Güneş Paneli Pil Seçimi ve Şarj Devresi

Başlatan bit01, 23 Eylül 2017, 18:12:13

bit01

Arduino ile çalışan bir sistem olacak. Bir adet mikro servo(sg90 kullanabilirim maks. 400 ma çeker herhalde) ucundaki bir parça sürekli sağa sola dönme hareketi yapacak ayrıca devrede küçük bir led panel olacak. (Eğer servoyu iyi besleyemezsek led paneli iptal edebiliriz.) Bu sistemi güneş paneli ile beslemek istiyorum.

6v 150 ma bir güneş paneli sistemi besleyebilir mi? Sistem sürekli çalışacak. (Eğer enerji yetmezse geceleri servo ve led paneli durdurma şansımız olabilir.)

Bu sistem için nasıl bir pil/akü kullanılmalı ve şarj devresi nasıl olmalı.

Kendi çapımda öğrenci projeleri yapıyorum çok tecrübem yok. O yüzden önerilerinize ihtiyacım var.

foseydon

Servo 5v, led panel olmasa ve gece çalıştırmasaniz bile panel yetmez. 4tane paralel baglarsaniz yetebilir. Sistem nasıl kullanılacak, sistemin parçaları ne kadar enerji harcar, bu soruları net olarak cevaplanmamış gerekli. Buna göre panel ve pil kapasitesini belirlemeniniz gerekir(gereksinim analizi).

Batarya olarak lityum tercih edin, bu da yine kullanım ortamına bağlı.

bit01

Alıntı yapılan: foseydon - 23 Eylül 2017, 18:22:43
Servo 5v, led panel olmasa ve gece çalıştırmasaniz bile panel yetmez. 4tane paralel baglarsaniz yetebilir. Sistem nasıl kullanılacak, sistemin parçaları ne kadar enerji harcar, bu soruları net olarak cevaplanmamış gerekli. Buna göre panel ve pil kapasitesini belirlemeniniz gerekir(gereksinim analizi).

Batarya olarak lityum tercih edin, bu da yine kullanım ortamına bağlı.

Hocam dış ortamda kapalı kutuda kullanılacak.

Servo boşta 220+-50 ma çekiyormuş. 200-300 gram bir yük olacak üstünde bu durumda en fazla 450ma çeker sanıyorum. Zaten kilitlendiği halde 650+-80 ma diyor datasheet.

Arduino nano kullanılacak maks. 250ma civarı tüketir. Paneli eklemezsek üst sınır 700 ma civarı oluyor. Besleme gerilimi de 6v ideal sanırım.

muhendisbey

Amper ile hesap olmaz güç üzerinden hesap yapmalısın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bit01

tekosis

servo istenilen konuma gittikten sonra servonun enerjisini tamamen kesmeniz mümkün mü? Eğer servo radar anteni gibi sürekli hareket etmeyecekse ve motorun enerjisi kesildiğinde ağırlık vb. sebeplerle pozisyonu bozulmayacaksa, kullanılmadığı zamanlarda motorun enerjisi kesilebilir. Bu size baya tasarruf sağlar.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

bit01

Servo en fazla bir kaç saniyelin bekleme yapabiliyor hocam hareket etmesi gerekiyor.

foseydon

Hocam bak yukarda yazdım. Sen gereksinimleri net olarak ortaya koymak zorundasın. Öteki net cevap kimse veremez. 5W panel yetebilir, yetmeyebilir de. Antalya'ya koyarsın yeter, Trabzon'a koyarsın yeterli güneş olmadığı için 2 ay sonra cihaz cortlar.

Senin yapman gereken, ben şu koşullarda şu şekilde çalışması gereken, şöyle bir cihaz yapmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir gibi bir soru sormak. Senin yapmak istediginle alakalı hiç birşey belli değil. Motor 400mA çeker diyorsun ama kaç volt belli değil.5v olsa 2W çekecek,12v olsa 4.8W arada 2.5 kat fark var. Üstelik motorun sürekli çalışması ve duruma göre çalışması durumları da çok farkeder. Kısacası ortada hiçbir veri yokken "5W panel yeter mi?" Sorusuna kimse net cevap vermez. Veremeyeceği için bir bu sefer "şu kaç volt" "bu nasıl çalışacak" "cihaz nerede kullanılacak" gibi sorular sormak zorunda kalıyor. Bu da hem yardımcı olmak isteyenlerin hevesini kırıyor hem de zaman kaybına neden oluyor. Bu yüzden cevap almanız zorlaşır. Güzel cevap almak için önce soruyu güzel sormak lazım.

No offense

muhendisbey

Sağlıklı bir besleme için maksimum harcanan gücü hesaplayıp %20 en az fazlası kadar güç kaynağı sağlamalısınız.
Maksimum harcanacak güç 100w ise 120w kaynak olmalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bit01

Alıntı yapılan: foseydon - 24 Eylül 2017, 18:09:07
Hocam bak yukarda yazdım. Sen gereksinimleri net olarak ortaya koymak zorundasın. Öteki net cevap kimse veremez. 5W panel yetebilir, yetmeyebilir de. Antalya'ya koyarsın yeter, Trabzon'a koyarsın yeterli güneş olmadığı için 2 ay sonra cihaz cortlar.

Senin yapman gereken, ben şu koşullarda şu şekilde çalışması gereken, şöyle bir cihaz yapmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir gibi bir soru sormak. Senin yapmak istediginle alakalı hiç birşey belli değil. Motor 400mA çeker diyorsun ama kaç volt belli değil.5v olsa 2W çekecek,12v olsa 4.8W arada 2.5 kat fark var. Üstelik motorun sürekli çalışması ve duruma göre çalışması durumları da çok farkeder. Kısacası ortada hiçbir veri yokken "5W panel yeter mi?" Sorusuna kimse net cevap vermez. Veremeyeceği için bir bu sefer "şu kaç volt" "bu nasıl çalışacak" "cihaz nerede kullanılacak" gibi sorular sormak zorunda kalıyor. Bu da hem yardımcı olmak isteyenlerin hevesini kırıyor hem de zaman kaybına neden oluyor. Bu yüzden cevap almanız zorlaşır. Güzel cevap almak için önce soruyu güzel sormak lazım.

No offense

Hocam hem motor hem arduino 6v ile çalışacak. Sistem en fazla 650-700 ma çekebilir. Sistemin maksimum tüketimi 4.2 w oluyor. @muhendisbey hocam %20 fazlası hesaplanmalı dedi 5.04 w ediyor. Bu nedenle 5w yeterli gelir diye düşünmüştüm.

Sistem istanbulda bir bahçede çalışacak. Geceleri sistemin çalışması duracak.

Güneş paneli ve akü seçimi konusunda bilgim yok ve yardıma ihtiyacım var. Maliyeti düşük tutmaya çalışıyorum.

foseydon

Watt saat olarak günlük hem üretimi hem tüketimi hesap etmeniz gerekli.

Motorlu sistem saate 5 watt tüketim yapar ve günlük 8 saat çalışırsa toplam 40Wh tüketiminiz olur günlük.

Paneller ne için şu şekilde düşünün, 5W panelden en optimum koşullarda 5W alırsınız. Çoğu zaman 5W alamayacksiniz. Misal kışın üretim çok düşük olacak 1-2W falan alabileceksiniz muhtemelen. Güneş enerjisinden 8 saat faydalandığınızı ve tam randıman aldığınizi farzettim(misal yaz vakti), bu durumda günlük 22Wh civarı üretim olur. Yani yazın bile 2 tane 5W panel ancak kurtarır. Kış için muhtemelen 2 veya 3 tane daha eklemeniz gerekir muhtemelen.

Kabaca kafadan hesap yaptım, mantığı anlamanız açısından faydalı olmuştur umarım.

Pil için dediğim gibi lityum tip kullanın. Kapasite hesabı için ne kadar otonomiye ihtiyacınız olduğu onemli. Misal, tüm gün pilden çalıştığınız durum olacak mı, birkaç saat yeterli mi vs.