İnverter klima algoritması

Başlatan yesilu, 12 Temmuz 2017, 09:42:58

yesilu

Gece uykum kaçınca bir süre klimanın sesini ve davranışlarını takip ettim. Koca Samsung un mühendislerinin bir bildiği vardır ama klima benim düz mantığıma göre anormal davranıyor (Bulanık mantık kullanıyor olabilir). Şöyle ki istenen sıcaklığa ulaşıp rölantide çalışırken dış ünitenin sesi 3-4 basamak şeklinde (her basamak birkaç saniye) birden artıyor.Bir süre tam gaz gidip3-5 dak sonra devri geri düşürüyor. Arkadaş sen invertersin, niye 3-4 basamak birden artırıyorsun, bir basamak artır, biraz takip et, yetmediyse daha da artır (diyesim geliyor kendisine). Kumandası da garip mesela mode tuşu ve fast/confort tuşu var, bunlar ardarda basılıp fonksiyon seçen tuşlar, adamlar yazılıma "birkaç saniye bekleyim, vatandaş ne istiyo tam anlayayım" kodu eklememişler. confort modu için iki kere basıyorsun, birincide fast oluyor ya, 1 saniye içinde  bassam da 2 kere önce fast zannedip 20 sn kadar coşuyor, sonra yavaşça duruluyor. Belki istenen basışa gelene kadar kumandanın önünün elle kapatmak işe yarayabilir ama bu devirde niye böyle yollara başvuralım 2-3 sn kendi bekleyip ne istediğimizi tam anlasa daha iyi olur.
       Son olarak, ben bu aletin çektiği akımı kabaca gösterecek basit birşey yapmak istiyorum, bunun kablosuna (daha doğrusu kablolarından birine) direk emaye tel sarsam akım trafosu olur mu, yoksa toroid nüve şart mı? ( bu sargının ucuna el feneri ampülü bağlayıp parlaklığından takip dedbilir miyim?)

Maxim

şöyle birşey alabilirsiniz, aynısı bende var ve klimaya takılı (energy monitor)

Elektroemre

Hocam elektronikte iki kural var:
1- Çalışıyorsa elleme
2-Çalışmıyorsa elleme

Nacizhane tavsiyem, klimadan çok neden uykunun kaçtığı ile ilgili sebepleri araştırman. Beslenmeden psikolojiye bir çok sebebi olabikir. Akşam kafanı koyunca güzel bir uyku çek sabah zinde uyan. Bırak bahsettiğin problemleri klima tasarımındaki mühendisler düşünmeye devam etsin.

zamzam23

Alıntı yapılan: Elektroemre - 12 Temmuz 2017, 10:29:05
Hocam elektronikte iki kural var:
1- Çalışıyorsa elleme
2-Çalışmıyorsa elleme

:)

erkan614

soğutulacak yük düzgün kalibre edememiştir bazı karsayılar var çalışma için özellikle ısıkontrol rölelerinde yüke göre kalibre edilen
klimada ise basit bir yazılım var ise sabit katsayılar ile belli biryere kadar adam 300m3 için kalibre etmişse sizin oda 400m3 ise olur öyle

ayrıca inverter nerden verimlilk salar? motor aynı yük ayni hatta motorlar tasarlandığı devir dışında verimsizleşirken dimi
bence en verimsiz dur kalk olayını yok etmek ile inverter verim sağlıyor
mantıklı sallamasyon (yani kaynak hayal gücü)
şöyleki 24 dereceye kadar full devirde çalışıyor sonra kapasitesini %25 e düşürüyor ama ısı illa 24 olacak diye şart koşmuyor
27 ye kadar bekliyor sonra 5/1de %50 ile çalışıyor sonra diğer 5/1de 75 sonra kalan 5/3 için en verimli olduğu tam hız
24 yapınca gene ne %25 e düşürüyor tabi enerji tasarrufu için bu hızlanmaları rampalı yapıyor.
neyse doğrusunu bilen bize de öğretsin