220V gerilim üstünde OOK modulasyonu

Başlatan agora_meyhanesi42, 17 Şubat 2017, 14:29:06

agora_meyhanesi42

s.a. merhaba arkadaşlar ;

Resimde görülen röle transistorleri açıp kapatarak basit bir 1 ve 0 gönderme işlemi yapacaktır. Bu noktada röle yerine yarı iletken malzeme olarak ne kullanabiliriz. Gerilim ac yada dc olabilir farketmez 110 voltta olabilir 220 de. Fikirlerinizi anlatırsanız sevinirim. Ne yapmam gerektiği konusunda kafam karışık. Ac olursa nasıl yaparım dc olursa nasıl yaparım Benim asıl amacım. Üzerinde 220v 50hz gerilim olan kabloda On-off keying modulasyonu yapmak (ook) yani 2 periyot sinyal geçir 2 periyot sinyal geçirme gibi yani bu fazi bu şekilde hat üstünde açıp açıp kapatarak kablo üzerindeki alıcıları uygun şekillerle uyarmak devreye geçirmek yada çıkarmak. Buu nasıl yaparim. İlginiz için teşekkürler.

Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

burç tankal

Resmi göremedim gerçi ama röle kullanıldığına göre büyük ihtimalle yüksek akım çeken bir yük vardır orada. Ben olsaydım röle yerine DC gerilim için basitçe bir mosfet takar geçerdim. Ac içinse tristör düşünülebilir. Gerçi yükün cinsi ve öZellikleri konusunda daha fazla bilgi verirseniz daha isabetli ardım bulabilirsiniz.
Edit: resmi şimdi gördüm. Devredeki diğer transistörlerin base akımlarını hesaplayarak, bu akımı sağlayacak basit bir transistör bile işinizi görecektir kanaatindeyim

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: burç tankal - 17 Şubat 2017, 14:43:18
Resmi göremedim gerçi ama röle kullanıldığına göre büyük ihtimalle yüksek akım çeken bir yük vardır orada. Ben olsaydım röle yerine DC gerilim için basitçe bir mosfet takar geçerdim. Ac içinse tristör düşünülebilir. Gerçi yükün cinsi ve öZellikleri konusunda daha fazla bilgi verirseniz daha isabetli ardım bulabilirsiniz.
Edit: resmi şimdi gördüm. Devredeki diğer transistörlerin base akımlarını hesaplayarak, bu akımı sağlayacak basit bir transistör bile işinizi görecektir kanaatindeyim
transistör ile nasıl yapılacak peki yük büyük değil yük dediğim o transistörler işte ama mesafe uzun rölenin yerine konulan transistörden pull up yardımı ile çıkış alıp bunuda baselere girsem olurmu acaba

burç tankal

Örneğin Npn bir transistör kullanacaksanız:
Bataryanın artısı ile transistörün Base'i arasına yaklaşık 1K'lık bir base direnci
Transistörün kolektörü bataryanın artısına bağlı
transistörün emiteri ise sınırlama direnci ile diğer transistörülerin base'ini sürecek şekilde yapılabilir

mg1980

Olayı tam anlamadım ama analog switchlere bir bakın isterseniz. Mesela CD4051BE, CD4016

serkan_48

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 17 Şubat 2017, 14:29:06
s.a. merhaba arkadaşlar ;

Resimde görülen röle transistorleri açıp kapatarak basit bir 1 ve 0 gönderme işlemi yapacaktır. Bu noktada röle yerine yarı iletken malzeme olarak ne kullanabiliriz. Gerilim ac yada dc olabilir farketmez 110 voltta olabilir 220 de. Fikirlerinizi anlatırsanız sevinirim. Ne yapmam gerektiği konusunda kafam karışık. Ac olursa nasıl yaparım dc olursa nasıl yaparım. İlginiz için teşekkürler.

110 volt veya 220 volt geçecek ise bu transistörle olmaz.

Ya röle kullanacaksınız yada triyak kullanacaksınız diye biliyorum ben. AC voltajı tristör yada transistör , mosfetle geçiremezsiniz.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

sadogan

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 17 Şubat 2017, 14:51:38
transistör ile nasıl yapılacak peki yük büyük değil yük dediğim o transistörler işte ama mesafe uzun rölenin yerine konulan transistörden pull up yardımı ile çıkış alıp bunuda baselere girsem olurmu acaba
Transitörün emiteri nereye bağlı.
Hat epeyce uzun olduguna göre epeyce güçlü bir antel bağlamış olursunuz transitorun base ine.
Transistorleri böyle sürmek yerine optocuplör ile sürmek daha doğru. Kaynaktan 10ma gibi bir akım çeker ama gürültüye karsı daha dayanıklı olur.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: sadogan - 17 Şubat 2017, 16:43:50
Transitörün emiteri nereye bağlı.
Hat epeyce uzun olduguna göre epeyce güçlü bir antel bağlamış olursunuz transitorun base ine.
Transistorleri böyle sürmek yerine optocuplör ile sürmek daha doğru. Kaynaktan 10ma gibi bir akım çeker ama gürültüye karsı daha dayanıklı olur.

transistörler bir simge amaçlı sadece. Ben sanırım bazen eksik anlatıyorum ama bilmediğimden dolayı. Benim asıl amacım su hocam. Üzerinde 220v 50hz gerilim olan kabloda On-off keying modulasyonu yapmak (ook) yani 2 periyot sinyal geçir 2 periyot sinyal geçirme gibi yani bu fazi bu şekilde hat üstünde açıp açıp kapatarak kablo üzerindeki alıcıları uygun şekillerle uyarmak devreye geçirmek yada çıkarmak. Buu nasıl yaparim

okg

Sistemle senkron olarak çalışan bir osilatör/kare dalga üreteci ile (hartley-colpits-multivibratör vs) sistem girişindeki frekansın belli katlarını yada herhangi bir frekansa/periyoda  ayarlayarak ve gerekli ise osilatör çıkışını yükselterek transistör,fet/mosfet vs anahtarlayabilirsiniz, böyleye OOK yani açıp kapama işlemini yapabilirsiniz.

VLC Power Line, VLC OOK, VLC Modulations şeklinde aramalar yapabilirsiniz. (Visible Light Communicatin)
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: okg - 17 Şubat 2017, 20:47:19
Sistemle senkron olarak çalışan bir osilatör/kare dalga üreteci ile (hartley-colpits-multivibratör vs) sistem girişindeki frekansın belli katlarını yada herhangi bir frekansa/periyoda  ayarlayarak ve gerekli ise osilatör çıkışını yükselterek transistör,fet/mosfet vs anahtarlayabilirsiniz, böyleye OOK yani açıp kapama işlemini yapabilirsiniz.

VLC Power Line, VLC OOK, VLC Modulations şeklinde aramalar yapabilirsiniz. (Visible Light Communicatin)
teşekkürler söylediğiniz aramaları yapıp anlamadığım yerleri burdan tekrar sorarim

agora_meyhanesi42

Sayın @okg vlc sistemi dikatimi çekti fakat pek fazla türkçe kaynak bulamadım. Rica etsem ben ve bilgisi olmayan diğer arkadaşlar icin biraz acarmısınız tabi bilginiz varsa. Görünür ışıkla haberleşme olabildigini anladım ilk bakışta fakat teferruat yok. Mesela açık alanlarda calisirmi

okg

En temel açıklama ile VLC, görünür ışık spektrumu kullanılarak sayısal modülasyon ve demodülasyon (analog olarak da yapılabilir ancak sayısal modülasyon > analog modülasyon) işlemleri ile veri haberleşmesi olayına verilen isimdir. Verici düzenekte, gönderilecek data(ses,resim,müzik vs) binary şekilde ifade edildikten sonra modülasyon işlemi uygulanır(On Off Keyying, Clor Shit Keyying, Variable Pulse Position Modulation, OFDM vs) ve verici düzenekte ki ışık yayan sistem insan gözünü rahatsız etmeyecek frekanslarda modülasyon tipine bağlı olarak açılıp kapatılır, rengi,parlaklığı değiştirilir vs. Alıcı tarafta bulunan sistem ise (genelde fotodiyot yada fototransistör) verici tarafın tam aksine demodülasyon işlemi yapar. Bu kısım half dublex bir VLC yapısıdır, hem alıcı hem verici düzenekler de full dublex olarak geçer ve son yıllarda üzerinde çalışılan LiFi (Light Fidelity)' nin temelidir denebilir. 6-7 ay kadar önce VLC ile 2 işlemci arasında mesajlaşma, bilgisayar ve işlemci arasında fotoğraf gönderme işlemlerini OOK kullanarak gerçekleştirmiştim.

agora_meyhanesi42

Peki iletim mesafesinin sınırı nedir. Işık kaynağı ile alıcı arasındaki mesafe değil. Kontrol ünitesi ile alıcı arasındaki mesafeden bahsediyorum.

okg

Kontrol ünitesi herhangi bir yere konumlandırılabilir(sigorta kutusu yanı, aydınlatma yapılan sistemin yanı yada herhangi bir yer), haberleşme yapısı kabaca ; verici > kanal > alıcı sırasında olduğundan iletim mesafesi ışık kaynağı ile alıcı fotodiyot/fototransistör arasıdır. Verici ışık gücü, yaydığı ışık miktarı, alıcı hassasiyeti, alıcı yüzey alanı, alıcı sistemin kararlı çalışabildiği açı, kullanılan modülasyon tekniği vs gibi etkenler mesafenin sınırlarını belirler.

agora_meyhanesi42

Foto diyot ve transistörler görünür ışığın içindeki frekansı algilayabiliyormu peki bu kadar hizlililar mi