BLDC surucusu nasil olmali?

Başlatan Yuunus, 04 Mart 2017, 23:23:53

Yuunus

Merhaba; elimde 3 uclu hobi devrelerinde kullanilan fircasiz motor var bunun surucusunu ben tasarlamak istiyorum, aklima takilan noktalar ise
1. PWM bunun icin sartmi mcu ile gerekli bobinleri on-of yaparak bu is yapilmaz mi,
2. Rotorun hangi pozisyonda oldugu bilgisine ihtiyacim yok bu durumda en iyi tork'u elde etmek icin yinede konum sensoru kullanmali miyim,
3, motorun kullanim degerleri icin adamlar tablo olusturmus diyorki 12V ta 1A ile ~6000 devir ile en yuksek verimi alirsin diyor istersen akim 25A kadar cikabiliyor ve haliyle devir 15000 lere gidebiliyor; ben ise voltaji bobin 25A cekebilecek sekilde yukselmek istiyorum devir sayisi dusuk olsun 500 devir olsa bana yeter sakincalari neler? Tesekkurler.

Cemre.

1-) Olur. BLDC Trapezoidal akım ile sürülen bir motor türü. Yani 120* faz farkı ile fazları enerjilendirmek yeterli. Örnek; https://www.youtube.com/watch?v=Ng_2ZiWVn-w
2-) Sizin bu bilgiyi bilmeye ihtiyacınız olmayabilir. Ama sürücü katının var. Hangi bobini ne zaman anahtarlayacağını nereden bilecek? Bu iş sensörsüz olmaz mı diyorsanız başka. O zaman olur. Ama bu durumda da BEMF sinyallerini izleyip komütasyon anına karar verecek bir yapı kurmak durumundasınız. Eğer amacınız sadece sensör maliyetinden kurtulmaksa uğraşmaya değmez.

Yuunus

hayir, amacim maliyetten kurtulmak degil bu hobi motorlar ile minyatur ucak yapanlar bu isi nasil yapiyor onu merak ediyorum, kullandiklari motorlarin uzerinde sensor filan yok suruculer kol akimlarindan mi pozisyonu sense ediyorlar.
3. sik sanirim mumkun bobinden cekilen akim arttikca daha kuvvetli bir alan olusturacak ve istedigim torku elde edecegim ama bu seferde sogutma problemi ortaya cikacak. sanirim bu ,FOC yontemi de bununla ilgili.

deneme_1234

Alıntı yapılan: digiman - 05 Mart 2017, 00:34:49
hayir, amacim maliyetten kurtulmak degil bu hobi motorlar ile minyatur ucak yapanlar bu isi nasil yapiyor onu merak ediyorum, kullandiklari motorlarin uzerinde sensor filan yok suruculer kol akimlarindan mi pozisyonu sense ediyorlar.
3. sik sanirim mumkun bobinden cekilen akim arttikca daha kuvvetli bir alan olusturacak ve istedigim torku elde edecegim ama bu seferde sogutma problemi ortaya cikacak. sanirim bu ,FOC yontemi de bununla ilgili.

Oradaki tork ripple o kadar önemsiz ki bir de motorlar 2-4 kutuplu. Dolayısı ile ucu boş kalan uçtan okuyup geçiyorlar. Fantastik bir kontrol dahi yok çoğu akım bilgisi dahi ölçmüyor. Bunu da en kötü işlemci ile bile yapmak çok basit oluyor. Sadece iki uç sürülürken üçüncüden sıfır geçişi algılasınlar yeter.

Yuunus

@deneme_1234  okadar basit oldugunu dusunmuyorum adam parmak kadar motordan 400~500W guc cekiyor.

deneme_1234

Alıntı yapılan: digiman - 05 Mart 2017, 01:28:20
@deneme_1234  okadar basit oldugunu dusunmuyorum adam parmak kadar motordan 400~500W guc cekiyor.

Bir tanesini açıp fetlere baktınız mı? Ben birini açtım, adam 10A geçecek yere 100A'lik fet koymuş. Akım ölçümü yapılmıyor. İşlemci Atmega8. Bildiğimiz fan motoru gibi çalışıyorlar.

Cemre.

Bu rc esc'ler için yazılmış açık kaynaklı bir firmware vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bi bakmak lazım, ünlü bir yabancı rc forumunda idi.

mr.selim

Alıntı yapılan: Cemre. - 05 Mart 2017, 15:19:49
Bu rc esc'ler için yazılmış açık kaynaklı bir firmware vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bi bakmak lazım, ünlü bir yabancı rc forumunda idi.

Simonk Esc yi diyor olabilirmisiniz hocam. tgy -- Open Source Firmware for ATmega-based Brushless ESCs, GitHub.

Yuunus

Ulusal hazinemiz(@Zoroaster) gene dokturmus, ben bu videolari farketmemistim, yalniz birde yildiz baglantiyi ele alsa tam olacak.