Asenkron motor hız kontrolü 15W

Başlatan birkan, 13 Ekim 2005, 17:39:12

birkan

Arkadaşlar Salih arkadaşın sorduğu soru ile aynı başlıkta bir soru açıp açmamak konusunda biraz düşündükten sonra bu başlığı açtım, başlık aynı olmasına ragmen istekler ihtiyaçlar biraz farklı olduğu için ve Salih arkadaşın açtığı başlığı sulandırıp yeni bir soru girmemek için bu başlığı açıyorum.
Evde bir akvaryumum var ve bu akvaryumda kaliteli olduğundan bir kenara atıp yenisini alamadığım su pompam var. Bu motor 14.7 Watt 220 volt. ile çalışıyor. Aşırı su bastığından balıkları ordan oraya savuruyor. Yavrucaklar fazla dayanamayacaklar bu gidişle. Bunu yavaşlatmak için frekansı düşürecek bir devre şemasına ihtiyacım var, Yardımlarınızı bekliyorum.

z

Asenkron motorlarda sadece gerilim değişimi ile devir belirli bir aralıkta ayarlanabilir. Bu pek makbul bir yöntem olmasa da düşük güçlerde kullanılabilir.

Bir diğer alternatif te motoru on-off-on-off çalıştırmaktır. Bu yöntem de senin uygulamanda işe yarayabilir. (Akustik ses durumlarına bakmak lazım)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

ama akvaryum motorlarını açıp kapayınca yönü değişiyor özellikle suyun içinde olanlar... sürekli açıp kapamak belki hiç dönmemesine neden olabilir,ama şu da var belki dönüyor olmasından kaynaklanan tork off konumlarında ona yön verebilir ve yanı yönde döner

CaFFeiNe

birkan

arkadaşlar elimde hazır dimmer vardı kullandım olmadı, dimmeri en yüksek ayara getirmezsem motor dönmüyor, dimmerler bildiğiniz gibi sinüsün uçlarını kesiyor. ayrıca 15 watt lık bir lambayı gerilimi yarıya çeker düşüncesiyle seri bağladım o da olmadı, bu işi en iyi çözecek olan devre frekansı yarıya çekecek bir devredir. Bana 25 Hz sinüs elektrik verecek bir devre şeması lazım. Motor hızını en sağlıklı bu şekilde ayarlayabilirim.

aster

hortuma vana koyma şansın yokmu?
yoksa çıkış ucunu genişlet debiyi düşür

CaFFeiNe

çıkışına hortumlar takarak şelale türü bişiylerde olabilir şırıltısı güzel oluyor :)

bigbey

Sevgili arkadaşım devreye seri bir diyot (1N4007) bağla gerilim %50 olur.
TA6R

birkan

Alıntı yapılan: "birkan"Bana 25 Hz sinüs elektrik verecek bir devre şeması lazım. Motor hızını en sağlıklı bu şekilde ayarlayabilirim.

Arkadaşlar yukardakinin olması mümkün değilmide hep başka teklifler geliyor. Bu kadarmı zor frekansı yarılara çekmek, yani motorun vana çıkışını elime bir bıçak alıp genişletmekten filan hazetmiyorum ben, yazık ben o motoru çok aradım, 20 ytl lik klasik akvaryum motorlarından değil. Sonra motorda yapılacak oynamalar o motoru benim ilerde daha büyük akvaryumlarda tam gaz kullanmama engel olabilir. Parasıda mühim değil ankarada bunun gibi güzel bir şey bulmak zor.
Gerilimi yarıya çekmek asenkron motorların hızını düşürmez, asenkron motorlarda şebeke frekansına bağlı bir hızla dönerler. Diyotunda işe yaramayacağı aşikat, sinüsün yarısı  kesilir yarısı gelir, motor dönmez. Şelale sistemine gelince buda sık tuvalete gitme gibi sorunları beraberinde getirebilir :roll:
Diğer akvaryumdaki motorda biraz fazla geliyordu, pervanedeki 6 kanattan aralardan birer eksiltmek surekiyle 3 tanesini maket bıçağıyla kestim şimdi iyi, ama bu motoru yavaşlatmak için daha teknik bir şeyler düşünüyorum ve yapacağımda. Bu gidişle bu devreyi ben kendim yapıp şemayıda buraya koyacam sanırım. Teşekkür ederim arkadaşlar, farklı tekliflerin olması iyi aslında ama keşke içlerinden işe yarayan olsada yapsam.

bigbey

Alıntı yapılan: "bigbey"Sevgili arkadaşım devreye seri bir diyot (1N4007) bağla gerilim %50 olur.
Arkadaş bunu denemen kolay neden denemiyorsun?.
TA6R

birkan

Alıntı yapılan: "bigbey"
Alıntı yapılan: "bigbey"Sevgili arkadaşım devreye seri bir diyot (1N4007) bağla gerilim %50 olur.

sayın bigbey yukardaki yazıdan sizin ya asenkron motorlar hakkında hiç bir bilginiz olmadığını yada oradaki asenkron kelimesini kaçırmış olduğunuzu anlıyorum, gerilimi yarıya düşürerek asenkron motorların hızlarını yarıya düşüremezsiniz. Buna ragmen kolay olduğu için denedim zaten, ben bu soruyu lambayı yarım yakmak için değil asenkron motoru yarı hızında döndürmek için sormuştum. Yardımlaşma isteğinizi anlıyorum ama olacak bir şey değil. Birde siz deneyin isterseniz. Teşekkür ederim.

ipek

selam buna benzer bir problemi araya seri kondansator koyarak cozduk
2.2 mf yada 1mf 250v ac dikkat x2 klas tipi

veya floresan dimmeri ile de bu iş halledebilirsin
kolay gelsin

tnen

hocam pic ile pwm kontollu bir devre yapsan drive mantıgıyla calısacak . Senin verdiğin referansa göre devrini ayarlayabilirsin. bunun icin microchip in sitesine bir göz at istersen .

bigbey

Alıntı yapılan: "birkan"
Alıntı yapılan: "bigbey"

sayın bigbey yukardaki yazıdan sizin ya asenkron motorlar hakkında hiç bir bilginiz olmadığını yada oradaki asenkron kelimesini kaçırmış olduğunuzu anlıyorum, gerilimi yarıya düşürerek asenkron motorların hızlarını yarıya düşüremezsiniz. Buna ragmen kolay olduğu için denedim zaten, ben bu soruyu lambayı yarım yakmak için değil asenkron motoru yarı hızında döndürmek için sormuştum. Yardımlaşma isteğinizi anlıyorum ama olacak bir şey değil. Birde siz deneyin isterseniz. Teşekkür ederim.
Pardon ben vibrasyon yöntemi ile çalışan hava pompası olarak algıladım.
asenkron motorları en az senin kadar bildiğimi zannediyorum.
Maaliyetsiz olması açısından pompanın giriş kısmında mekanik kısıtlama yapman mümkün ise belki işini çözer.
TA6R

salim ALTIN

merhaba.
pwm e veya benzer hiç bir şeye ihtiyacınız yok. İlla frekans ile halledeceğim der iseniz o zaman benim önerim şu;

Anladığım kadarı ile elinizde dimmeriniz var. Onu bir dc bara nın seviyesini ayarlamak için kullanacaksınız. bir kondansatör uçlarına bağlayın. (150mf - 220mf 380 Volt veya 400 Volt)
Sonra ister 555 ile ister başka bir entegre devre ile bir %50 kare dalga üretin. Frekansı sıfır ile 50 HZ  ayarlanabilir olsun. Size gerekli olan   Voltaj Kontrollü Osilatör.   VCO   . internette aratın. sanırım 4046 entegresi ile de yapabilirsiniz.

Sonra  2 tane  yarım köprü süren IR nin sürücü entegrelerinden al. yarım köprü ve ölü bölge dışarıdan direnç ile ayarlanabilir olanlardan. sonra bu sürücülere 600 volt 4-5 amper 4 tane İGBT bağla. Dimmer in ayarladığı dc voltajı bu sürücünün artı ve eksisine ver.

Sonra işi basitleştirmek için stero pot diye isimlendirilen iki potansiyometrenin arka arkaya bağlandığı potanslardan al hatta anahtarlı olanı nı al ki o da işe yarayacak.

Stero potun birini dimmere dierini 555 in frekansını ayarlamaya kullan. ( ki sistemler izole olsun)Dimmerin voltajını ayarlayarak Voltaj / Frekans olayını hallede bilirsin.

Sonra  ürettiğin kare dalgayı sürücülere uygula. dimmerden gelen voltaj senin sürücüler ile sürdüğün devre üzerinden istediğin frekansta motora gidecektir.

Burada en önemli konu üst transistör ile alt arasında sürücüden ölü bölge yi ayarlaman. Yoksa kol kısa devresi olur ve sistemin yanar.

Burada tek problem senin devrende enerji anlık kesilirse kondansatörün dolu kalmasıdır. (DC bara kondansatörü yaptın ya) onu boşaltmayı halletmen gerekir. stero potun anahtarıyla hallet devreyi kapatınca bir direnç üzerinden kondansatörü kısa devre yap.

Kolay gelsin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....