Toprak ve notr hatta 50v elektrik var

Başlatan lostromos, 07 Şubat 2017, 18:00:08

lostromos

Arkadaşlar merhaba sizlerden bir konu hakkinda yardim isteyecegim.
Calistigim okulda elektrikle calisan metal esyalari kalorifer veya borularina degdirince ark yapiyor. Degdirdigm cihaz ornegin matkap prizde degilse herhangi bir problem yok zaten boylede olmasi gerek. Enbasta statik elektrikten suphelenmistim ancak prizleri avometre ile kontrol ettiğimde toprak ve nötr hattinda 50 volt elektrik okuyorum. Farklı avometreler ilede sonuç aynı.
Durumu okul mudurune bildirdik elektrikci cagirdi tum hatti kontrol etmesi gerektigini ayedasta sorun oldugunu ve birazda isi yokusa surerek herhangi bir cozum sunmadi. Ayedasi aradik geldiler hatlarini kontrol ettiker ve okula giren hatta sknti olmadigini soylediler. Bu durumda sorunun okulda bir hattan veya bir cihazdan kaynaklandiginin suphesindeyim. Yarin tum katlarin sartellerini ayri ayri kapatip voltaj ölçmesi yapacagm ve sorunlu hatti arayacagim. Kisacasi elimden gelen bu. Okul müdürü problemin ciddiyetini daha anlayamadi anlatamadik da . Benim yapacagm yontemle sorun bulunurmu veya ne tavsiye edersiniz. Muhtemel problemler ne olabilir.  En azindan arizayi tespit etmek istyrum. Cunku okulda kacak akim roleside bozuk  ve can kaybi yasanmamasi icin ugrasiyorum. Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim

Yuunus

Notr ile koruma tpragi arasinda bu seviyede voltaj goruyorsaniz, notr gorevini tam yapmiyordur. Tum prizlerde durum ayni ise notr hattini, topraga bakir levha gomerek irtibatlayabilirsiniz.ama bu isi siz yapmayin, birakin mudur bir elektrik firmasina yaptirsin. Kas yapayim derken goz cikarabilirsiniz.

sifirzero

cihazdalardan birinde kaçak var.bütün fişleri çıkar öyle kontrol et prizleri
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

lostromos

Alıntı yapılan: serkancetin - 07 Şubat 2017, 22:15:23
cihazdalardan birinde kaçak var.bütün fişleri çıkar öyle kontrol et prizleri
Okul buyuk oldugundan yuzlerce priz var her katin sartellerini ayri ayri kapatip problemli kati bulsam olur sonra o katta prizlerdeki fisleri tek tek sokerim diye dusunuyorum

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

tekosis

hocam bence sen kesinlikle işlem yapma. arızayı tespit bile etsen elleme derim. sorunu okul idaresine resmi olarak dilekçe ile bildir, dilekçeyi kayıt altına aldır hatta imzalamış bir kopyasını dosyanda sakla, gereğini hizmet alarak yetki sahibi kişilere yaptırsınlar. İnşallah olmaz ama ilerleyen zamanlarda senin ilgilendiğin kısımla hiç ilgisi dahi olmayan bir elektrik problemi yada kazası olursa, ihaleyi sana yıkabilirler.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

lostromos

Alıntı yapılan: tekosis - 07 Şubat 2017, 23:05:28
hocam bence sen kesinlikle işlem yapma. arızayı tespit bile etsen elleme derim. sorunu okul idaresine resmi olarak dilekçe ile bildir, dilekçeyi kayıt altına aldır hatta imzalamış bir kopyasını dosyanda sakla, gereğini hizmet alarak yetki sahibi kişilere yaptırsınlar. İnşallah olmaz ama ilerleyen zamanlarda senin ilgilendiğin kısımla hiç ilgisi dahi olmayan bir elektrik problemi yada kazası olursa, ihaleyi sana yıkabilirler.

Hocam dilekcede verdik tum ogretmenler olarak imzada attik dosyaladk ama bn eger sorun bir cihazda ise onu bulmak istyrum aksi halde sorun tesisatta ise zaten hic elimi bile surmem. Oneriniz için saolun

diot

1. önce topraklama tesisatını kontrol edin. topraklama levhası görevini yapmıyor olabilir.  (levha görevini yapmıyorsa , herhangi bir pirizde nötürü toprağa kısa devre yaptılarsa problem çıkabilir.)
2. Bina nötürünün bağlı bulunduğu direğin topraklaması bozuk olabilir.
3. Binaya giren 3 faz dengeli dağıtılmadıysa olabilir.
4. Bağlı cihazlarda topraklama hatası bulunabilir.

bunun benzeri bir arıza 90 lı senelerde başımdan geçmişti. pirizin birinde toprak-nötür mhattı kısa devre yapılmış ve topraklama levhasıda çalışmıyordu (çürümüş)

Allah kolaylık versin. işin zor çok uğraşırsın.