Triyaklı dimmer devresi

Başlatan bbs2006, 07 Kasım 2016, 19:14:38

bbs2006

Merhaba
Kararlı çalışan triyaklı bir dimmer devresine ihtiyacım var. Bu dimmer devresiyle  resiztansın sıcaklıgını kontrol edeceğim. resiztan sın sıcaklığını belli bir değerde sabitleyip kullanacağım. Elimde  basit devreler var ama sıkıntı yaratıyor. resiztans  koptuğu anda triyak  zarar görüyor.

Melih1802

Tel koptuğunda nasıl TRIAC zarar görebilir, besleme hattı zaten kopmuyor mu.

Melih1802

Cemre.

İşin içinde MCU varsa optik izolasyon da olmalı diye düşünüyorum. Bu açıdan bakarsak MOC serisi özellikle de MOC3021'i önerebilirim. On/Off olarak da çalışıyor benim yaptığım deneylerde. Zaten çalışmaması için de bir sebep yok bana kalırsa ancak bir de Zero Cross tip olanlar var.

MOC3021 datasheet'inde örnek devre var. Hiç sorunsuz çalıştırırsınız.
Geribeslemeyi yük akımı ile de alabilirsiniz bence. Çok hassas bir sıcaklık kontrolü gerekmiyorsa iş görecektir. Zaten Rezistans'ın basit matematiksel modelini güç eşitliği ve gücün sıcaklığa dönüşümü için bir kaç eşitlikle halledilebilir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Zoroaster

Resistans teli koparken ortam da çok sıcak olduğundan henüz kopmuş ve aralık mesafesi 1mm nin çok çok altında olan iki tel arasında kalan gaz iyonize olur ve akım havadan akmaya başlar ve bu olay bazen saniyelerce devam edip tellerin iyice eriyip birbirinden iyice uzaklaşmasına dek devam eder. Bu esnada akım çok çok gürültülü hal alabilir. Akımdaki bu gürültü (çok yüksek frekanslı bileşenler) belki triac hattının edüktansından dolayı triyağın delinme voltajının üstüne voltajların oluşmasına neden olabilir.

Snubber devreleri bu işlere engel olmak için.

Bir de bahsettiğim olay gerçekten de triacı bozmaya yetecek kadar voltajlar üretir mi bir denemek lazım. Yalnız rezistans teli koparken inanılmaz derecede iyonizasyon olduğunu ark sıcaklığının çok yüksek değerlere çıktığını ve ısıya dayanıklı taşı erittiğine çok tanık oldum.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Teli kopuk bir çok endüstri aleti gördüm. Önemli bir kısmı 50Hz ile anahtarlanıyordu.
Rezistans tellerinin çoğu ( kesme ) yay ile gergiliydi.

Zoroaster

Yay şeklinde sarılı rezistansların bir avantajı var tel koparken rezistans telinin gerili yay kuvveti kopan telleri hızla birbirinden uzaklaştırıyor.

Ancak;

Eskiden öğrenci evlerinde çok sık kullanılan elektrikli ocaklar olurdu. Bunlar da sarmal yaylı rezistansa sahipti fakat öyle yada böyle bir şekilde rezistans taşın bazı yerlerinde sıkışır eğilir bükülür sonunda bu yay etkisi ortadan kalkardı.

Zaten yukarıda bahsettiğim gözlemler öğrencilik yıllarında kullandığımız bu ocaklarda yaptığım gözlemlerin ta kendisi.

Sözkonusu ocakları yemek pişirmede, odayı ısıtmada çay suyu kaynatmada kullanırdık.
Kışın lambayı söndürüp uyuma hazırlığındayken bir anda vınnnnnn diye bir sesle ürperir ve odada sanki birileri ark kaynağı ile ark yapıyor hissine kapılırdık. Biraz sonra da ocak tamamen off olurdu.

İşte bahsettiğim iyonizasyon olayı bu. Lambayı yakıp ocağı incelediğimde ısıtıcının ısıya dayanıklı taşının telin koptuğu noktada eriyip sıvı hale gelip su gibi akıp daha sonra katılaştığına dair emareleri görürdük.

Seytan deliginden kacti.

canbulut

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Kasım 2016, 19:59:11
Resistans teli koparken ortam da çok sıcak olduğundan henüz kopmuş ve aralık mesafesi 1mm nin çok çok altında olan iki tel arasında kalan gaz iyonize olur ve akım havadan akmaya başlar ve bu olay bazen saniyelerce devam edip tellerin iyice eriyip birbirinden iyice uzaklaşmasına dek devam eder. Bu esnada akım çok çok gürültülü hal alabilir. Akımdaki bu gürültü (çok yüksek frekanslı bileşenler) belki triac hattının edüktansından dolayı triyağın delinme voltajının üstüne voltajların oluşmasına neden olabilir.

Snubber devreleri bu işlere engel olmak için.

Bir de bahsettiğim olay gerçekten de triacı bozmaya yetecek kadar voltajlar üretir mi bir denemek lazım. Yalnız rezistans teli koparken inanılmaz derecede iyonizasyon olduğunu ark sıcaklığının çok yüksek değerlere çıktığını ve ısıya dayanıklı taşı erittiğine çok tanık oldum.
hangi gaz neden iyonize olur? aklıma takıldı.

serkan_48

Bence o rezistans arızalanma anında kısa devre olduğundan dolayı triyak arızalanıyor olabilir. Benimde başıma rezistans arızalarında denk geliyor.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Zoroaster

Oksijen. Sıcaklık zaten yüksek bir de hatırı sayılır akım akmakta.

Benzer olay zaten role/kontaktör kontaklarında da gözlenir. Ancak bunlar kontaklar hızlı açılacak şekilde yaylı düzeneklerle donatılıdır. Buna rağmen yüksek DC akım yollarındaki role kontakları çok sık bozulur.
Seytan deliginden kacti.

canbulut

hocam buna mı takıldınız. :)  korozyon deyin gitsin.

bbs2006

Ben sadece kararlı çalışan devre istiyorum

canbulut

zero cross dedection olmayan bir uygun bir moc entegresi bulun. onun datasheetinde size nasıl yapmanız gerektiğini en iyi söyleyecek olan odur.

ankyra

Triyakın bozulmasının sebebi; rezistans telinin sarmal şeklinden dolayı oluşan endüktanstan geçen akımın aniden kesilmesinin oluşturacağı ters yüksek gerilim olmasın?

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/moc3022.pdf 4. sayfanın altında endüktif yükler için şema var. denenebilir.

canbulut

bence tel kopsa triyak bozulur meselesine takılmayın. kendiniz teli klemens ile koparın takın. bir şey olacağını düşünmüyorum. tabiki ark yapacak şekilde denerseniz her şey bozulabilir.