step motor için ULN2003 te ısınma sorunu

Başlatan tebesir, 27 Ekim 2005, 01:28:07

tebesir

arkadaşlar;

elimde şu çıkma step motorlardan bir kaç tane var. motorların üzerinde kaç voltla çalıştıkları yazmıyor. üç tanesinin coil direnci 5 ohm, diğerinin ise 38 ohm. pic le bunları çalıştırayım dedim. pic ile step motor arasında ULN2003 kullandım.

problem; motorlar çalışıyor fakat ULN2003 zamanla artan bir şekilde ısınıyor.

daha önce başka step motorları sürerken böyle bir şey olmamıştı.

sizce ULN2003 ler neden ısınıyor?

bunu önlemek için ne yapmalıyım?

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

stlg

Sevgili tebesir
Arkadasım uln lerin neden ısındıgını bilmen lazım step motorlarının fazla
akım cekmesinden kaynaklanıyor yapacagın tek sey biraz zor olacak ama
motorlarını transistor yada mosfet ile surmen ırfz44 tak kurtul fiyatıda uygun tabi mosfeti surme seklinede dikkat et kolay gelsın

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tebesir

sevgili stlg;

kısa sürede verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. step motorun fazla akım çektiği aklıma gelmişti. fakat ULN2003 çıkışına 500 mA veriyor herhalde. yeterli olcağını düşünmüştüm.

peki bunun yerine 2N2222 kullansam bu sorunu aşabilirmiyim? zannedersem çıkışına 800 mA veriyor.

cevaplarınızı bekliyorum... teşekkürler.

stlg

Sevgili tebesir
Arkadasım kullandıgın motorların ozelliklerini bilmedigimden sunu kullan
diyemiyorum  2n2222 olabilirde ama motorun 800 ma den fazla cekiyorsa yine ısınmalar olacaktır elinde onlar varsa bir dene ırfz44 derken akımının
cok fazla olmasından ve cogu uygulamaya yeterli geldiginden onermiştim
uln2003 turu entegrelerde transistorler kucuk bir kılıfa hapsoldukları icin
ısınma 2n2222 ye gore cok daha fazla olacaktır BD serisi transıstorleride
kullanabilirsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tebesir

sevgili stlg;

tekrar teşekkürler. ULN2003' ü 2n2222 değiştirdim ve denedim. sonuç yine aynı sayılır. transistörler ULN2003' e göre biraz daha iyi. fakat yine de ısınıyorlar.

BD serisi transistörler ile ırfz44 ' ü denemeye geldi sıra.

peki; bu ırfz44, vb. güçlü sürücülerin entegre şeklinde olanları var mı?

cevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler...

stlg

Sevgili tebesir
Bu buyuklukte akım akıtabilen transistorlerin yada mosfetlerin entegre
buyuklugunde olanları yoktur daha buyuk kılıflarda vardır profesyonel
uygulamalarda kullanılır sen transistorleri ayrık olarak kullansan diyorum
iyi calısmalar

ALLAHA EMANET OLUNUZ

tebesir

sevgili stlg;

bunu öğrendiğim iyi oldu. yarın gidip BD serisi transistörler ile irfz44 lerden alıcam. ve deneyecem. artık tek tek transistör kullancam.
bu BD serisi işimi görür heralde. çıkışları 1,5A ila 3A arasında değişiyor.
neyse bi denemek lazım.

ilginiz için teşekkürler...

hamit

Selam dostumm BDX53C alırsan sanırım işini görur mosfet le sumede zorluk çekebılırsın belkii....Arkadasın dedığı gıbıı surme teknıgını degıstırmen lazımm mosfette...

tebesir

sevgili hamit;

şimdi BDX53C nin kataloğuna baktım. 8A çıkış veriyor. büyül ihtimalle işimi görür. step motoru 12 voltla bile beslesem, coil direnci 5 ohm olduğundan 12/5=2,4A eder. yarın alıcam bunu ve deneyecem.

çok teşekkürler...

stlg

Sevgili tebesir
Hamit kardesin dedigi gibi darlington olan bu transistor bencede uygun

ALLAHA EMANET OLUNUZ

tebesir

arkadaşlar;

çok teşekkür ederim. dediğim gibi yarın alıp deneyecem. (iyice sabırsızlandım) inşallah olur. sonuçlarını yine yazarım.

tekrar teşekkür ederim...

stlg

Sevgili tebesir
Arkadasım bu tur bobin surme devrelerinde bobine ters paralel baglı
diyot koymayı unutma 1n4007 işini gorur yoksa transistorler her an
bozulabilir

ALLAHA EMANET OLUNUZ

tebesir

sevgili stlg;

düşündüğün için teşekkür ederim. diyot koymayı hiç unuturmuyum?  :)
bakalım, her şey yarın belli olacak. inşallah bu step motorlara BDX53C ler yeterli olur.

görüşmek üzre...

sezgin05

Arkadaşlar L297 kullanmayı neden yazmadınız.Acaba ben bişey mi kaçırdım.Daha kolay olacaktır ;)

tebesir

arkadaşlar;

devreyi bugün BDX53C ile denedim. transistörler 10-15 dak. sonra az bir şey ısınıyor. fakat bu seferde motor zaman geçtikçe ısınıyor. bunu önlemek için akım sınırlayıcı dirençler kullandım. fakat motor çok güçsüz dönüyor.

acaba BDX53C in verdiği akım motora fazla mı geliyor?

bu defa BD241(3A) veya BD377(2A) 'yi deneyim diyorum.

bu arada sevgili sezgin;
L297 heralde 2A akım veriyor. biz sınırları biraz geniş tutmuştuk. ama L297' yi de deniycem.

sizin düşünceleriniz nedir arkadaşlar? cevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler...