Magnetizer demagnetizer

Başlatan cevat1, 21 Aralık 2016, 20:15:49

cevat1

Arkadaşlar merhaba
Atölyede kullandığınız aletlerdeki mıknatıslanmayı nasıl gideriyorsunuz.
Pratik bir yöntemi var mı?

HexfeT

Bir tarafı mıknatıslayan, diğer tarafı kaldıran, pasif ve ucuz bir alet görmüştüm ebay'de.

Bir de degauss coil olayı var. Videodakini vatandaş kendisi yapmış. Hazır satılan da vardır mutlaka.
https://www.youtube.com/watch?v=0lyMiAKfOjU

Melih1802

Bir tek pensette canımı sıkıyor onda da paslanmaz çelik alıyorum.
Tornavida da genelde işime geliyor. Demanyetize eden bir ürün aldım işe yaramadı. Manyetik dizilimi bozmak için sert darbe ile vurun diyordu bir yerde eski bir tornavida da denedim olmadı.

cevat1

Isıtma soğutma ile de giderile biliyormuş
Şöyle bir apart buldum. İşe yarar mı?

ipek

Bahuaus'tan bir zımbırtı almıştım,demagnetiser diye iki ayrı delik var,delikleri kare olarak düşünürsek,bir kenarları merdiven gibi step step,bir deliğe sokarsan manyetik oluyor materyal,diğer delik ise manyetikliği sıfırlıyor,süper çalışıyordu,her Türk gibi bende içini merak ettim ,açarken içindeki mıknatıslar birbirine yapıştı,tüm kombinasyonları denedim iflah olmadı....

televizyon tamircileri,4W 10W trafonun saçlarını söküyorlar kısa sürede voltaj veriyorlar trafonun göbeğinde duran materyal 0 manyetikle çıkıyor..

cevat1

Alıntı yapılan: ipek - 21 Aralık 2016, 21:31:08
Bahuaus'tan bir zımbırtı almıştım,demagnetiser diye iki ayrı delik var,delikleri kare olarak düşünürsek,bir kenarları merdiven gibi step step,bir deliğe sokarsan manyetik oluyor materyal,diğer delik ise manyetikliği sıfırlıyor,süper çalışıyordu,her Türk gibi bende içini merak ettim ,açarken içindeki mıknatıslar birbirine yapıştı,tüm kombinasyonları denedim iflah olmadı....

Yukaridaki aparat mı?

cevat1

bir tarife gore bobini ben sardim 200 küsür sipir. Tornavidanin sapından pense ile tutarak bobine 220 yi verdim. Tüm kolum manyetik alana kapıldı firlattim attım.

ipek

ben mesajı gönderir iken fark ettim aynı aynda göndermişiz evet aynı ürün,bendeki yeşil,süper çalışıyordu,silelerken o tırtıklı yere bir iki aşağı yukarı yaptımı tamam ,ama bir trick var malzemeyi cart dive hızlı çıkarmayacaksın ,yavaşça dışarı alacaksın..

cevat1

Tamam ipek hoca
13-15 tl fiyatı var. Alayım bir tane...
Çok işime yarayacak.

Yanıt verenlere teşekkür ederim.

ipek

artık kullanılmıyor eski arkadaşlar hatırlar ,Weller havyalarda bimetal switch vardı,atıyorum ws131 uç taktın en fazla 350 derece ısınır,lehimleme ucunun arkasında bir numaralı bi metal mıknatıs o dereceye ulaşana kadar 24 volta yol veriyor,350 derece geçilirse mıknatıs özelliğini yitiriyor,havya duruyor,soğuyunca tekrar yani döngü sürekli idi,eğer o bimetal mıknatıs değilde özel bir şeyse bilemem,ama mıknatıs ise ısıtıpda manyetiğini silebildiğin metal soğuyunca yine manyetik olacaktır,deneyip görmek lazım..

ido2323

800 derece ısıtırsan gene gider manyetik özellik, Başka nasıl giderilir?