amp akım çekiyor.

1-Mevcut motorları FxDev in dediği L6474 entegresiyle sürebilirim ama motor büyüyünce 3a sınırını aşınca acaba kendi yaptığım devredeki mosları bu entegre ile sürebilirmiyim?

2-Bu entegre ile kendi devremdeki mosları sürmek istememdeki diğer bi sebepte motoru 80 devirin üzerine çıkaramıyorum motorun datasheet inde de en verimli tork u 200 devirde verdiğini söylüyor ama tetiklemeler arasını 500 mikrosaniye nin altına düşürmeyi denediğimdede motor dönmeyim kilitlenip kalıyor sadece ses geliyor,en fazla 80 devir alabiliyorum 500 mikrosaniye de,bu şekilde L6474 entegresi kullanarak çözebilirmiyim acaba?

3-motor datasheet inde 2400 devirlerdeki tork değerlerinden bahsediyorlar bende motor 80 devirden daha yükseğe çıkarmayı denediğimde motor kilitleniyor bunu nasıl yüksek devirlere çıkartıyorlar acaba?

Zoroaster

Chopper devresi ile akımı elektronik olarak sabitlemen gerekiyor.

Direnç bağlayarak da sabitlersin fakat bu güç kaybının dert edilmediği çok özel durumlarda tercih edilir.

Motoru yüksek devirde dönderebilmek için öncelikle  akım sabitleme işini halletmen ardından da motor hızlandıkca bir üst hıza çıkman gerekir.

Diğer motorların aksine step motorda rotor bir şekilde döner alana yetişemezse dönmekten vazgeçer ve olduğu yerde ses çıkartmaya başlar.

Seytan deliginden kacti.

charlie

Alıntı yapılan: Zoroaster - 06 Kasım 2016, 23:07:29
Chopper devresi ile akımı elektronik olarak sabitlemen gerekiyor.

Direnç bağlayarak da sabitlersin fakat bu güç kaybının dert edilmediği çok özel durumlarda tercih edilir.

Motoru yüksek devirde dönderebilmek için öncelikle  akım sabitleme işini halletmen ardından da motor hızlandıkca bir üst hıza çıkman gerekir.

Diğer motorların aksine step motorda rotor bir şekilde döner alana yetişemezse dönmekten vazgeçer ve olduğu yerde ses çıkartmaya başlar.

Anladım teşekkür ederim Zoroaster,ilk başta motora start verip kalkışı tamamladıktan sonra tetiklemeler arası süreyi azaltarak bir üst devire çıkabiliyorum çok mantıklı.Chopper devresi örneklerini netten bulabilirim demi.

Bu L6474 entegresini kendi kurduğum mosfet leri anahtarlamakta kullanabilirmiyim?

sinus

PC817, mosfetleri sürmek için yeterli bir yöntem mi?

Mosfetler bu yöntemde, hızdan ödün vermez mi?

charlie

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 06 Kasım 2016, 23:39:10
PC817, mosfetleri sürmek için yeterli bir yöntem mi?

Mosfetler bu yöntemde, hızdan ödün vermez mi?

Entegreyi izole etmek için opto kullanıyorum yada gate driver kullanıcam.

ido2323

4 adet irf4905 mosfeti kullanarak 200 adımlık step motor 1 tam tur döndürülecektir. Diğer bütün gecikmeleri yok varsayarak, gereken minimum süreyi nasıl hesaplarız. Teşekkürler.

http://1.bp.blogspot.com/-Xn6kyI4EcFw/TmvHjwL0QOI/AAAAAAAAA0E/qCsSMWxHeXk/s1600/Unipolar_BD.jpg

Datasheet
http://www.infineon.com/dgdl/irf4905.pdf?fileId=5546d462533600a4015355e32165197c

Zoroaster

O şemadaki motorun bir sargısını 12v'a bağladığında çekeceği akım motorun etiket akımını aşmıyorsa sorun yok.

Geçiyorsa o şemayı kullanamazsın zaten. Chopper yapısına dönmen gerekir.

En basiti denemek. Motoru uygulamadaki yerine monte edersin ve adımlama frekansını (faz enerjileme hızını) artırırsın. Böylece motorun takip edebildiği adımlama frekansını tespit edersin.

Seytan deliginden kacti.

ido2323

Her şeyi ihmal edelim, sadece mosfetleri alalım;

Şöyle hesaplama doğru olur mu?

datasheet baktığımızda maksimum turn-on time, rise ve fall süreleri toplam 18+99+96ns=213ns yapar.
1 turluk dönüş için her 4 mosfetten birinin bir kez çalışması lazım, o halde 1 tur için 4 kere çalışır ise 200 adım step motorun dönmesi için gereken minimum süre yaklaşık;
213nsx4x200= 170.4us olur.

Belki de yanlış hesapladık, ....

Zoroaster

Yok yok oralara girmeye gerek yok. O sürelere göre bulacağın anahtarlama frekansı transistörlerin max anahtarlama frekansını verir ve bulacağın frekans o kadar yüksek çıkacaktır ki motor zaten o frekansta adımlama yapamaz.

Sen tersden gideceksin. Motorun 12v da adımlayacağı frekansı bulacaksın çünkü üst sınırı motor belirliyor. Bu frekansı da bahsettiğim deneyle bulursun. (Ya da motorun tork hız grafiğinden bulursun)

Daha sonra bu frekansı üretecek yazılımı yapacaksın.

Seytan deliginden kacti.