Gate Driver veya IPM Modül için izolasyon yöntemi

Başlatan Cemre., 01 Ağustos 2017, 22:29:52

Cemre.

Merhaba,

IPM Modül veya IGBT Gate Driver IC kullanırken MCU ile Driver/IPM giriş çıkış pinlerini yalıtmak gerekir mi? Ben gerekeceğini düşünerek veya gerekmese bile prototip aşamasında güvenlik açısından optocoupler ile izolasyon yoluna gitmek istedim. Ancak burada karşıma bir sorun çıkıyor. IPM Modüllerde ve Gate Driver IC'lerde çoğunlukla girişler HIGH-Active çalışıyorlar. (En azından ben aksine denk gelemedim çok arasam da.) Bu durumda optocoupler ile izolasyon sağlamak istediğimde opto'lar open-drain çıkışlı olduğundan pull-up direnci vasıtası ile giriş sinyalim evrilmiş olarak çıkışa gidiyor.

Siz bu tarz bir durumda nasıl bir yol izliyorsunuz? PWM sinyallerimi invert edebilirim ancak MCU pasif iken tüm girişler HIGH durumunda olacak. Bunun problem yaratabileceğini düşünerek pek sıcak bakmıyorum açıkçası. Yorumlarınızı merak ediyorum.

Örnek bir app. note: http://www.power-mag.com/pdf/feature_pdf/1295535150_Avago_Feature_Layout_1.pdf

Cemre.

magnetron

alt üst IGBT yi süren optoları bu şekil interlock yapabilirsiniz

Cemre.

The integrated gate drive provides additionally a
shoot through prevention capability which avoids
the simultaneous on-state of two gate drivers of the
same leg (i.e. HO1 and LO1, HO2 and LO2, HO3 and
LO3). When two inputs of a same leg are activated,
only former activated one is activated so that the
leg is kept steadily in a safe state.

MCU tarafı herhangi bir şekilde float kaldığında tüm pinler pull-up durumunda olacağından son durum ne ise onu koruyacağını söylüyor. Bunun yerine iki giriş de High olursa IGBT'leri kesime sokarım deseydi gönül rahatlığı ile kullanacaktım. Bunu yapan IPM bulmaya çalışayım bari...

skara1214

ben senin yerinde olsam texasın ISO7220 serisini kullanırdım.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

HAKKITANIR

Toshiba güzel seçim. Toshiba dan ipm sürmek için bu tip optolar alanlara rastlıyorum.
sorununu tam anlamadım ama igbt ve mosfet geyt driver Ic olarak Toshiba TLP serisi IC ler de var.
Bunlar genelde 3-4 ohm geyt direncine kadar sürebilirler. daha düşük geyt direnci için çıkışına çok kolay bir bufer devre de yapılabilir.
bu Ic ler kullanılacak olduğunda ayrıca bu Ic ile mcu arasına bir Ic koymayada lüzum kalmıyor.
Bu tür Ic ler opto / ışık mantıklı çalıştığından tam bir izolasyon sağlanmış oluyor.
opto girişinin iki pini var. ister + ister - pininden tetikleyebilirsin kontrolü sana kalmış. yok sinyali opto çıkışında tersleyip değiştirecem dersen, oraya ilave bufer sürücü devreyle bu yapaılabilir yanlış değilsem.
2 n ve p kanal mosfet kullanarak.

baran123

Hocam şöyle bir çözüm olabilir mi ?
Basit olarak bir deneme yaptım.