Işın bariyeri.

Başlatan Melih1802, 05 Kasım 2016, 12:31:46

Melih1802

30cm lik kare yapılı bir yüzeyde ( Banyo penceresi gibi bir alan ) sinek geçse algılayacak bir sensör gerekli.

Hassasiyet ve kesinlik önemli olduğundan IR led ve Phototransistor ile yapmayı düşündüm, burada beni düşündüren 30 IR led ve 30 Phototransistor den bir arızalanırsa bu sıkıntı, yazılım veye hardvare ile sağlamlık kontrolüde yapmam lazım.

Bunun yerine bu alanı kontrol edecek yaklaşık 30cm yüzeyi kontrol edecek bir malzeme bulmam gerekiyor. Bir malzeme öneriniz varmıdır.

Tasarım özel bir yere monte edileceğinden hazır ışın bariyeri gibi pahallı ve kaba kaçabilecek bir şey düşünmüyorum.

ilyas KAYA

Hocam ; kamera kullanip piksel taramak daha ucuz ve kararlı olmaz mı ?

JOKERAS

IR Kızıl ötesi bariyer burada kesin sonuç verirmi?
Kızıl ötesi sistemler kaba nesneleri tanır,çünkü alıcı kısmına gönderilen ışının tamamen kesilmesi beklenir.
Bu sistemler genelde nesnenin ebat büyüklüğünü,boyunu ölçmek için kullanılıyor.
Herhangi bir yansıma sistemin kararlılığını bozar,iş görmez.

Ayrıca IR yöntem de çözünürlüğü yüksek tutmalı ve fiziksel optik odaklamayı ço kiyi
yapmak gerekir.
Her bir alıcı Receiver Sinek gözü gibi yada bir düzleme dizilerek Receiver'ler sürekli taranarak İnterrupt
beklenir.
Ama dediğim gibi bu yöntem hem kararlılık hemde maliyet açısından efektif olmaz.

Radar kullansanız olmazmı?
Hani şu otomatik kapı Radarları varya,onlardan.
Radar sensörü zaten hazır bir yapı,sadece radarı temin edip geri kalan kısmını
kendiniz yaparsınız,yada komple hazır alırsınız.

Bence Radar yöntemi sizin düşündüğünüz iş için daha verimli olur.

http://www.uctronics.com/cdm324-24ghz-15m-single-channel-microwave-sensor-module-radar-detection-sensor.html

mert3162

bazı ışın bariyerlerinde tanımladığınız alanı devre dışı bile bırakabiliyorsunuz.Sinek geçse algılayacak diyorsunuz.mecbur hazır bir şey almak daha ucuz gibime geliyor.yada kendi bariyerinizi lazerler ile kendiniz üretebilirsiniz ama bu daha pahalıya gelecektir.

Daha önce bu tarz bir şey yapmıştım hatta aynalı yansıtma metoduda var lazere uygun bir açı verebilirseniz,karşılıklı aynalarda yansıyarak foto diyota ulaşacaktır.(Çok verimli değil.)

Muhtemelen bu anlattığım metodlardan sineği göremeyebilirsiniz.En sağlıklısı hazır satılan ışın bariyerlerinden kullanmak.(Özellikle endüstriyel bir alansa eğer)

ikinci bir resim daha var ekleyemedim

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mert3162

Alıntı yapılan: JOKERAS - 05 Kasım 2016, 14:18:39
IR Kızıl ötesi bariyer burada kesin sonuç verirmi?
Kızıl ötesi sistemler kaba nesneleri tanır,çünkü alıcı kısmına gönderilen ışının tamamen kesilmesi beklenir.
Bu sistemler genelde nesnenin ebat büyüklüğünü,boyunu ölçmek için kullanılıyor.
Herhangi bir yansıma sistemin kararlılığını bozar,iş görmez.

Ayrıca IR yöntem de çözünürlüğü yüksek tutmalı ve fiziksel optik odaklamayı ço kiyi
yapmak gerekir.
Her bir alıcı Receiver Sinek gözü gibi yada bir düzleme dizilerek Receiver'ler sürekli taranarak İnterrupt
beklenir.
Ama dediğim gibi bu yöntem hem kararlılık hemde maliyet açısından efektif olmaz.

Radar kullansanız olmazmı?
Hani şu otomatik kapı Radarları varya,onlardan.
Radar sensörü zaten hazır bir yapı,sadece radarı temin edip geri kalan kısmını
kendiniz yaparsınız,yada komple hazır alırsınız.

Bence Radar yöntemi sizin düşündüğünüz iş için daha verimli olur.

http://www.uctronics.com/cdm324-24ghz-15m-single-channel-microwave-sensor-module-radar-detection-sensor.html

Doğrumu anlamışım bu küçük yonga 15 metreye kadar olan cisimleri algılıyor ve bize Min.-300mv Max.300mV olarak çıkışmı veriyor  ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

JOKERAS

Melih1802

@cezeri Kamera kullanmak çok pahallıya gelecek. Maliyet önemli.
@JOKERAS Malzeme iyi, Fiyatta dert değil, tek sıkıntı sanırım kare bir bölgede sensorun bulunduğu yüzeyin 2 köşesi ölü bölge olacak. Doğrumu dur.
@mert3162 Hazır ürün hem pahallı hemde malzeme üzerinde çok kaba duracak. Adetli üretim olduğu için çok pahallıya gelir satamayız.

@JOKERAS Malzemeye şimdi bakacağım. Yonga çıkışı -300 ile 300mv arası çalışıyormuş. Bu ürünü kullandıysan bir kaç sorum olacak;

1- Sensoru op-amp olmadan direkt PIC16F877A ile kullanabiliyormuyuz,
2- 30cm gibi kısa mesafelerde sorun çıkarmadan çalışıyormu.

engerex

En alttaki lazere açı verip aynalardan yansıyarak yukarıdaki sensöre ışının ulaşmasını sağlayabilirsen olabilir. Birde dikeyde oluşturursun böylece kare ızgaralar elde edersin. Açıyı küçük tuttukça hassasiyet artar. lazerin açısı ve alıcının konumu ayarlanabilir olursa sonuç elde edebilirsin.

JOKERAS

Ürünü kullanmadım.
Bir ara tamire gelen bir cihazın üzerinde vardı,merak edip incelemiştim.

İncelemelerime göre Radar sinyalinin genliği çok düşük,ayrıca gürültü var, onun için Opamp filitre edilip sinyal yükseltiliyor.
Opamp Filitre ve Yükseltme işleminden sonra İşlemci ile sinyal tanına bilinir.

Cihazın hazır olanlarıda var,önünden bir nesne geçince sadece 1 veriyor.
Üzerindeki trimpot ile mesafe ayarı yapılabiliyor.
30Cm için ne sonuç verirmi bilmiyorum,ama farketmezki!

Çünki siz hareket olmayan bir bölgede hareket varmı yokmu onu kontrol edecekssiniz.
Karşısındaki mesafe isterse 30Cm ister 10Mt olsun.
Bu hareketi algılıyor.

Alın bir tane inceleyin derim. 
Otomatik kapı işleri yapanlarda vardır bu alet.

Zoroaster

Radar (mikrodalga osc) denilen bir düzenekle hırsız alarm düzeneği yaptım ve halâ da kullanıyorum. Tamam güzel çalışıyor hassas da ancak bir sineği algılayacak kadar hassasiyet artırılırsa muhtemelen sık sık yanlış alarm verecektir.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Zoro usta,anladığım kadarı ile Melih1802 arkadaşta onu istiyor.
Sinekleri avlamayı:)
Ben "Niyet okuması" yaparak böyle anladım:)

Zoroaster

Radar dedektörünü bu denli hassas konumda çalıştırırsa dedektörden 2..3 m gerideki hareketler bile dedektörü tetikler bir de böyle sorun var.

Belki pencere değil de tünel yapması gerekebilir.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

RADAR olayı biraz tecrübe etmek isteyen bir alan. Kısa sürede bitirmem gerek bir proje için risk alırım. Ama aklımda. RADAR için hazır bir modül olsa "1" "0" çıkış veren çok iyi olurdu. Henüz böyle bir modül bulamadım bakıyorum.

Proje alınca malum otomatik olarak gizlilik devreye girdiğinden direkt niyeti yazamıyorum. Fakat istediğim tam olarak Banyo penceresi gibi bir alandan geçecek küçük cisimleri algılamak. Bu nesnelerin en küçüğü misket hacminde.

Bazı detayları bende bilmediğimden işi sıkı tutuyorum. Sanırım daha iyi bir fikir çıkmazsa IR led ve IR Transistor ile yapacağım. Montajda hizalama müşterimin sorunu olacak.

JOKERAS

Radar dedektörünü bu denli hassas konumda çalıştırırsa dedektörden 2..3 m gerideki hareketler bile dedektörü tetikler bir de böyle sorun var.

Belki pencere değil de tünel yapması gerekebilir.

Orasını bilemem,test edip bakmak gerek.
Ultrasonic Ses alıcı verici ile yapılabilinir,denemek lazım.
Tohum sayıp varmı yokmu,gittimi gitmedimi diyemi bakacaksınız:)
Bu gibi sistemlerde he zaman artı eksi tölerans payı olur.
Tam kararlı sistem zor.

JOKERAS

Şekildeki Sensör'de olabilir.
Bir düzlem üzerine yan yana dizilip nesne kontrolü olarak kullanılabilinir.
Verici ve alıcı karşı karşıya olmadığından daha kararlı olur sanırım.