microdenetleyici ile ısı kontrolü

Başlatan bunymert, 23 Eylül 2017, 00:25:23

bunymert

Arkadaşlar ben microdenetleyici kontrollü yaklaşık 1kw rezistans ile hassas ısı ayarlı bir proje yapmak istiyorum.

Mikrodenetleyici ile dimmer devresi yapıp sonra onu bir ısı sensörü ile ölçüp istenilen ısı değerlerinde sabit tutmaya çalıştım. Bir bakıma oldu fakat çalışması bakımından pek güven vermedi.Bu sistem piyasada nasıl kullanılıyor.

Aklıma pwm ile moc3041 + triac  kullanıp yapmak geldi tam frekanslar tutmadığı için sağlıklı olmadı.

Birde aklıma giriş voltajını doğrultup pwm ile kontrol etmek geldi. Fakat 220 Voltu doğrultmak ve rezistansa vermek ne kadar sağlıklı. Ve bu yöntemin piyasada kullanırlılığı olabilir mi?
Veya benim aklıma gelmeyen baka yöntemler var mı?

Arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Abdullahtekin

Eugene

Şu ssr ile rezistansınızı aç kapa ile kontrol edebilirsiniz :

http://www.electronics-tutorials.ws/power/power44.gif

Ardından pid ile kontrol edebilirsiniz.

magnetron

LukeSkywalker

Dimmerle yapacağınız devrede alternansı diyelim ki 100 parçaya böldünüz. Buna göre % olarak ısı ayarlaması yapabilirsiniz. İşlemcinize ve ölçümleme hızınıza göre bir alternansı 1000 parçaya bölerseniz ki bu 10ms/1000=10us eder, 1/1000 hassasiyetle ısı kontrolü yaparsınız. Dijital dimmer mantığını iyi kavradıysanız frekans tutmaması gibi bir problemden bahsetmemeniz lazım.

bunymert

LuckSkywalker hocam ilk dedigim dimmer mantiginda zaten bolebiliyorum ama faz kiyma mantigiyla yapmak istemedim. Moc 3041 de 0 noktasi sensoru var ve sadece 0 gecislerinde triac tetikleniyo ve bunuda pwm ile tetiklemek istedim. Tam sifir gecislerinde yakalamak ve voltaji ayarlamakta zorlandim. Ac kapa mantigiyla mi calisma yapmak gerekecek. Sebekeyi dc ye cevirip pwm ile surmek daha kolay sanirim ama dedigim gibi dc rezistans calismasinda veya guvenlik noktasinda (carpilma riski)bir sorun teskil eder mi
     Eugene hocam Bir de pid ile kontrol etmeye calisiyorum ama kontrol sinyalini nasil halledecegimi bulamadim