plazma akımı oluştuma

Başlatan hunterxt6, 05 Kasım 2005, 09:25:46

hunterxt6

plazma akımını oluşturmak istiyorum?nasıl bir devre lazım?şema falan yani..

z

Plazma yapmak istiyorsan cok basitce soyle yaparsin.

Icinden karbon cubuk cikan pillerden iki tanesini dikkatlice ac ve icindeki karbon cubuklari cikart.

Iki karbon cubugu alin alina temas edecek sekilde izoleli iki pense ile tut.

500w...1Kw gucundeki elektrik isiticisinin akim yolunu bu iki karbon cubuktan gecir.

Cubuklar birbirine degerken cok yavasca karbonlari ayir. Plazma baslayacaktir. Plazmanin surekliligi karbon cubuklar arasindaki mesafeyi korumana baglidir.

Ayni islemi ocaga seri bagli buyukce bir bobinle DC gerilimle yaparsan plazma cok daha kararli olur.

Gordugun gibi plazma olusturmak hic zor değil ve temel prensip sabit akim kaynagi.

Plazma isigi bol miktarda UV ve  XRAY icerdiginden ciplak gozle bakmak cok tehlikelidir. Gozluk taksan bile uzun sure bu isiga maruz kalmak cilt icin tehlikelidir.

Ciplak gozle bir kac dakika bakarsan "sanayide gozu kaynak almasi" olarak tabir edilen olay olusur ve cok aci cekersin.

Boyle bir durumlar icin eczanalerde goz damlalari bulunur. Gene de doktora gitmekte fayda var.

Bu agri ne hikmetse genelde uyurken ortaya cikar ve doktora gitme sansiniz yoksa agrinin hafiflemesi icin soyulmus patetes ikiye bolunur ve goz kapaklarinin ustune konur. Ara ara gozler acilarak patatesle goz temasi saglanir.

Aster sen bu konularda cok deneyimlisindir. Ise yarar  daha pratik  yontem varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Hocam, bu konuda en pratik çözüm gözünüzün bu ışığa maruz kaldığını anladığınız anda vakit geçirmeden gözleri dinlendirmeniz olmalı
şöyleki 2-3 parça buzu naylon torbaya koyup göz üzerinde sırayla gezdirmeniz, aşırı tutmayın.
Evet bu acı sızı hep uyurken ortaya çıkar ve gözünüzü oynattıkça iğne batıyormuş gibi size acı verir, eczanelerde bu iş için damlalarda var ama onlar genelde 1 kullanımlık olurlar, sonuçta göz başka şeye benzemez mikrop alabilir dikkatli olmak gerekir, en azından bu tür bir iş yapılırken bu işe uygun koruyucu cam kullanmak olmalıdır.

Geçenlerde bir arkadaşımda gördüm oerlikonunudu galiba isveç malı bir cam sample eşantiyon olanlardan, içinde 2 saat pili var bir cam ve arkada bir malzeme daha var normalde camdan karşıya bakınca normal bildiğiniz cam ama kaynağa başlayınca veya ışık oluşunca cam renk değiştiriyor ve koyulaşıyor biraz inceledim ve amcamın aleti elektronik bir düzenekle bu hale getidiğini farkettim, alet yeniydi ve alıp dağıtmak kolay değildi bir ara elemanın elinden alıp söküp incelemek gerekir

DumrulBey

Doslar,

Bilim forumlarında mum alevine de plazma diyorlar. Doğru mu? Bir ara alev üzerinde iletkenlik deneyi yaptım da doğru olsa gerek.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mhk

Dün bende bir plazma deneyi yaptım. Bildiğimiz kurşun kalem ucu ile bir metali yaklaşık +30 VDC ile kısadevre ettiğimde uç lamba gibi kızardı  :lol: Ardından müthiş bir ışık ve ark.  Etraf şimşek ışıkları ile doldu. Biraz daha uğraşsaydım parçalayabilecektim atomu :lol:  İşin şakası bir yana bu plazma lehim teli ilede oluyor, küçük bir vidayı kaynattı.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ground

Hocam Bu  deneyleri öğrencilerinize sormalısınız.. 0,9 kalem ucuyla neler yapılıyor.. :)

Lisede az yapmamıştık..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

akrep

açıklama için teşekkürler  bende yapim okulda